Endüstri devrimi

Giriş Tarihi: 15.2.2014

Depo ya da atölyelerde görmeye alıştığımız endüstriyel tarzı, birkaç düzenlemeyle evinize uyarlamak zor değil

Terk edilmiş depolar ve eski fabrikalar, açık alanları ve akustik özellikleri sayesinde pek çok sanatçıya atölye olarak ev sahipliği yaparken son dönemlerde loft yaşamına ilgi duyan, şehirli insanların da gözdesi oldu. Endüstriyel dekorasyon trendini, yeni yapılan loft tarzı binalarda görüyoruz. Birkaç detaya dikkat ederek, sert hatların, metal eşyaların, maskülen tarzın, grinin ve betonun öne çıktığı bu tarzı evinize uyarlayabilirsiniz.

GENİŞ ALANLAR, YÜKSEK TAVANLAR
Endüstriyel binaların çatı katlarını ifade eden loft, minimum duvarı olan geniş mekanlar şeklinde açıklanabilir. Küçük bir dairede loft etkisi yaratmak istiyorsanız, taşıyıcı olmayan bir duvarı kırmanız gerekebilir. Geniş alanlar ve yüksek tavanlar bu tarzın vazgeçilmezleri... Duvarlarda tuğla ya da brüt beton kullanabilirsiniz. Bunun için binlerce çeşidi bulunan duvar panellerinden faydalanabilirsiniz

HİÇBİR ŞEYİ GİZLEMEYİN
Endüstriyel mekanlarda kablo ve boruların, sıva üstünden geçmesi esastır. Yeni bir inşaatta içerden geçen kabloları, boruları dışarı çıkaramayacağınıza göre yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Masa ayağı ya da mutfak raflarının dikmelerini galvaniz borulardan yapabilirsiniz. Modern tarza sahip metal mobilyalar ve vintage eşyalar kullanın. Metalin soğuk havasını ahşapla yumuşatabilirsiniz. Gri tonları, siyah ve kahverengiyi, bakır rengi ya da kırmızıyla renklendirebilirsiniz. Tekstil ürünlerinde deri, keten, çuval bezi ve pamuklu kumaşlar kullanmalısınız.

MUTFAK EN KOLAYI
Metal tezgah, duvara monte askılar ve açık raflarla zahmetsizce mutfağınızı endüstriyel bir havaya sokabilirsiniz. Eski mutfak tartıları, masaya monte kıyma makinesi gibi ayrıntılarla ortama ruh da katabilirsiniz.

TEK BİR DERİ KANEPE YETER!
Tek bir deri kanepe, mekanın havasını tamamen değiştirecektir. Takım halindeki mobilyalarınızı atın, satın ama birlikte kullanmayın. Büyük posterler, metal ve ahşap aksesuvarlar endüstriyel dekorasyonun olmazsa olmazları. Harfler ve rakamlar, hem tekstil ürünlerinde hem de üç boyutlu birer obje olarak eğlenceli alternatifler olabilir.

YAPILMIŞI YAPMAYIN!
Yalnız yaşayan erkeklerin evlerinde görmekten sıkıldığımız nakliye paletlerinden basit orta sehpaları ya da portakal kasalarından CD'likler yapmaya kalkışmayın! Eskiciler yeni ve farklı amaçlarla kullanabileceğiniz birçok eşyayla dolu. Gidin, alın ve evinize katacağınız yeniliklerle eğlenin!

KİLİT PARÇALAR
Deri kanepe.
Eski bir duvar saati.
Dev poster ya da grafik tasarımlar.
Eski tip kuzine soba.
Yerinden kaldırılamayacak metal sehpa ya da yemek masası.
Arşiv dolabı görünümlü, çok çekmeceli, ahşap şifonyer.
Emaye ya da kafesli aydınlatmalar.
Eski cam şişeler.
3 boyutlu ahşap harfler.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Endüstri devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN