Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şark Ekspresi geri dönüyor

Efsanevi lüks tren Şark Ekspresi'nin vagonları, Paris'te dev bir sergiye ev sahipliği yapacak. Serginin 2014'de İstanbul'a da getirilmesi planlanıyor

Giriş Tarihi: 30.11.2013
İnsanlık tarihinin en lüks uzun yol treni olan meşhur Şark Ekspresi (Orient Express) büyük bir sergiye ev sahipliği yapmak için tekrar gün yüzüne çıkarılıyor. Fransız Devlet Demiryolları İşletmesi ve Paris'teki Arap Dünyası Enstitüsü işbirliğinde hayata geçirilen 2.5 milyon avroluk dev projede, tarihi trenin dört vagonu büyük bir sergiyi ağırlayacak. 1 Nisan'da tarih meraklılarına kapılarını açacak serginin tanıtımı, geçtiğimiz günlerde Paris'teki Lyon Garı'nda yapıldı. Trenin, her biri 60 ton ağırlığındaki dört vagonu Arap Dünyası Enstitüsü önündeki geniş meydana yerleştirilecek. Demiryolu çalışanı kılığına bürünmüş sanatçılar tarafından karşılanacak ziyaretçileri içeride, mistik ve tarihi olduğu kadar öğretici bir sergi bekleyecek. Trende başlayıp enstitü binasında devam edecek etkinlikte ziyaretçilere tablolar, fotoğraflar, afişler ve kısa filmlerle Paris'ten İstanbul'a kadar 19. yüzyıl Avrupası'nı boydan boya geçecek tarihi ve görsel bir seyahat sunulacak. Trenin aslına uygun restore edilen restoranında ise yemekler, dünyaca ünlü Fransız şef Yannick Alleno tarafından hazırlanacak. Dört ay boyunca Paris'te kalacak tren daha sonra benzer sergilerin düzenlenmesi için Venedik, İstanbul ve Beyrut'a gidecek.

AŞK, ENTRİKA, CASUSLUK...
İlk kez 4 Ekim 1883'te siyasetçiler, gazeteciler ve yazarların katıldığı büyük bir törenle Paris'in Doğu Garı'ndan kalkan Şark Ekspresi, onlarca ülkeden geçerek 3 bin 186 kilometrelik bir mesafeyi kat ederken yolcularına lüks otelleri aratmayacak incelikte döşenmiş vagonları, oyun salonları, şarap mahzeni ile görkemli bir seyahat sunardı. Şark Ekspresi'nin efsanevi gizemi, iki kıtayı birleştiren lüks ve sırlarla dolu seyahatlerin çok ötesinde, bugün tarih olan imparatorlukların hüküm sürdüğü büyük şehirlerden geçmesinden ve zamanın en ünlü siyasetçileri ve sanatçıları tarafından kullanılmış olmasından kaynaklanıyor. Ernest Hemingway'den Agatha Christie'ye kadar birçok yazara ve onlarca yönetmene ilham kaynağı olan tren, geçtiğimiz yüzyılın entrikalarına, gizli aşklarına ve casusluk hikayelerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra Avrupa tarihine tanıklık etmiş olmasıyla da ünlü. Zira, 1. Dünya Savaşı sonunda Almanya ile İtilaf Devletleri arasındaki ateşkes, Şark Ekspresi'nin 2419 numaralı vagonunda imzalanmış. Fransızlar tarafından müzeye kaldırılan ünlü vagonda 1940 yılında ise bu kez ülkeyi işgal eden Hitler'in isteğiyle Fransızlar'ın teslim anlaşması imzalanmış. Geçtiğimiz yıllarda trenin 200 vagonundan geri kalan birkaç vagonunu satın alan Fransız demiryolu işletmeleri, birçok Avrupa şehrini dolaşacak serginin ardından yeterli finansmanın bulunması halinde Şark Ekspresi'ni modernize edip yeniden hizmete sunmayı planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şark Ekspresi geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN