Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji sağlığın hizmetinde

Giriş Tarihi: 21.12.2013

Hastalıklara teşhis koyarken de, tedavi sürecinde de teknoloji artık önemli bir rol oynuyor. Teknolojik uygulamalar sayesinde ilaçların etkileri de artırılabiliyor

Artık sağlık sorunlarına çözüm bulmak da bilişim teknolojisini kullanmayı zorunlu kılıyor. Yetişmiş insan açığını da çoğu zaman makineler kapatıyor. Sağlık kuruluşları için bulut bilişim ve büyük veri çözümleri geliştiren Alman yazılım devi SAP da sağlık çözümlerine odaklanan bulut platformu SAP HANA'yı araştırmacıların kullanımına sundu. Sağlıkla ilgili araştırma yapmak, samanlıkta iğne aramaya benzer. Dev veriler arasında yolunuzu bulmaya çalışırken pek çok karmaşık detayı çözmek için sadece dev bilgisayarlardan değil, işlem yapma kapasitesine sahip bulut teknolojilerinden de faydalanmak gerekiyor. SAP bu alandaki 'samanlıkta iğne arama' sürecini büyük veri (big data) çözümüyle aşmaya çalışıyor. Büyük veri çözümleri, sadece hastanelere yönelik değil; sigortalardan ilaç şirketlerine, kliniklerden önleyici sağlık uygulamalarına her alanda faydalanılabiliyor. Amaç, harcamaları kontrol altına almak ve hastalara anında hizmet sunmak.

KİŞİYE ÖZEL İLAÇ
İlaçlar da artık kişiye özel hale getirilebiliyor. Her yöne ateş eden makineli tüfek gibi çalışan ilaçlar, büyük veri ve bulut bilişim çözümleriyle daha ekonomik ve daha etkili hale gelebiliyor.

HER DOKTORUN ELİNDE TABLET
Sağlık sektöründe de dokunmatik ekranlar kendilerine yer buldu. Artık bulut teknolojisi üzerindeki verilere; tabletler, akıllı telefonlar, hatta geniş ekranlardan ulaşmak mümkün. Doktor hastalarla ilgili her tür bilgiye dokunmatik cihazlarını kullanarak takip ediyor.

ÜNİVERSİTELER ARAŞTIRMANIN KALBİNDE!
Stanford Üniversitesi'nde yürütülen bir proje kapsamında araştırmacılar nüfus sağlığı ve genetik varyantları ortaya çıkarmak için gerçek zamanlı analitik SAP HANA kullanıyor. Bilim adamları SAP HANA'dan yararlanarak bazı hastalıkların biyolojisi ve genetik değişiklikler üzerine bilgi topluyor. Sonuçta düşük maliyetle, otizm ve kardiyovasküler hastalıklarla ilgili yeni çözümler geliştiriliyor.

HASTALIKLAR YAYILMADAN ÇÖZÜLÜYOR
Belirli şehir ve bölgelerde ortaya çıkan hastalıklar; gen haritaları, yaşam şekli veya yeme içme alışkanlıkları sonucu hastalıklarda görülen farklılıklar veri analizleri sayesinde ortaya çıkarılıyor. Eğer elinizde yeterince veri varsa, önleyici sağlık hizmetleri konusunda daha doğru yatırım yaparak sağlık giderlerini azaltabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji sağlığın hizmetinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN