Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 poundluk savaş

İngiltere'de her şeyin 1 pounda satıldığı marketlerin rekabeti BBC'nin Pound Shop Wars adlı bir programına bile konu oldu

İngilizler harcamaları konusunda çok dikkatlidir. Mağazalarda alışveriş yaparken uzun süre fiyatları inceleyenleri, indirim reyonuna konmuş ürünlerle alışveriş sepetini dolduranları hemen fark edersiniz. Özellikle son yıllarda ülkedeki ekonomik krizle birlikte, halkın alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. Tasarruf yapmaya çalışan tüketiciler yıllardır alışveriş yaptıkları yerlerden vazgeçip, fiyatı uygun olan neresi varsa oraya yönelmeye başladı. Bu yerlerin başında her şeyin 1 pounda (yaklaşık 3,7 lira) satıldığı pound shop'lar geliyor. Fiyatların ucuzluğunun yanı sıra ürün çeşitliliği bakımından da zengin olması, pound shop'ların tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Yiyecek, içecek dışında bu marketlerde ev ürünleri, kırtasiye malzemeleri, güzellik bakım ürünleri, kitap, DVD, hediyelik eşyalar, hatta atkı, çorap gibi giyim ürünleri de satılıyor.

99P'YE SATAN BİLE VAR
1 pounda aldığınız ürünlerden bazılarının ikincisini de ücret ödemeden elde ediyorsunuz. Kedi ve köpek mamalarından tasmalara çok sayıda evcil hayvan ürünlerinin de satıldığı pound shop'lar sayesinde, petshop'lara bile gitmeye gerek kalmıyor. Farklı şirketlere ait olan pound land, pound world gibi market zincirlerinin yanı sıra müşterileri daha çok cezbetmek için ürünlerini bir pound'un altında satan '99P' gibi market zincirleri de var. Londra gibi her şeyin son derece pahalı olduğu bir şehirde, ucuza alışveriş yapmanın keyfini çıkarttığınız 'pound shop'ları her yerde bulabilirsiniz. Birçok marketin kepenklerini indirmek zorunda kaldığı krizde, talepten ötürü 'pound shop'ların sayısı hızla artıyor. 2001'de Londra'nın kuzeyinde sadece bir dükkanı bulunan '99P', bugün 250'den fazla şubesi olan bir market zinciri. İngiltere'nin en büyük pound shop market zinciri olan pound land'in ise 500'e yakın şubesi bulunuyor. BBC de giderek büyüyen bu sektörle beraber artan rekabeti Pound Shop Wars (Pound Shop Savaşları) adlı dört bölümlük bir programla ekrana taşıdı. Program pound shop'lar arasındaki rekabetin yanı sıra İngiltere'de çok sayıda kişiye iş imkanı sağladığını da gösteriyor. Online satışa da başlayan pound shop'ların, internette de aynı başarıyı yakalayıp yakalamayacağı merak konusu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 poundluk savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN