Buzdan müzik notaları

Giriş Tarihi: 15.2.2014

İsveçli müzik grubu Ice Music buzdan yapılmış müzik aletleriyle buz mağaralarında dinleyicilerine konser veriyor. Müzik yaparken onlara soğuk işlemiyor

Soğuk havada burnumuzun ucunu evden çıkarmak bile istemezken buz mağarasında müzik dinleme fikrine sıcak bakmayabiliriz. Ancak müziğin yaşattığı haz söz konusu olunca, soğuğun pek de önemi kalmıyor. Buzdan oteller, heykeller hatta araba bile görmüştük ama buzdan enstrümanlarla müzik yapan grubu ilk kez görüyoruz. İsveçli müzik grubu Ice Music, soğuk ülkede yaşamanın müziklerine engel olamayacağını düşünerek 1999 yılında bir araya geldi. Buz mağaralarında konser veren grubun en dikkat çekici özelliğiyse müzisyenlerin kullandıkları enstrümanların telleri ve telleri tutan kısımlar dışında tamamen buzdan olması. Bu enstrümanlara ICEntrument adını veren heykeltıraş Tim Linhart, buzun şeffaflığını da değerlendirmek için müzik aletlerinin içerisine rengarenk led ışıklar yerleştiriyor.

ISINMA TAKTİKLERİ DE VERİYORLAR
Ice Music, enstrümanlarının ellerinde eriyip yok olmaması için sadece -10 derece havada konser verebiliyor. Konsere gelen dinleyicilerin üşüdüğünü anladıklarındaysa grup üyeleri onlara ısınma taktikleri veriyor. Rock ve klasik müzik türlerinin en bilindik parçalarını çalan müzik grubunun altı albümü var. Bach'ın ezgilerini rengarenk buzdan müzik aletleriyle bir mağarada dinlemek güzel bir düş gibi gelse de Ice Music bunu gerçeğe dönüştürüyor. Gelenlere farklı ve peri masalını andıran bir deneyim yaşatıyor. Buzdan yapılan müzik aletleri arasında keman, kontrbas, mandolin, bateri, gitar, viyola, banjo ve ksilofon var. Müzisyenler keman ve viyola gibi kayması ve bu durumda çalınması zor olan enstrümanları tavana iple sabitliyor. Konser sırasında elleri çoğu zaman çıplak olan müzisyenler soğuğa alıştıklarını, sadece müziğe odaklandıklarını söylüyor. Ice Music'in İsviçre ve Norveç'teki konserleri mayısa kadar sürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buzdan müzik notaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN