Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Instagram'dan çıkan kaşif

Sezgin Yılmaz 660 bin takipçisiyle Instagram'ın önemli fenomenlerinden biri. Günlük hayatı Instagram dilimlerine bölüyor ve keşiflerini Instagram'da paylaşıyor

Giriş Tarihi: 22.2.2014
Önceden fotoğrafları saklamak, kolay ulaşmak ve üstünde basit düzenlemeler yapmak için değişik uygulama yazılımları kullanıyorduk. Mobil uygulamalar Instagram'ı popüler hale getirdi. Instagram, pek çok kişinin Facebook veya Twitter yerine derdini fotoğraflarla anlatmasına olanak tadını. Üstelik filtrelerdeki başarısı herkesin kendini profesyonel fotoğrafçı gibi hissetmesine sebep oldu. Yaklaşık 2.5 yıl önce Instagram hesabını açan Sezgin Yılmaz (sezyilmaz) kısa sürede Instagram'ın önerdiği ve çok takip edilen kullanıcılarından biri oldu.

UZMANLAŞMA, KEYİF AL
İlk başta kendisine tavsiyede bulunanların yemek veya herhangi konuda uzmanlaşmasını söylediklerini ifade eden Sezgin asıl hedefin gözden kaçtığını vurguluyor ve kendi stratejisini şöyle anlatıyor: "Ben herhangi bir konuda uzmanlaşmak yerine keyif alacağım görüntüleri çekmeye odaklandım. Bunun için bulunduğum her şehri karış karış dolaşıyorum. Herkes 'Hava kötü dışarı çıkmayalım' dediği anlarda ben keşfe çıkıyorum. Sisli, yağmurlu havalar, gün doğumu ve gün batımı gibi ender yakalanan anlar için keşfe çıkmak gerektiğini düşünüyorum."

ALGORİTMAYI ÇÖZDÜ
Takipçi sayısının her şey olmadığını belirten Sezgin Yılmaz "Algoritmayı çözdüğüme inanıyorum. Başkasına kısa görünse de günü saat dilimlerine bölerek, büyük emek vererek paylaştığım fotoğraflarda her detaya dikkat ediyorum. Oluşturulan etiketler her zaman fark edilmenizi sağlamıyor. Kullandığım ekstra uygulamalara para harcamaktan çekinmiyorum. Önerilen fotoğraflar arasında kalmak önemli. Her platformda Instagram ve özel yazılımları sürekli takip ediyorum. Yazılım geliştiricilerin özel test kullanıcıları arasında yer alıyorum. Daha çok Apple ürünleri ve iPhone kullanmakla birlikte farklı cihazları kullanmaya çabalıyorum" diyor.

'İTİBAR YÖNETMEK ZORUNDAYIM'
Çok emek verdiği hesabının itibarını özenle koruyan Sezgin Yılmaz bunun için yaptıklarını şöyle anlattı: "Önerilen her projeyi kabul etmem mümkün değil. Önce bu işin profesyonel çaba gerektirdiğini anlatmak gerekiyor. Bu işin önemli bir emek gerektirdiğini fark eden firmalar bu konuda daha uzun vadeli ve profesyonel çalışma yapıyor."

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Instagram'dan çıkan kaşif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN