Yağmur gibi hızlı internet

Facebook'un liderliğini yaptığı Internet.org girişimi daha fazla kişinin ve cihazın internete bağlanmasını sağlayacak yeni bir teknolojik imkan sunmayı amaçlıyor. Bu teknoloji insansız uçaklarla fiber internet hızlarına havadan ulaşılma imkanı sağlayacak

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Bir süredir insansız hava araçları konusunda yatırım yapan Facebook, internet erişimini yaygınlaştıracak projeleri de destekliyor. Facebook bir süredir uzay çalışmaları yapan NASA benzeri kurum ve şirketlerden uzmanları işe almaya başladı. Geçtiğimiz şubat ayının sonunda Facebook'un başını çektiği Internet.org girişimi internet erişimini yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı. FSO adı verilen, geniş bant internet teknolojisi, fiber internet kalitesindeki internet erişimini güneş enerjisi ile çalışan uçaklar aracılığıyla yeryüzüne taşıyacak.

UÇAKLARI ETKİLEMEYECEK
Uydulardan daha aşağıda, ticari uçaklardan daha yukarıda 20 bin metre yükseklikte gezinecek hava araçları tek seferde bin kilometreden fazla mesafe katedecek. Böylece ani rüzgardan ve hava akımlarından etkilenmeyecek. Güneş panelleri ile kendi kendini şarj edecek araçların kullanım maliyetleri de düşük olacak. Geceleri ise gündüz depoladığı enerji ile hareketine devam etmesi planlanıyor. Ancak en önemlisi cihazın balonlardan daha kolay yönlendirilebilmesi ve ani hava akımlarından etkilenmemesi olacak.

İSTİMLAK DERDİ YOK
İnsanların yoğun yaşamadığı bölgelerde kullanılması düşünülen teknolojiyle fiberde olduğu gibi istimlak etme sorunu olmayacak. Uydu teknolojisine göre avantajı ise sistemin kurulum ve bakımının daha kolay olması. Proje uygun olduğu yerlerde uydulardan da faydalanmayı sağlıyor.

UYDUDAN YAKIN UÇAKTAN UZAK
Boşlukta optik iletişimi (Free Space Optics - FSO) anlamına gelen teknoloji, aslında kızıl ötesi ışınlar gibi cihazların internet erişimi için fiber hızında yeni bir alternatif oluşturmasını sağlıyor. İnsansız uçaklar uydular kadar yeryüzüne uzak, ticari uçaklardan daha yakın olmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur gibi hızlı internet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN