Şık olmadan mezun olunmaz

Yaz geliyor ve mezuniyet kutlamaları yaklaşıyor. Kızlar şimdiden ne giyeceklerini aramaya başladı. Bu sene mezun olacak arkadaşımın balonun Külkedisi olması için Fatih Fevzi Çakmak Caddesi'ne gittik

Giriş Tarihi: 12.4.2014
Okulların bitmesine adım adım yaklaşırken kızların en büyük derdi mezuniyet balosunda giyecekleri kıyafet. Açıkçası yanlarına eş bulmaktan çok, aradığı elbiseyi bulmak derdinler. Geçen sene ucuz atlattığım için tecrübelerime dayanarak şimdiden arayışta olan genç arkadaşlara uygun adresleri vermek boynumuzun borcu. Malum iş sadece kıyafetle bitmiyor, ayakkabısı, çantası, makyajı ve saçı derken neredeyse bir senelik okul masrafını buluyor mezuniyet gecesine hazır olmak.

ÖĞRENCİYE HER ZAMAN İNDİRİM VAR
Arkadaşım Dilek Akkuş İstanbul Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisi. Bir yandan sınavlar bir yandan da mezuniyet telaşına çoktan kapılmış durumda. İnternette baktığı kıyafetlerin fiyatını görünce balo işinden vazgeçmeyi bile düşünmüş. "Dostlar ne için var?" diyerek tuttum kolundan. Abiye ya da kumaş elbise denildi mi akla ilk olarak Fatih gelir, biz de gittik. Hafta içi olmasına rağmen Fatih'teki çarşı dolu. Bu yıl her vitrinde balık denilen straplez, bele oturan ve uzun elbiseler var. Dilek üç katlı bir mağaza gördü. Geçen yazımda dediğim gibi eğer bir mağazanın şaşalı vitrini varsa fiyatı tuzludur. Haklı da çıktım. Hiçbir hareketi olmayan, dümdüz siyah kumaş bir elbiseye 600 lira istediğinde "Şaka herhalde" dedim. İşin aslını kasadaki sarışın kadın anlattı: "Fatih Arap ve Alman akınına uğramadan önce uygun fiyata giyim satan bir semtti. Şimdi fiyatlar yükseldi." Çarşıdaki her mağazanın vitrini şık mankenlerle ve bol parlak nesnelerle dolu. Açıkçası bu sefer ben bile bir şey bulamayacağız diye tedirgin oldum. Elimizdeki bütçe en fazla 500 liraydı ve ilk baktığımız iki mağaza fiyatlarını 600'den açmıştı. Arkadaşımın yüzü düştüğünde bendeki ekonomik süper kahraman içgüdüsü ayaklandı. Gözüme kestirdiğim mağazanın adı Peçe. İçerisi tıklım tıklım olduğu için indirim kokusunu hemen aldım. Sonunda yüzümüz gülmeye başladı. Geçen sezon ürünlerini 190 liradan satan mağazanın yeni sezon kıyafetlerinin fiyat aralığı 250-1500 lira arası. Burada 36-50 beden bulmak mümkün. Dilek'in beğendiği dantel ağırlıklı elbise adeta ben buradayım diyor. Çekinerek fiyatını sorduğumuzda "300 lira" dedi kadın. Sevinmiştik sevinmesine de işin aslı bütçemizin içine ayakkabı ve çantayı da sığdırmalıydık. Dilek'in en sevdiği renk kırmızı, elini nereye atsa kırmızı çıkardı. Yırtmaçlı kırmızı bir elbise buldu ama 355 liraydı. İndirim yok dense de öğrenciye gönül mü dayanır? 310 TL oldu ama yine de emin olamadık. Aklımızın bir kenarına burayı yazıp caddenin karşısına geçtik. Arada bir iki mağazaya girdik ama şansımız yaver gitmedi. Bir genç kız için bu balo çok önemli ama iş hesap yapmaya gelince tadı kaçar. Bu son diye karar vererek Garben'e girdik. Dilek bir kıyafeti beğendiğinde umutsuzlukla pudra rengi dantel ayrıntıları olan bir elbisenin fiyatını sordu. 500 liranın hepsini buna yatırması imkansızdı. Sevimli bir yüz ifadesi takınarak öğrencilikten balonun nerede olacağından ve hayat şartlarından konuya girdik. Öğrencilik Fatih'te gerçekten işe yarıyor. Yaklaşık 150 lira kadar bir indirime ulaştık ama yeterli değildi. Bu mağazada da her kıyafeti 400-1000 lira arasında bulmanız mümkün. Bugün elimiz boş döndük ama hesap kitap yapmak gerekliydi en azından fiyat ortalamalarımızı aldık. Mezuniyet kıyafetleri bakacaksanız Fatih'in yanı sıra Beşiktaş Sinan Paşa Pasajı ve yanı, Kadıköy Opera Pasajı ve Bakırköy Yeraltı Çarşısı'nı es geçmeyin derim. İlla ki cebinize ve bedeninize uygun elbiseyi bulacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şık olmadan mezun olunmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN