Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç, güzel, iyi ve doğal!

Giriş Tarihi: 18.1.2014

Oscar adaylıkları açıklandı, Hollywood'un en son büyük keşfi Jennifer Lawrence'ın adı yine listede. Oscar'lı oyuncu, Düzenbaz'la bu yıl En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ödüle aday. Peki bu yükselişin sırrı nedir?

Oscar adaylıkları açıklanınca ilk önce listede Jennifer Lawrence var mı yok mu diye bakmak artık adetten oldu. Çünkü birkaç yıldır bu genç oyuncu, şu yaşında Oscar'la adı anılan oyunculardan biri olup çıktı. Gelenek bozulmadı, perşembe günü açıklanan Oscar adaylıklarında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde adını yine gördük... Ki geçen hafta aynı kategoride Altın Küre aldığı da düşünülürse, Lawrence'ın geçen yıl aldığı Oscar'ı ikileyebileceği düşünülebilir. Lawrence malum, Hollywood'un son yıllardaki en iyi keşiflerinden biri. Henüz 24 yaşında... Şimdiye kadar onun hakkında kötü bir söz bile duyulmadı. Genç, güzel ve iyi bir oyuncu... Yani Hollywood'da yükselmek için aranan bütün özellikler onda var. Ama bir başka şey daha var onda. Doğallık. Bu doğallık masum bir hava katıyor ona, bir samimiyet getiriyor. İnsanlar da bu samimiyet ve masumiyet karşısında daha sevecen bakıyor Lawrence'a... Aslına bakarsanız hırslı biri gibi durmasa da, kendince hırsları var. Ama bu hırsı mesleki ve kendisiyle ilgili. Sınırlarını aşma konusunda sürekli kendini zorluyor ve başarılı da oluyor. Açıkçası bu kadar istikrarlı bir şekilde kendini aşan bir oyuncu görme şansımız da pek olmuyor...

ROLLERİNE ODAKLANIYOR
Öncesi var tabii ama çok değil, dört yıl önce hayatımıza girdi. 2010 yapımı Winter's Bone ile tanıdık onu. Kendisine Oscar adaylığı da getiren bu işten sonra, film tercihleri konusunda belki de çoğu oyuncunun içine düştüğü çıkmaza sürüklenmedi. Hem bağımsız yapımlarda hem de büyük prodüksiyonlarda oynadı. Ama bir şey daha yaptı, belki de şaşırtıcı olan buydu, filmin muhteviyatıyla ilgilenmeden rollerine odaklanabildi.

BAĞIMSIZ, POPÜLER AYRI MI YOK
Onun için X-Men: First Class filminde şekil değiştiren Mystique karakterini canlandırırken de, Umut Işığım'da Tiffany Maxwell'i oynarken de ya da onu daha da popüler hale getiren Açlık Oyunları'ndaki Katniss Everdeen olurken de aynı titizliği gösterdi. Kendini sakınmadan role odaklanmayı bildi. İşte tüm bu titizlenmeleri Umut Işığım'daki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını almasına neden oldu. Düzenbaz'da kocasını elinde tutmaya çalışan, deli dolu bir kadını canlandırıyor. Ama canlandırıyor mu, emin olmak zor; daha ziyade o kadın oluyor. Kadının o car car konuşan, o paçoz halini, ucuz seksilik numaralarını, kocasının beraber olduğu kadına karşı hırsını, ojeye takıntısını görünce mesafe koyuyorsunuz ama o bu mesafeyi aşmayı biliyor. Ansızın onu anlamaya çabalarken yakalıyorsunuz kendinizi. Bir karakteri böylesi yorumlamak sadece iyi oyuncuların yapabileceği bir şey. Ama dedik ya zaten o iyi...

Oscar spekülasyonları başladı!

* Oscar yarışının beklenildiği gibi Düzenbaz (10 dalda Oscar'a aday) ile 12 Yıllık Esaret (dokuz dalda Oscar'a aday) arasında geçecek olması şaşırtıcı olmadı. Ama Yerçekimi filminin 10 kategoride adaylığı ise sürprizdi. Yerçekimi tekrar vizyona girer mi bilinmez ama biz hatırlatalım, Düzenbaz bu hafta gösterimde. 12 Yıllık Esaret de haftaya vizyona giriyor.
* Akademi'nin Coen'lerin Sen Şarkılarını Söyle filmini neden görmediklerine dair üreteceği bahaneler merak konusu... Çünkü en iyi film kategorisinde adaylık alamaması gerçekten şaşırtıcı oldu.
* Kaptan Phillips'in görüp göreceği en büyük başarı her halde bu Oscar adaylıkları (6). Yoksa filme ödül çıkmasını bekleyen var mı?
* Dallas Buyers Club, Oscar'a göz kırpan filmlerdendi. !f İstanbul'da gösterilecek yapımın iddialı olduğu adaylık, En İyi Erkek Oyuncu (Matthew McConaughey) kategorisi. Lakin bu kategori ölüm grubu...
* Meryl Streep eğer günün birinde Oscar'a aday olmazsa, bu kayıtlara kıyamet alameti olarak geçecek galiba. Akademi onu çok seviyor, bu yıl da Streep, August: Osage County filmiyle En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday oldu. Ama kadın her şeyin farkında. Ne demişti 2009'daki mektubunda, hatırlayalım: "60 yaşındayım, adımın birlikte anıldığı bir Guguk Kuşu veya Bonnie ve Clyde gibi filmim yok."
* Martin Scorsese'nin yönettiği Para Avcısı / The Wolf of Wall Street en iyi film, yönetmen ve erkek oyuncu dahil, beş kategoride Oscar'a aday oldu ama heykelciğe ulaşma şansı az gibi görünüyor.
* Neyse, 2 Mart 2014'te yapılacak törene kadar spekülasyon süresi başladı. Artık bir süre Oscar ile yatıp kalkabileceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç, güzel, iyi ve doğal!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN