Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya sahnesinde değişim çağı!

Erkek egemenliğine rağmen 21. yüzyıl Almanya Başbakanı Merkel'den Merkez Bankası Başkanı Yellen'a kadar ekonomi, siyaset ve iş dünyasında kadın yöneticilerin arttığı bir çağ oldu

Erkekler ne düşünürse düşünsün, 2014 kesinlikle kadınların yılı! Üstelik sözünü ettiğimiz kadınlar sadece eğlence dünyasında dikkatleri üzerine çeken cazibeli kadınlar da değil. Siyaset ve işdünyasında da önemli roller üstlenen ve dünyanın kaderinde söz sahibi olan kadınların sayısı artıyor. İşin bu noktalara geleceği geçen yüzyılın son çeyreğinde işaretlerini vermeye başladı. Türkiye'de eski başbakanlardan Tansu Çiller örneğinde olduğu gibi İngiltere'nin eski başbakanı 'demir leydi' Margaret Thatcher'la başlayan süreç, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ardından Hillary Clinton, son yıllarda da Almanya Başbakanı Angela Merkel'le devam etti. Üstelik kadın siyasetçilerin cesaret ve kararlılıkta erkek meslektaşlarından hiç de geride kalmadıkları görüldü. Özellikle Merkel, Avrupa'nın kriz ekonomisiyle boğuştuğu son yıllarda AB üyesi ülkelerin erkek liderlerini hizaya getirdi. Üstelik bu kadar zor bir pozisyondayken özel hayatına ve ailesine olan düşkünlüğüyle de farklı bir siyasetçi profili çizdi.

HİNDİSTAN'DAN BREZİLYA'YA
Yalnız ABD'de ve Avrupa'da da değil, Hindistan'dan Brezilya'ya kadar dünyanın her köşesinde kadın liderlerin yönetimi devraldığı görülüyor. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'ten Hindistan Ulusal Kongresi'nin Başkanı Sonia Gandhi'ye, Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra'dan Kosova Başbakanı Atifete Jahyaga'ya, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schimidt'ten Norveç'te geçtiğimiz yılın ekim ayında gerçekleşen son seçimde başbakan seçilen 'demir Erna' lakaplı Erna Solberg'e kadar birçok kadın siyasetçi, dünya liderliği koltuğuna oturmayı başardı. Tablo sadece siyaset arenasında da böyle gelişmiyor. Çokuluslu şirketlerin başkanlığına ya da büyük bankaların genel müdürlüklerine de yine tarihlerinde ilk kez kadınlar getiriliyor. Listede ilk dikkati çeken iki yıl önce bilişim sektörünün 'big blue' lakaplı devlerinden IBM'in başına getirilen Virginia M. Rometty oldu. IBM'in kuruluşunun 100. yılında CEO'luk koltuğuna oturan ilk kadın olan Virginia M. Rometty, iki yıldır bu görevini başarıyla sürdürüyor. Kadın yöneticiler listesi PepsiCO'nun CEO'su Indra Nooyi, HP'nin CEO'su Meg Whitman ve Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde ile uzayıp gidiyor. Ve bu yıl da yine 100 yıllık tarihinde yönetiminin ilk kez bir kadına bırakıldığına tanıklık ettiğimiz bir büyük kurum var: ABD Merkez Bankası (FED), 31 Ocak'tan itibaren Janet Yellen'ın sorumluluğunda yolculuğuna devam ediyor. Ekonomi profesörü Yellen, 67 yaşında, kariyerinin yanı sıra evli ve bir de çocuk annesi. Bakalım bu listeye başka hangi hırslı ve çalışkan kadınlar dahil olacak?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya sahnesinde değişim çağı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN