Kış hastalıklarının en büyük savaşçıları çaylar

Kış geldi, soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklar kapıda. Bu hastalıklara karşı savaşırken, çaydan faydalanabilirsiniz

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Hastalıklardan korunmak için çay tüketin. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, öncelikle yapılması gerekenin korunmak olduğunu belirtiyor: "Her gün birkaç bardak çay için. Şeker yerine gerçek bal ilave edilerek çayın mikroplara karşı etkisini artırabilirsiniz. Toplu halde bulunulan ve kapalı yerlerde uzun zaman geçiriyorsanız adaçayı korunmak için ideal. Adaçayı mikroplara ve virüslere karşı etkilidir. Ihlamur ise hem yumuşatıcı hem de yangı gidericidir. Boğazınızda yanma söz konusu ise çayın etkisini kuvvetlendirmek gerekir. Ekinezya çiçeği de virüsler, bakteriler üzerinde etkilidir ve bağışıklık sistemini destekler." Üst solunum yolu hastalıkları denince akla ilk gelen bitkilerden biri ekinezya. Çalışmalar bu bitkinin soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koymaktadır. Ekinezya ürünleri soğuk algınlığına yol açan ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkiye sahip.

İLTİHAP GİDERİYOR
Soğuk algınlığı denince aklımıza gelen bitkilerden bir diğeri de ıhlamur çiçekleridir. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, birkaç yıl önce yayımladığı bir araştırmanın sonuçlarına göre ıhlamur çiçeklerinin de iltihap giderici ve ağrı giderici etkileri bulunduğunun deneysel olarak ortaya konulduğunu söylüyor. Yürüttükleri çalışmanın sonucunda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediğini ve bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğunun görüldüğünü belirtiyor. Ayrıca üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave edilerek çay şeklinde demlendiğinde bazı uçucu bileşenlerinin (linalool) yatıştırıcı etkisi deneysel olarak gösterildiğinden inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlamasını sağlaması bakımından da yararlı olabileceğini söylüyor.

AYVA, IHLAMUR VE ADAÇAYI
Soğuk algınlığı hissedildiği dönemlerde öksürükte yatıştırıcı ve boğazı yumuşatmak için ıhlamur çiçeği ve ayvanın birlikte kullanılması yararlı olur. Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen bir başka bitki adaçayı. Özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğu bilinir. Dolayısıyla çay şeklinde hazırlanan) adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması önerilir. Adaçayı ile ekinezya birlikte uygulandığında, dezenfektan gargaradan daha etkili.

SİYAH ÇAY STRES GİDERİYOR
Siyah çay stresten kurtulmaya yarıyor. İngiltere'deki University College London'da yapıla çalışma, siyah çayın stres giderici etkisi olduğu saptandı. Yapılan araştırmalar, siyah çay, vücutPtaki stres hormonu seviyesini etkilediğini ortaya koydu.

ISINMADA BOR MUCİZESİ
Isıtıcı dünyasında ilk olarak kullanılan bor, diğer teknolojilere göre pek çok avantaj sağlıyor. 2400 vat gücünde olan Fakir LS Estove 2400; Nano-Bor teknolojisi kullanılarak üretildi. Bor, Isıyı iletme konusunda oldukça hızlı ama ısıyı kaybetme konusunda oldukça yavaş bir maden. Yani hızlı ısınıp geç soğuyor. Nano-Bor teknolojisiyle üretilen Fakir LS Estove 2400 bu özelliği sayesinde oldukça verimli çalışıyor. Size hem sıcak bir ortam sunuyor hem de yüzde 53'e varan enerji tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Ürün, ısıyı direkt üzerinize vermek yerine ortama dağıtıyor. Böylece soğuk bir ortamda sadece kendinizi ısıtmak yerine tüm ortamı ısıtarak yüzde 60 daha fazla verim alabiliyorsunuz. Fakir'in ürünlerindeki diğer yeni özelliğiyse devrilmeye karşı devre kesici sistem eklenmiş olması. Fakir LS Estove'u çalışır durumda unuttuğunuzda, aşırı ısınma emniyet sistemi devreye giriyor ve cihaz otomatik olarak kapanıyor. Böylece aklınız evde kalmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış hastalıklarının en büyük savaşçıları çaylar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN