Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra'nın kedi kafesi açılıyor

Lady Dinah's Cat Emporium'da, bir yanda müşterilerin bir şeyler yiyip içtiği masalar, diğer yanda duvarlara kediler için konmuş raflar var

Londra'da önümüzdeki günlerde kedisiz bir yaşam düşünemeyenlerin ya da "çok seviyorum ama bir kedim bile yok" diyenlerin müptelası olacakları bir mekan açılıyor. Uzun bir süredir tanıtımı yapılan ve hakkında pek çok haber çıkan Lady Dinah's Cat Emporium, Londra'nın ilk kedi kafesi. Kafe adından da anlaşılacağı üzere içinde kedilerin olduğu, hem müşterilerin hem de kedilerin rahatı düşünülerek tasarlanmış bir mekan. Bir yanda müşterilerin bir şeyler yiyip içtiği masalar, diğer yanda duvarlara kediler için konmuş raflar ve kedi oyuncakları var. Dünyada kedi kafeler henüz çok yaygın olmasa da, örnekleri gitgide çoğalıyor. İlki 1998 yılında Japonya'da açılan kedi kafelerin sayısı şu an Tokyo'da 40'ı geçmiş durumda. Viyana, Paris ve Berlin'de de kedi kafelere rastlamak mümkün. Türkiye'de ise geçen yıl Eskişehir'de bir kedi kafe açılmıştı. Lady Dinah's Cat Emporium'un sahibi Lauren Pears, Japonya'dayken gördüğü kedi kafeden etkilenip Londra'da benzer bir kafe açmaya karar vermiş. Kafe projesi için bir yıldır yardım toplayan Pears, 108 bin sterlin ( yaklaşık 400 TL) toplamayı başarmış. Şimdilik kafede bulunan 12 kedi de barınaktan. Kafeyle ilgili tek yasal şart; kedilerin yiyecek hazırlanan alandan uzak durması. Müşterilerin yemek yedikleri masalara kedilerin çıkıp çıkmayacağı ise tamamen müşterilerin tercihine bağlı. Lady Dinah's Cat Emporium şimdiden kedi tutkunlarının kalbini fethetmiş durumda.

PARLAMENTOYA KEDİ TEKLİFİ
Kediler bu sıralar İngiliz Hükümeti'nin de gündeminde; bunun sebebi İngiliz Parlamento Binası Westminster Sarayı'na dadanan fareler. Farelerle bir süredir savaşan İngiltere Parlamentosu, sadece geçtiğimiz yıl haşerelerle mücadele için 73 bin 500 sterlin (yaklaşık 275 bin TL) harcadı. Fakat buna rağmen 2010'dan bu yana parlamentodaki fare sayısında artış oldu. İşte bu nedenle Battersea Kedi ve Köpek Barınağı, parlamentoya barınakta bulunan Bloom, Finn ve Jill adlı kedileri gönderme teklifinde bulundu. Bu kedilerin seçilme sebebi; iri ve fare yakalama konusunda uzman olmaları.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'nın kedi kafesi açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN