Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aklı olan hayatı değiştiriyor!

Giriş Tarihi: 7.12.2013

Evdeki televizyon, cepteki akıllı telefon, masadaki bilgisayar ve dokunmatik tabletler, içindeki uygulamalarla hayatımızdaki problemleri çözüyor. Bu uygulamaları kullanmak için de uzman olmak gerekmiyor

Yaşlı veya genç herkesin üzerinde birleştiği bir nokta var, tablet ve akıllı telefonları kullanmak eskisi kadar zor değil. Çünkü bu cihazlar, bir yaşını henüz dolduran bebeklerin ve yaşlıların hızlı adapte olmalarını sağlayan insan merkezli tasarımlara sahip. Cihazların farklı binlerce uygulamaya sahip olması, sosyal ağların her yaştan insanı çeken cazibesi, bu tür uygulamaların kullanıcı sayısının hızla artmasına neden oluyor. Üç ayrı 'ekosistemde' 100 binlerce uygulama, her cihazın akıllanmasını sağlayacak uygulama yazılımlarının hazırlanmasını sağlıyor.

TV'LER UYGULAMALARA AÇILDI
Mobil cihazların yeteneklerini artırmak için kullandığı uygulamalar, telefon ve tabletler kadar televizyonların da teknolojisini değiştirdi. Akıllı televizyonlara uygulama yüklemek için kablosuz ağlara bağlanmak yeterli. Sonrasında televizyonları internet misali kullanabiliyorsunuz. Uygulamalar şimdilik televizyon üreticileri ve telekom operatörlerinin hızlı internet bağlantısı ile indiriliyor. Operatörler dışında Microsoft, Apple ve Google uygulama havuzunda en önemli katkıyı sağlayan 'ekosistemlerin' sahibi olarak öne çıkıyor.

CEPTE SAĞLIK OLSUN
Akıllı uygulamalar taksi arayana araç, çiçek isteyene çiçek, sinema bileti isteyene anında bilet sunuyor. Üstelik kronik hastalığı olan hastalara anlık bilgilerin ulaştırılmasını sağlıyor. Uzaktan ölçüm sistemleri yine SIM kartlar üzerinden otomobiller veya çiftliklerde anlık bilgilerin iletilmesine yardımcı oluyor.

AKILLI TELEVİZYONU SEÇMENİN İPUÇLARI
Kablosuz internet bağlantısı mutlaka olsun.
Televizyon 106 ekrandan küçük olmasın ve Full HD çözünürlük unutulmasın.
Fazladan HDMI girişi, oyun konsolunun ve diğer cihazların bağlanmasını sağlıyor. En az üç HDMI ve bir adet USB girişi işi kolaylaştırıyor.
Sadece internet bağlantısı değil, tablet ve akıllı telefonlar konusunda da bağlantı desteği olmalı.

ÜÇ OYUNCU KAVGASI
Apple iOS ve Mac OS işletim sistemi ile dokunmatik ekran, dizüstü ve masa ekosistemlerinin en güçlü oyuncusu. Google ise internet üzerindeki yetenekleri arttıkça, bunu akıllı televizyonlara da taşıyor. Bunu yaparken mini ChromeCast gibi cihazlar kullanıyor. Apple TV bu konuda yalnız kalmıyor. Bu konuda ilk adımları atan Microsoft ise rakiplerine göre daha sessiz.

ULAŞIM CEPTE
Otobüs, uçak ve otomobil kiralama gibi pek çok uygulama hayatı kolaylaştırıyor. Mesela Türk Hava Yolları ve diğer havayollarının mobil uygulamaları sizlere yolculuk öncesi online işlem yapma fırsatı sunuyor. Ayrıca kimi uygulamalar ise ucuz bilet bulmanızı sağlıyor. Taksi konusunda ise Taksimetre uygulaması hem taksi çağırmanıza yardımcı oluyor hem de il ve ilçe bazında güncel tarifeler hakkında bilgi veriyor. Şu sıralar popüler bir uygulama olan Bitaksi ise size en yakın Bitaksi üyesi aracın yerini söylüyor. Yine otomobil kiralama işlemi için YoYo da ezber bozan yeni bir hizmet sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aklı olan hayatı değiştiriyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN