Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı ekran yıldızları

YouTube, Facebook, İzlesene gibi sitelerin oluşturduğu 'online dünya'nın yıldızları 2013'ün en çok konuşulanları oldu. Bu dünyada başlayan bir kıvılcım, bir salgın gibi milyonlarca ekrana yayılıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Facebook'ta en çok beğenilen, YouTube ve İzlesene'de en çok izlenen videolar akıllı ekranın yıldızlarını ortaya çıkardı. Tabletler, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar dışında sosyal ağ ve You- Tube'a erişebildiğiniz bir diğer platform olan akıllı televizyonlar da gündem belirleyici bir hal aldı. Uygulama indirmek yerine bildikleri platformlar üzerinden videoları izleyen kişilerin sayısı da artıyor. YouTube ve Facebook telif konusunda çalışmalarını hızlandırdı. YouTube yerel içerik anlaşmalarını yürütürken Facebook da boş durmuyor. Türkiye'de yerli dizi ve müzik konusunda ciddi üretim olması hatta dizi üretiminin bölge ülkelerde, hatta tüm dünyada tüketilecek kalitede olması yapım şirketlerine olan ilgiyi artırıyor. Aptal kutusu olarak tanımlanan televizyonun dayatmacı yapısı internet ve akıllı cihazların yetenekleriyle kullanıcıların tercihleri öne çıkıyor.

YETENEK SİZSİNİZ!
YouTube iş ortaklarını da kullanarak yerel içeriği zenginleştirmeye çabalıyor. Bunun için ilk planda ajanslar, müzik ve video yapım şirketleri ile toplu anlaşmalar yapıyor. Reklam yeteneği olan medya kuruluşları ile anlaşmaları biraz daha zor. YouTube ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağları, geleneksel medyada kendilerine yer bulamayan yeteneklere online ortamda bir platform sunuyor. Üstelik bu yeni mecrada uzun vadeli iş yapmayı becerenler markalarla da işbirliğine gidiyor. Ancak bunun için uzun vadeli ve düzenli içerik yüklemek büyük önem taşıyor. Videoların profesyonel çekim olmasına pek gerek yok ama sayfanın ve kanalın izlenirliğinin artmasında süreklilik büyük öneme sahip!

FACEBOOK'UN YILDIZI FUTBOL VE CEM YILMAZ
Sosyal ağlar konusunda en çok dikkat çeken ve 5 milyonun üstünde takipçisi olanların başında spor kulüpleri geliyor. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Facebook sayfaları en çok takip edilen sayfalarından. En çok takipçisi olan kişi ise Twitter'da olduğu gibi yine Cem Yılmaz. Spor kulüpleri düzenli içerik yatırımı yaparken, ünlü yüzler ekstra çaba harcama konusunda daha tutarsız. Oysa Rihanna gibi uluslararası pek çok müzisyen ve film yıldızı bu konuda önemli yatırımlar yapıyor. Türkiye'de ise profesyonel çalışma yapanların sayısı oldukça az.

TIR'IN ÜSTÜNDE VAN DAMME
YouTube ve Facebook yeni ürün tanıtımları için farklı bir mecra olmaya devam ediyor. Markalar sadece sosyal ağlarda paylaşacakları özel prodüksiyon çalışmaları yürütmeye başladı. Volvo'nun Jean-Claude Van Damme videosunun milyonlarca kez izlenmesi ve paylaşılması, markaların bu mecraya yönelik video üretmesinin temel sebebini oluşturuyor.

HARLEM SHAKE SALGINI
2013'ün sonuna yaklaşırken bu yıl You- Tube'a damgasını vuran videolar, kanallar ve anlar 'YouTube Rewind' başlığı altında toplandı. İlgi çekip ciddi akım yaratan videoların sayısı her yıl daha da artarken, küresel izleyici topluluğu, pop kültürü hiç olmadığı kadar yukarılara taşıyor. YouTube'daki videoların yüzde 80'i Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bölgelerden görüntüleniyor. Norveçli komedyenler tarafından hazırlanan The Fox videosu 275 milyondan fazla kez izlenerek 2013'ün en hızlı yükselen videosu olmanın ötesine geçerek, en çok aranan Cadılar Bayramı kostümleri arasında yer aldı ve aynı isimle bir çocuk kitabı hazırlanmaya başladığı duyuruldu. PSY'nin Gangnam Style'dan sonraki videosu Gentleman da rekor kırarken, Harlem Shake videosunun Manhattan nüfusundan fazla sayıda (1,7 milyon) benzeri yapıldı.

2013'TE HANGİ VİDEOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ?
1. Ylvis - The Fox (What Does the Fox Say?)
2. Harlem Shake (Original Army Edition)
3. How Animals Eat Their Food
4. Miley Cyrus - Wrecking Ball (Chatroulette Version)
5. Baby&Me (The New Evian Film)
6. Volvo Trucks - The Epic Split feat. Van Damme
7. YOLO (feat. Adam Levine & Kendrick Lamar)
8. Telekinetic Coffee Shop Surprise
9. THE NFL: A Bad Lip Reading
10. Mozart vs Skrillex - Epic Rap Battles of History Season

2013'T E DÜNYA HANGİ MÜZİKLERİ DİNLEDİ?
1. PSY - Gentleman
2. Miley Cyrus - Wrecking Ball
3. Miley Cyrus - We Can't Stop
4. Katy Perry - Roar
5. P!nk - Just Give Me A Reason
6. Robin Thicke - Blurred Lines
7. Rihanna - Stay ft. Mikky Ekko
8. Naughty Boy - La La La
9. Selena Gomez - Come & Get It
10. Avicii - Wake Me Up
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı ekran yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN