Beğendiğim erkeğin önce haritasına bakarım

Giriş Tarihi: 11.1.2014

Dört yıl astroloji eğitimi alan Başak Sayan'la 2014'ü değerlendirdik, yıldızlara merakını konuştuk. İşini aşka tercih ettiğini söyleyen Sayan "30 Ocak'a kadar yeni bir ilişkiye başlamayın, hayal kırıklığına uğrarsınız" diyor

Oyuncu Başak Sayan'ın astroloji merakını artık bilmeyen yok. Yıllarca astroloji kitapları okuduktan sonra, dört yıl da bu işin eğitimini aldı. Ve o artık sertifikalı bir astrolog. Ama yıldız haritasını sadece kendi özel hayatı için kullanıyor. Bir de çok sevdiği dostlarının haritasına bakıyor. Sayan bu işi o kadar abartmış ki, yeni biriyle tanıştığında ilk olarak haritasına baktığını söylüyor. Bir araya geldiğimizde de ilk olarak burcumu ve yükselenimi sordu. Ben de Sayan'a hem astroloji merakının nasıl geliştiğini soruyorum hem de hazır yeni yıla girmişken, 2014'e dair birkaç tüyo alıyorum.
- Dört yıl Hakan Kırkoğlu'ndan ders aldınız, sertifikanız var, bu konuda uzman sayılırsınız. 2014 için gezegenler ne diyor?
- Yıla aşk konusunda biraz bahtsız girdik. 20 Aralık'tan beri Venüs geriliyor. Bu da ilişkilerle ilgili sorunların gündeme gelmesi demek.30 Ocak'a kadar bu gerileme devam edecek. Bu dönemde etrafınızda çok fazla ayrılan çift görebilirsiniz. Çünkü daha önce görmezden gelinen sorunlar batmaya başlar. 30 Ocak'a kadar olan süreçte güzellik, aşk gelişmez. Yine bu tarih aralığında başlayan ilişkiler de devam etmez.
- 30 Ocak'a kadar biriyle tanışsanız, 'Bu ilişkiden hayır gelmez' der misiniz?
- Derim. Şaka yapmıyorum. Yıllar evvel yaşadım; Venüs gerilerken başladık, âşık oldum. Yaşadığım en büyük hayal kırıklığıydı. Venüs gerilemesi aynı zamanda eski ilişkileri gündeme getirir. Aslında amaç, kapanmamış hesapları kapamaktır. Eski sevgiliniz bu günlerde sizi arayabilir, hazırlıklı olun derim.
- 30 Ocak'tan sonra neler oluyor?
- Şubat ayında Merkür gerilemesi başlıyor. Yani bu dönemde iş anlaşmalarına dikkat etmek, yeni başlangıçlar yaparken çok iyi düşünmek gerekiyor. Çünkü Merkür, iletişimi, anlaşmaları ve yolculukları simgeler. Her şeyin bulanık olduğu bir dönem. Bu yüzden şartları tam olarak göremeyebiliriz.
- Martta iyi haberler var mı?
- Bu yıl garip bir yıl. Mart başı da Mars gerilemesi yaşanacak. Bu da kişisel işlerde tıkanmalara yol açabilir. Tıkır tıkır ilerleyen bir işiniz durabilir ve nedenini anlayamayabilirsiniz.

YAPIMCILARA TÜYO VERİYORUM
- Astroloji haritasını çıkarıp 'Bu dönem bu iş için doğru ya da yanlış' der misiniz?
- Evet. Hatta bugüne kadar çalıştığım bütün yapımcılara 'Diziyi şu saatte, şu günde yayına sokmayalım' demişimdir. Benim kafam astrolojiye göre çalışıyor. - Sizi dinliyorlar mı? - İnanan da oluyor, inanmayan da. Ama benim söylemem yeterli değil ki. Astroloji hava durumu gibi. Ben 'Fırtına var' diyorum. Ama o fırtınada donup kalır mısın, yoksa mücadele edip yaşar mısın, bu senin elinde.
- Siz kesin bir ilişkiye başlamadan önce de karşınızdaki kişinin astroloji haritasını çıkarıyorsunuzdur...
- Tabii. Ben adamın soyadını bilmeden haritasını bilirim. Google'a bakmam, haritasına bakarım. Sırf ilişkilerde değil, arkadaşlıklarda ve işte de haritaya bakarım. Anlaşır mıyız, nasıl yol alırız diye bakmam lazım. Biriyle tanıştığımda önce 'Sen bana bilgilerini ver, haritana bakacağım' derim. Çoğu kez tanıştığım insanların ismini hatırlamasam da burcunu, yükselenini hatırlarım.
- Diyelim karşınızdaki adamdan hoşlandınız ama yıldızlar 'Olmaz' diyor... Başlamadan biter mi bu aşk?
- Astroloji senaryoyu değil, etkiyi söylüyor. Bunun önüne geçemem. hele ki söz konusu bir aşksa. Ama ayrılacağım zamanı genelde önceden görebiliyorum.
- Şu anda bir ilişkiniz var mı?
- Hayır, çok uzun bir ilişkim yeni bitti.
- Peki 2014 yılında sizi aşk bekliyor mu? Ne diyor yıldızlar?
- 2014 ve 2015, benim için aşktan çok işle geçen yıllar olacak gibi gözüküyor.
- Ekonomi okuyorsunuz, oyunculuk yapıyorsunuz ama Hakan Kırkoğlu'ndan dört yıl astroloji eğitimi alıyorsunuz. Bu merak nasıl başladı?
- Beni tanıyan herkes bilir, kitaplarla fazla haşır neşirimdir. Bir dönem tarih, bir dönem psikoloji kitaplarına merak saldım. Sosyoloji, klasikler derken kendimi Uzakdoğu felsefelerinin içinde buldum. Eski metinleri incelemeye başladım. O dönem, çok fazla hayatın anlamını aradığım bir dönemdi.
- Neden hayatın anlamı peşinde koşmaya başlar insan? Mutsuzluk yüzünden mi?
- Hayır, bunalımlı bir dönem söz konusu değildi. Hızlı yaşarken bazen durduğunuz an geliyor. Niye yaşadığımın nedenini bulmak istedim. Hermetik felsefeyi keşfettim. Yani Hermes'in zümrüt tabletlere yazdığı yasalar. Yedi kozmik yasa yazmış ve bu yasalarda astrolojiden bahsediyor. Her şey birbiriyle bağlantılı ama biz görmüyoruz. Bunları daha iyi kavrayabilmek için de astroloji kitapları okumaya başladım. Yurtdışından kitaplar getirttim, sonra da astroloji eğitimi aldım. Aynı dönemde Yaprak Dökümü'nü çekiyorduk. Dersleri diziye göre ayarlıyordum. Ama hafta sonu gelse de derse gitsem diye iple çekiyordum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Beğendiğim erkeğin önce haritasına bakarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN