Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni trend: Klasiğe dönüş

Tüketim çılgınlığının modası geçti. Artık devir, modern ama klasik, çevre dostu ürünlerin devri

Her ne kadar trendsiz yaşayamıyorsak da, kabul etmeliyiz ki trendler tüketim çılgınlığını körüklemek için yaratılır. İnsanların çoğu trendleri takip etmeye, bir yerinden yakalayıp zamanın gereklerine uygun alışveriş etmeye çalışıyor. Son zamanlarda yaşanan çevre felaketleri, enerji kaynaklarının azalması derken bu eğilim kendini daha titiz bir alışveriş sürecine bıraktı. İnsanlar eşyalarını atmak ya da ihtiyacı olana vermekten çok, düşünerek alışveriş etmeye ve kalıcı parçaları tercih etmeye başladı. Geri dönüştürülebilen, değiştirilip uyarlanabilen, tekrar tekrar kullanılabilen hatta kullanıcıyı tasarım sürecine dahil eden ürünler tasarlamak son zamanların trendi.

TASARIMCILARIN SORUMLULUĞU
Uzun süre kullanılabilen, tüketicilerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilen ürünler tasarlamak bir akım ya da yeni bir anlayış olmanın ötesinde, bir gereklilik! Bu trend kapsamında fonksiyonel, estetik, ergonomik parçalar yaratmak için çalışan tasarımcıların en önemli misyonu klasik olmaya aday parçalar tasarlamak olmalı. Modern ama klasik! Yıllarca sıkılmadan kullanacağımız, fonksiyonel, estetik ve yalnızca eskidiği için atmak isteyeceğimiz tasarımlar... Yeni trend: Klasiğe dönüş! Tasarımcıların sorumluluklarından biri de ihtiyaçlara çözüm bulmak olmalı. Örneğin salata yıkamayı kolaylaştıracak bir alet. Litrelerce su harcamadan, steril bir şekilde salata malzemelerini yıkayacak bir makinenin henüz olmaması inanılmaz geliyor bana!

AKLIMDA KALANLAR
Mimar Hüsrev Tayla, geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti. Son yıllarda adından çok söz edilen ünlü Şakirîn Camii'nin de aralarında bulunduğu onlarca yapının mimarı olan Tayla'yı bir kez de buradan anmak istedim.
Farklı şekillerde kategorize edilmiş tasarımları, mimari projeleri ve dünyaca ünlü tasarımcıları bir araya getiren dünyanın en geniş veri tabanlarından biri, Türkiye'nin ilk tasarım platformu TriptoD.com
Prestijli mimarlık dergisi Architectural Review (AR) ile dünyanın en kapsamlı gayrimenkul zirvesi MIPIM tarafından bu yıl 13. kez organize edilen MIPIM AR Future Projects Awards'da Türkiye'ye ödül getiren tek mimarlık ofisi Suyabatmaz Demirel Mimarlık.
Tasarım yolculuğunda ilk 10 yılı geride bırakan ve bu süreye sayısız yaratıcı mekan ve ürün tasarımı sığdıran Autoban'ın ilk kitabı, Autoban: Form. Function. Experience. Alman yayınevi Gestalten'den çıkan kitap, uluslararası ödülleri bulunan tasarım stüdyosu için yeni bir dönüm noktası olmanın yanı sıra, yaratıcı endüstriler için de ilham kaynağı oluşturuyor.
İtalyan vitrifiye markası Isvea'nın yeni serisi Sott'Aqua'nın yuvarlak hatlı, doğal ahşap, aynalı makyaj dolabı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni trend: Klasiğe dönüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN