Enerji tasarrufu yapmanın pratik yolları

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Evde kullandığınız elektriğin ortalama yüzde 80'i elektrikli aletler tarafından tüketiliyor. Oysa tasarruflu enerji kullanımıyla bu oranı düşürebilirsiniz. Çeşitli tasarruf yöntemleriyle hem aile bütçesine katkı sağlarsınız hem de verimli enerji kullanırsınız. Peki pratik enerji tasarrufu yapmanın yolları neler? İşte enerji tasarrufunu ve enerjiyi verimli kullanmanızı sağlayacak yöntemler:

İZOLASYON YAPTIRIN
Enerjiyi tutumlu kullanmak ve ev ekonomisine katkıda bulunmak için ilk başta binalarda; çatıda, duvarlarda, pencerelerde ve kapılarda gerekli ısı yalıtımları yapılarak ısı kaybınız en aza indirilmesi gerek; bunun da yolu izolasyon yaptırmaktan geçiyor. İyi bir şekilde izole edilen bir evde enerji tüketimi bir hayli azalır. Ayrıca birçok elektrikli alet hayatımızı evde kolaylaştırıyor kolaylaştırmasına ama ev aletlerinin çoğunun fişi sürekli olarak prizde takılı unutulabiliyor ya da prizden çıkarmak önemsenmiyor. Oysa bu, fazla enerji tüketimine neden oluyor. Evdeki bilgisayarınızda, cep telefonunuzu şarj ettiğinizde ya da büyük ekran bir televizyonun fişinin prizde kaldığında bir ay gibi bir sürede büyük bir enerji tüketimine neden olduğunu düşündüğünüzde, işiniz bittikten sonra prizleri çıkarmayı ihmal etmeyin!

ISITMA VE DUŞ SÜRESİNİ KISALTIN
Kombinizde ya da şofbeninizde de tasarruf yapmanız mümkün. Cihazınızı sabit bir sıcaklığa ayarladığınızda enerji tasarrufu yaparsınız. Evinizdeki zamanlama özelliği olan elektrikli termostatınızla evinizin sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca duş alırken kısa sürede banyodan çıktığınızı sanabilirsiniz. Oysa hiç farkında olmadan ihtiyacınızdan fazla su kullanıyor olabilirsiniz. Bunun içinde bir çalar saat yardımıyla duş zamanlaması yaparak hem enerji hem de su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

SICAKLIĞI MUHAFAZA EDİN!
Evinize enerji tasarrufu yapan pencereler taktırmak önemli. Hele de kış aylarında! Isı çoğunlukla iyi yalıtılmamış pencere kenarlarından dışarı sızıyor. Böyle bir problem yaşamak istemiyorsanız bir an önce iyi mumyalanmış ve hava sızdırmaz pencerelere geçiş yapın. Hem sıcaklığı muhafaza etmiş olur hem de bu yeni pencerelerle dışarıdan gelecek gürültüye karşı korunursunuz. Fakat evinizi yeni pencerelerle donatamıyorsanız da sorun etmeyin. Ahşap çerçevelerinize pencere macunu, plastik doğramalara ise silikon çekerek, pencerelerden hava sızmasına engel olabilirsiniz.

EVİ EKONOMİK AYDINLATIN
Evin ışıklandırılması hep dert olur. Hangi ampulü almalı, hangisi daha ekonomiktir tartışılır durur. Oysa uzun ömürlü ve daha az elektrik tüketen ampulleri tercih etmeniz yeterli. Kompakt florasan ampuller ya da halojen ve LED adlı enerji tasarrufu yapan lambaları tercih edebilirsiniz. İhtiyacınız olmadıkça ışığı açmayın!

ÇEVRE DOSTU OLMAK ÖNEMLİ
Enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak maddi açıdan kazanım sağladığı gibi çevre açısından da önemli. Enerji tüketimi ve üretimi daha az olduğunda atmosfere daha az miktarda sera gazı ulaşır. Sera gazının çevreye etkisi ise azımsanmayacak kadar çok. Küresel ısınmaya ve aşırı hava şartlarının oluşmasına neden oluyor. Dolu, sel, fırtına ya da uzun süreli kuraklıklar görülebiliyor. Siz de tasarruf sağlayarak çevre dostu olabilir ve gelecek kuşakların daha iyi çevre şartlarında büyümelerine katkı sağlayabilirsiniz.

ÇAYINIZ TAZE KALSIN
Filter sense özel demleme teknolojisi ile çayınızı uzun süre taze tutan, çayınızın lezzetini, türünü ve miktarını damak zevkinize özel olarak seçebileceğiniz Arçelik Gurme çay makinesi, çay tutkunları için tasarlandı. Cam demlik ve su ısıtıcısı sayesinde Türk usulü demleme çay lezzeti sunan bu çay makinesi, çay yapraklarını tam zamanında demden ayırıyor, çayınızın lezzetini ve tazeliğini uzun süre özenle koruyarak çayınızın hep ilk içtiğiniz tazelikte kalmasını sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji tasarrufu yapmanın pratik yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN