Modern ve eskinin uyumlu birlikteliği

Eski eşyalarla modern olanları karıştırarak evinize sofistike bir hava kazandırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar var

Giriş Tarihi: 1.2.2014
Vıntage ve modern tasarımları bir arada kullanmak güzellik ve fonksiyonelliği bir arada kullanmak anlamına gelir. Evinize ihtiyacı olan ruhu katmanızı sağlayacak eski eşyalarla modern mobilyaları bir araya getirirken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var.

DENGEYİ TUTTURMAK
Evinizin tarzını belirledikten sonra alışverişe çıkın. Mekana gereken dokunuşları yapmanın ötesine geçmeyin. İdeal karışımın yüzde 50 olduğu söylense de eski eşyaları modern eşyalara göre aksesuvar düzeyinde tutmakta yarar var.

YALINLIK ŞART
Mobilya ve tarzları bir arada kullanmak istiyorsanız mekanı yalın halde tutun. Duvarlarda çok fazla hareket odak noktasını kaçırmanıza sebep olabilir. Göstermek istediğiniz aksesuvar ya da objenin çok karışık bir yerde durmamasına gayret edin.

YENİLEYİN, GÜNCELLEYİN
Vintage mobilyaları modern mobilyalarınızla bir araya getirirken onları mevcut halleriyle bırakmayın. Basitçe güncelleyin onları! Beklenmedik bir renk, parlak bir cila ya da sıra dışı bir kumaş ile bambaşka bir görünüme kavuşabilirler.

FARKLI DÖNEMLERİ BİRLEŞTİRİN
Farklı yüzyıllara ait mobilyaları bir araya getirmek, onları uyumla eve adapte etmek, mekana başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğiniz rafine bir ruh katar.

ANTİKA MI, ESKİ Mİ?
Bir objenin antika sayılabilmesi için 100 yılllık ya da daha eski olması gerekirken, bir objenin vintage olabilmesi için en az 25 yıllık olması lazım. Antika mobilya almak yanınızda bir eksper ile yapabileceğiniz ve cebinize çok daha fazla para koymanızı gerektirecek bir alışveriş. Antikayla modern mobilyaları bir araya getirmek de yanınızda bir profesyonel olmadan mümkün değil. O yüzden hem bütçenizi hem de ortaya çıkacak sonuçları düşünerek eskicilere yönelmekte fayda var. Çok şık bir antika abajur gibi tek bir parçaya da hayır demeyin.

DÜŞÜNMEDEN ALMAYIN
Eski bir eşyayı evinizde ne amaçla ve nerede kullanacağınıza karar vermeden almayın. Çok beğendiğiniz ama ne yapacağınızı bilmediğiniz eski eşyalar depoda kalmaya mahkumdur. Öreğin eski bir tel dolabı gardırop yapabilir, demode bir vitrini vereceğiniz canlı renkle çok eğlenceli bir parçaya dönüştürebilirsiniz. Gördüğünüz her mobilyayla ilgili ona ne katabileceğinizi, onu nasıl farklılaştırıp evinize adapte edebileceğinizi düşünün.

ESKİCİDEN NE ALINIR?
Kanepe, koltuk gibi büyük mobilyaları ve eve esas olarak tarzını kazandıracak mobilyaları çağdaş tasarımlar arasından seçmeniz daha akıllıca olur. Yemek masası, yan sehpa, avize, yatak başı, abajur gibi ikincil öneme sahip olanları eskiciden alabilirsiniz. Bu noktada koltukla yemek masası arasında çok büyük bir fark olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Biri, rahatlığı en önemli özelliği olan, süngeri, yayı ve döşemesiyle eski olmayı çok da kaldıramayacak bir mobilyayken yemek masasında durum çok farklı. Masif ahşap, güzel bir yemek masası, eskiciden alındığında evinize çok şey katabilir.

HER OBJE BİR HİKAYE
Evinize eski eşyalarla ruh katmak aynı zamanda size her biriyle ilgili hikaye anlatma fırsatı verecek. Her biri farklı zamanlarda, farklı yerlerden alınmış ve sizin evinizde farklı bir görünüme kavuşmuş olan her bir obje için anlatacağınız çok şey olacak.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern ve eskinin uyumlu birlikteliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN