2014'te gözlüğünüz hazır

Yeni yılda teknoloji meraklılarını yeni ürünler bekliyor. Samsung, Apple, Microsoft ve Google akıllı gözlük, saat ve giyilebilir bilgisayarlarıyla karşımıza çıkacak

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Bakalım yılbaşı sepetinde bizi heyecanlandıracak yeni teknolojik oyuncaklar var mı? Beklentileri yüksek tutmak için çok işaret var. Giyilebilir bilgisayarlar konusunda gelişmelerin artacağını anlamak için, gelişen uygulama yazılımına, küçük ve enerji ihtiyacı düşük işlemci ve algılayıcılara bakmak yeterli. Geçtiğimiz yıl doğum sancıları yaşayan Google Glass, farklı projelere ilham verdi. 2014 yılında karşımıza tamamlanmış bir ürün olarak çıkması muhtemel.

PİLİMİZ BİTMESİN
Biz yine de yeni yeni yıldan beklediklerimizi yüksek sesle dillendirelim: Pilimiz bitmesin istiyoruz. Sadece akıllı telefonlar için değil, tüm akıllı cihazlar için yeni bir pil teknolojisi en temel ihtiyaç! Fakat yine de pil ömrü konusunda beklentilerini yüksek tutanlar büyük farklar göremeyecek. Şimdilik "Yeni işlemciler ve ekran teknolojisi daha az pil tüketiyor" diye kendimizi avutacağız. Böylece yeni işlemci ve ekranları kullanan cihazları satın almak için sebebimiz olacak. Eskiden sadece iki saat Wi- Fi veya 3G üzerinden internet bağlantısı pilimizi bitirmeye yetiyordu. Ancak şimdi daha fazla internette geziniyoruz. Aynı şeyi video ve fotoğraf çekimi için de söylemek mümkün. 2014 yılının en önemli beklentilerden biri de pırıl pırıl ekranlar. 4K yani ultra HD çözünürlüğe sahip televizyonumuz olsun istiyoruz. Ama bu ihtiyacın mantıklı olup olmadığını da düşünmek lazım. Evet, bu yıl fiyatlar daha aşağı inebilir. Bardağın dolu tarafından bakarsak, televizyonlar biraz daha ucuzladı. Ayrıca daha çok içerik Ultra HD kalitede karşımıza çıkacak ve kameraların önemli bölümü ultra HD video çekimi yapacak yeteneğe sahip olacak. Ancak şunu unutmayın: 10 yıl önce HD içerikler ne kadar hazırsa, bugün Ultra HD içerik o derecede hazır. İnternet ve bireysel yayıncılık yeteneklerinin artmasından dolayı süreç öncekine göre daha hızlı yaşanabilir.

DAHA GÜVENLİ BİR YIL
Mobil ve sabit internete bağlanan kişi ve cihazların sayısı artınca, güvenlik konusunda da riskler artacak. Biz buna rağmen daha güvenli bir yıl olmasını dileyelim. Ancak önceki yıllara göre daha çok önlem almak zorunda olacağımız kesin. Sahip olduğumuz mobil cihazlar, nereye gittiğimizi, neleri sevdiğimizi, kimlerle ilişkide olduğumuzu, daha da önemlisi dijital parmak izimizi taşıyor. Bu yüzden güvenlik konusunda küçük de olsa bir yazılım bütçesi ayırmak zorunda kalacağız. "İşte bir fatura daha geldi" diye yakınmayın. Karşılığında sağladığınız değer elinizde bulundurduğunuz huzur ve özgürlükten önemli değil.

YENİ YIL SEPETİNDEN NELER ÇIKTI NELER
2014 yılında bitmiş bir halde satışa sunulmasını beklediğimiz Google'ın akıllı gözlüğü için yazılım ve uygulama geliştiriciler yoğun çaba harcadı. Sağlıktan finansa, eğitimden yayıncılık sektörüne her konuda çözüm üretmesini beklediğimiz bu 'teknolojik gözlük' son haliyle birçok farklılık içerecek. İyi duymak isteyenler için kulaklık gelmişti. Video ve fotoğraf yetenekleri için güncellemeler hazır. Sesli yönetme eskisine göre daha iyi olacak. Akıllı gözlükten sonra akıllı saat konusunda da rekabet daha derine iniyor. Qualcomm Toq, yıl sonuna yetişti. Akıllı aksesuvarların ekran ve pil tüketimi sorunu kısmen çözülmüş olarak karşımıza çıkacak.

TELEFONLAR YENİ MODEL KRİZİNDE
Yılın sonuna doğru iPhone 5S ve 5C modellerini piyasa süren Apple "Bir süre yanıma uğramayın" diyor. Ancak bu yıl Apple TV ve iWatch konusunda beklentilerimizi artırmak mümkün. Belki yılın ikinci yarısında iPhone için beklenti içerisine girebiliriz. En yakında gözüken cihaz Samsung Galaxy S5. Ancak bu konuda söylentiler çok olsa da sızan görüntüler yeterince tatmin edici değil. LG G2 ile istediği sonuçları rakamsal olarak elde edemediğini düşünse de rakipleri zorlayacak bir G3 planı yapmaktan geri durmuyor. HTC tabletleri kıskandıran telefon modelleri piyasaya sunmuştu. Şimdi HTC One'ı yenileri takip edeceği kesin. Nokia'nın Microsoft ile evliliğinin meyvelerini yıl sonunda tablet ve 6 inçlik telefonlarla görmüştük. Öncelikli olarak bu telefon ve tabletler Türkiye'de de satışa sunulacak. Sepette ürünler var ama bizi zorlayacak en önemli detay, döviz artışı.

DÜZELTME
BİZ UNUTTUK, SİZ UNUTMAYIN
Geçtiğimiz hafta unuttuğumuz notu bu hafta hatırlatalım: http://www.nexumcreative.com/nexumsocial/2013/ adresinde, detaylarla 2013 yılında internette başımızdan geçenler anlatılıyor. Biz hepsini bir araya toplarken atladık. Siz atlamayın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te gözlüğünüz hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN