Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parfüm en şık aksesuvar

Dünyada az sayıda bulunan artizan parfümörlerden biri olan Fransız Gerald Ghislain İstanbul'daydı. Sektörde 'burun' olarak tanınan parfümör sorularımızı cevapladı

- Histoires de Parfums markanızda ürettiğiniz parfümlerde tarihten figürlerin doğum yıllarını isim olarak kullanıyorsunuz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
- Parfümleri üretiyordum fakat isim bulmakta çok zorlanıyordum. Çünkü tahmin edersiniz ki parfüm endüstrisinde tüm isimler kullanıldı. Benim de aklıma, yarattığım parfümlerde kullanılan notaların çağrıştırdığı tarihi figürlerin doğum yıllarını isim olarak kullanmak geldi. Şu anda Histories de Parfums'de Mata Hari'den Casanova'ya kadar pek çok tarihi figürü bulabilirsiniz.
- Parfümlerinizin büyük bölümünü kadın, erkekten ziyade unisex tasarlıyorsunuz. Sizce parfümün cinsiyeti yok mudur?
- Bu 'Kadınlar sadece salata yer, erkekler de sadece et tüketir' demek gibi bir durum. Bence kadınlar et yiyebilecekleri gibi erkek parfümü sürebilir, erkeklerin de canı salata çekebileceği gibi kadın parfümlerini de kendi tenlerine yakıştırabilirler.

ERKEĞİ TAZE KOKU ETKİLİYOR
- Ne tip parfümler erkekleri etkiler?
- Kadınların kullandığı taze kokular erkekleri, çiçeklerden ve baharattan daha fazla etkiler. Ama tabii tüm bunlar kişiye göre değişir.
- Artizan parfümerler çoğalıyor. Sizce bu alana ilgi neden artıyor?
- Evet, bu alana büyük bir ilgi var. Çünkü başkası gibi kokmamak kadar çekici birşey yok. Bana sorarsanız parfüm şu anda moda endüstrisindeki en popüler aksesuvar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parfüm en şık aksesuvar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN