Türkiye'nin en iyi haber sitesi

!f'ten 25 film

Giriş Tarihi: 1.2.2014

13. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin programı açıklandı. 13 Şubat'ta başlayacak, biletleri satışa çıkan festivaldeki onlarca film arasından 25'ini seçtik

ÇOK KONUŞULUYOR, EKSİK KALMAYAYIM
Lars von Trier yine yapacağını yaptı, İtiraf/ Nymphomaniac ile öyle bir dalga yarattı ki, filmi yılın en çok merak edilen yapımlarından biri oldu. Bir seks bağımlısının yaşadıklarının anlatıldığı film, doğal olarak da !f İstanbul'un en çok dikkat çeken yapımı oldu. "!f İstanbul" diyorsunuz; cümle bitmeden "İtiraf gösterilecekmiş!" deniliyor. Anlaşılan, iki bölüm olarak iki ayrı seansta gösterilecek filmi izleyenlerin havasından geçilmeyecek, izleyemeyenlerse kıskançlık krizine girecek! İtiraf kadar olmasa da konuşulan bir başka film de Jonathan Glazer'ın yönettiği Scarlett Johansson'lı Derinin Altında/ Under the Skin. Johansson, erkek otostopçuları yakalamak için dünyaya gönderilmiş bir uzaylıyı canlandırıyor. Sonrası filmde...

OSCAR'A HAZIRLANALIM
Altı dalda Oscar'a aday olan Sınırsızlar Kulübü/ Dallas Buyers Club filmini ilk defa festivalde izleme şansımız olacak. Merak edilen yapımlardan olduğu için ilgi göreceği de muhakkak. Programdaki ikinci Oscar adayıysa (En iyi Animasyon dalında) Hayao Miyazaki'nin son filmi Rüzgar Yükseliyor/ Kaze Tachinu. Ünlü uçak mühendisi Jiro Horikoshi'nin biyografisi anlatılıyor filmde. Belgesel dalında Oscar adayı olan Meydan/ The Square, Mısır'da yaşananları ele alıyor ve bizlere ülkedeki olaylara içeriden bakma imkanı sunuyor.

!F USULÜ ROMANTİZM ARAYANLAR
Sundance'in keşiflerinden James Ponsoldt üçüncü filmi Şu An Muhteşem/ The Spectacular Now geçen yıl boyunca pek övülen yapımlardandı. Nihayet !f'e geldi. Aşkın 500 Günü filminin senaristleri ve Ponsoldt'un işbirliği ile ortaya çıkan yapım romantizm arayanları, '!f usulü tabii', memnun edeceğe benziyor. Dokunaklı bir aşk filmi olan Gabrielle de festivaldeki genel izleyiciyi avucunun içine alacak yapımlardan.

GARANTİLİ FİLMLER: USTALARA SAYGI
Festival dediğiniz ustasız olmaz. !f de programında ustalara önemli bir yer ayırıyor. Üstat Wong Kar Wai'nin Büyük Usta/ The Grandmaster filmini festival sayesinde izleyebileceğiz. Bir başka usta David Lynch'i ise festival, David Lynch: Meditasyon, Yaratıcılık, Huzur/ David Lynch: Meditation, Creativity, Peace filmiyle ağırlıyor. Film, Lynch'in hepimiz için barış ve huzur arayışına ortak edecek bizi. İngiliz oyuncu Charles Laughton'un sinema tarihinde hep atıfta bulunulan, yönettiği tek film Caniler Avcısı/The Night of the Hunter da ustaya saygı sunmak için kaçırılmayacak bir yapım. Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet/ Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky filminde usta olan tabii ki Chomsky. Michel Gondry'nin usta düşünürle yaptığı söyleşi bakalım yönetmenin elinde nasıl bir şeye dönüşmüş; merak etmemek elde değil.

SİNEMAYI SEVİYORUZ
Mark Cousins'i 15 saatlik evladiyelik Sinemanın Hikayesi belgeselinden tanıyoruz. Cousins şimdi de Sinema ve Çocukların Hikayesi/ A Story of Children and Film filminde çocukların gözünden sinemaya bakıyor.

NELER OLUYOR HAYATTA?
Dünya dönüyor ama malum işler pek de yolunda gitmiyor. Festivaldeki bir dizi belgesel size yaşadığımız dünyanın gidişatıyla ilgili çok şey söylüyor. Pussy Riot: Bir Punk Duası/ Pussy Riot: A Punk Prayer Rusya'dan, İşe Yaramazların Valsi/ El Vals de los Inutiles Şili'den, 1001 Elma/ 1001 Apples Irak'tan, Her Gün İsyan/ Everyday Rebellion isyan ateşinin yandığı şehirlerden, Burası Orası: Roboski Türkiye'den bildiriyor.
!F İSTANBUL MÜZİKSİZ OLMAZ
!f demek biraz da müzik demek. Özellikle de iki müzik belgeseli kaçırılmayacak cinsten. İlki Good Vibrations, punk'a bir güzelleme... İkincisi ise Müslüm Babanın Çocukları. Müslüm Gürses'i has severleri anlatıyor.

YERLİ MALI YURDUN MALI: MAVİ DALGA
İlk olarak Antalya Film Festivali'nde gösterilen ve Berlin Film Festivali'nde yer alan Mavi Dalga, festivalin yerli malı filmlerinden. Zeynep Dadak ile Merve Kayan imzalı film, bir büyüme hikayesi...

KEŞFETMEYİ SEVENLER İÇİN
İngiliz sineması alt sınıfın yaşadıklarından şahane filmler çıkarıyorlar. Bencil Dev/ The Selfish Giant de bu filmlerden. Balık ve Kedi/ Mahi va Gorbeh sinemada yenilik arayanları tatmin edecek türden. Kısa Dönem 12/ Short Trem, Siddharth içten içe sarsılmak isteyenlere göre...
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
!f'ten 25 film
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN