Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paylaşım ekonomisi coştu!

İnternet ve sosyal medyada yaygınlaşan kimi fikirler sorun yumağı haline gelmiş trafik, sağlık, barınma gibi dertlere çözüm oluyor

Giriş Tarihi: 15.3.2014
İnternette çözüm yaratan paylaşım ekonomisi metropol yaşamının sorunlarına çözüm buluyor. New York'tan Londra'ya, San Francisco'dan Paris'e her yerde paylaşım ekonomisi bisikletleri, otomobilleri, evleri paylaştırıyor. Mesela aynı yöne gidecek kişiler trafikte beklememek ya da daha ekonomik çözüm bulmak için araçlarındaki boş koltuğu paylaşıyor. Aynı şekilde tatile gittiğinizde de bir evin odalarını paylaşabiliyorsunuz. Aslında bu gibi durumlar temelde sadece teknolojiye sahip olma fikrini kamçılamıyor, paylaşımı da kolaylaştırıyor. Teknoloji yeni bir kültürün gelişmesine katkı sağlıyor. Bu yüzden lüks bir otomobile sahip olmak yerine paylaşma kültürü yaygınlaşıyor.

PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIYOR
Türkiye'de de paylaşım ekonomisinin çözümleri ilk tohumlarını atıyor. Üstelik çözüm üretenler bir araya gelerek www. paylasimekonomisi.com adresli sitede ilk deneyimlerini paylaşıyor. Türkiye'de paylaşım ekonomisinin bilinirliğini arttırmak, paylaşım ekonomisini canlandırmak, paylaşımı bir hayat biçimi haline getirmek için gönüllüleri bir araya getiren etkinlikte paylaşım ekonomisinin ilk adımları konuşuldu. Urban Station Şişhane şubesinde bir araya gelen gönüllüler, ilk toplantılarında paylaşım ekonomisi üzerine farkındalık yaratmak ve özendirmek gerektiği konusunda fikir birliğine vardı.

ASKIDA EKMEK GİBİ
Aslında paylaşım ekonomisi fikri yeni fikir değil. Örneğin fırınlarda uygulanan 'askıda ekmek' geleneği bu konuda en güzel örnek. İmkanı olan kişilerin ihtiyacı olanlar için satın aldığı ekmeği askıya koymasıyla oluşuyor bu örnek. O semtte ekmeğe ihtiyacı olan aile ya da bireyler de gelip askıda olan ekmeği alıyor. Bu eski gelenek Türkiye'de benzer fikirlerin kolayca yaygınlaşabileceğinin bir kanıtı. Sosyal ağlar ve mobil internet teknolojisi paylaşım ekonomisinde sıçrama yaşanmasına neden olabilir. Ancak temel anlayış konusunda gelişme kaydetmek gerekiyor.

PAYLAŞIM FESTİVALİ FİKRİ DOĞDU
Paylaşım ekonomisi fikrini konuşmak üzere bir araya gelen gönüllüler fikir birliğine vardıkları konularla ilgili olarak şöyle açıklama yaptı:
Paylaşım Ekonomisi (PE) girişimlerinin işbirliği yapması gerekiyor.
Bilinirliği artırmak için Blogger'lara özel bir etkinlik yapılması kararı alındı.
Girişimlerin/ uygulamaların ortak düzenleyeceği bir 'ShareFest / Paylaşım Festivali' düzenlenecek.
Güven kaygısını/ sorununu gidermek için ortak kullanılan bir 'dijital itibar' platformu (trustcloud benzeri) hazırlanması gerekiyor.
Paylaşımı kolaylaştırıcı çözümler üretmek (özellikle paylaşılan şeyin karşı tarafa ulaştırılması konusunda) için yapılması gerekenler konuşuldu.
www.paylasimekonomisi.com üzerinde ortak bir etkinlik takvimi oluşturulması ve daha somut adımlar atılması planlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paylaşım ekonomisi coştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN