Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitaplığınızı kitabına uydurun

İçinde yalnızca kitapların bulunduğu gerçek bir kitaplık tasarlamak, evinize kişilik katacak. Birkaç ayrıntıya dikkat ettiğiniz sürece bu hiç de zor değil

Tasarımcı imzalı objeler, yüzyıllık halılar ya da antikalar değil, yıllar içinde biriktirilmiş kitaplardır bir evin en önemli varlığı. Her birinin ayrı birer hikayesi, bize zamanında verdiği ayrı bir heyecan vardır. Evinize güzel bir kitaplık yaptırmak ya da almak istiyorsanız, bunun gerçek bir kitaplık olmasına dikkat edin. Gerçek bir kitaplık, içine yalnızca kitapların yerleştirilebileceği derinliğe sahip; vazo, çerçeve gibi aksesuvarlara içinde yer olmayan bir raflar bütünüdür.

DERİNLİK ÇOK ÖNEMLİ
Standart boyuta sahip bir kitabı içine yerleştirdiğinizde, neredeyse önünde bir kitap daha koymaya yetecek kadar yer kalmamalı. Aksi takdirde bu kısım zaman içinde küçük biblo ve aksesuvarların mecburi durağı haline gelir. Bundan kaçınmak için kitaplıkta derinliğe çok dikkat edin.

RAFLAR AYARLANABİLMELİ
Yüksekliğin ayarlanabilmesi de çok önemli. Kitapların üzerinde oluşacak gereksiz boşluklar, yer kaybına neden olur. Standart kitaplara göre boyu ve eni çok fazla olan sanat kitaplarını kitaplığınızın en üst ya da en alt rafında yüksekliği ayarlanabilir raflara yerleştirebilirsiniz. Kitaplığın genel ahenginin bozulmaması için aralarda çok alçak ya da çok yüksek raflar bulunmamalı.

GRUPLARKEN...
Kitapları, yazara göre alfabetik olarak dizmek, akla gelen ilk çözümdür. Tabii yazarın soyadına göre! İsme ve konuya göre gruplamak da çok sık tercih edilen bir yol. Yabancı dildeki kitaplarla Türkçe kitapları ayırmak bir çözüm olsa da bazen kitapları yazara göre gruplarken farklı dildeki eserleri bir araya getirmek zorunda kalabilirsiniz. Ama tüm bunları yaparken kitapları genel olarak ayırmak gerekir. Romanlarla klasikleri, sanat kitaplarıyla sözlük cinsi kitapları ayrı bölümlere yerleştirin. Kütüphanelerde olduğu gibi kitaplığınızın envanterini tutmak istiyorsanız, ayarlanabilir küçük damgalar ile kitaplarınızın ilk sayfasına isminizi mühürleyebilirsiniz.

KÜÇÜK MEKANLAR, İSTENMEYEN BOŞLUKLAR
Kitaplığınızın yer alacağı mekan dar ise büyük bölümünün kapaklı olması mekanda dağınıklık hissi yaratmasını engeller. Kitaplığın bulunduğu duvarı kitaplığın gövdesiyle aynı renge boyayarak da ferahlık yaratabilirsiniz. Kitaplığınızı mekana özel yaptırmadıysanız tavan ile arasında bir boşluk kalması kaçınılmazdır. Burayı eski masa saati gibi şık bir koleksiyonu sergilemek için kullanabilirsiniz. Özellikle masif ahşap olmayan, sunta ya da mdf üzeri kaplama olan kitaplıkların orta kısımlara çok ağır olmayan kitapları yerleştirin. Ağır kitapları her iki yana yerleştirirseniz zamanla ortadan bel vermeye, aşağı doğru çekilmeye eğimli olan bu rafları mümkün olduğunca korursunuz. Yine aynı nedenle kaplama kitaplık yaptıracaksanız, rafların çok uzun olmamasına dikkat edin.

BAKLAVA MODASI
Ekose bir süredir çok revaçta ama küflendiğini sandığımız baklava deseni de yeniden hayatımıza giriyor. Kış bitmeden indirimlerden baklava desenli aksesuvarlar yakalayıp önümüzdeki kışa yatırım yapabilirsiniz.

YEŞİL DUVARLAR
Nakliye paletlerinden ya da sebze kasalarından sehpa yapmak out oldu ama balkonunuz ya da terasınız için duvara asılacak çok güzel çiçeklikler yapabilirsiniz. Ahşapların aralarında oluşan boşluklara toprağın aşağıya süzülmesini engellemek için küçük setler yaparak harika çiçekliklere sahip olabilirsiniz.

AKLIMDA KALANLAR
Haaz'da teşhir ürünlerinde indirim var! Moroso marka Patricia Urquiola imzalı Gentry, Field kanepe, Bohemian ve Rift deri koltuklar, Bd Barcelona Jaime Hayon imzalı deri koltuk ve sandalyeler, Magis aynalar, 4-31 Mart tarihleri gibi sınırlı bir zaman için yarı fiyatına! www.haaz.info
Dünyaca ünlü İspanyol tasarımcı Patricia Urquiola ile tanıştım. Arçelik'in bir süre önce satın aldığı Leisure markası için yeni bir ankastre seri hazırlayan Urquiola, mütevazı ve eğlenceli kişiliğiyle beni kendisine hayran bıraktı.
Şişecam'ın yepyeni markası Nude için tasarım yapan Ron Arad da İstanbul'daydı. Yalınlık ve sadeliğin önüne hiçbir şeyin geçemeyeceğini bir kez daha kanıtlayan Nude koleksiyonundaki cam ürünlerin hepsi çok şıktı. Paşabahçe mağazalarında satılmaya başlayan Nude ürünlerini pek yakında yurtdışında da görebilirsiniz; hem de Nude mağazasında!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitaplığınızı kitabına uydurun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN