Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternet müzisyenleri sahnede

Artık albüm çıkarmak için Unkapanı'nda kapı kapı dolaşmak gerekmiyor. Söyleyecek sözü olan müziğini internet üzerinden müziksevere ulaştırıyor. Şarkılarını ücretsiz yayınlayan ve gençlerin sevdiği bu gruplarla tanışmaya hazır olun

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Eskiden hangi albüm satılıyorsa onu dinlemeniz gerekiyordu. Daha da eskilerde büyüklerimiz kaset doldurma yolunu seçermiş. Ama artık internet ve geliştirilen uygulamalarla müzikseverler birkaç saniyede her çeşit müziği indirip dinleyebiliyor. SoundCloud, MySpace, Facebook, Twitter ya da çevrimiçi sözlük gibi alanlarda gençler kendi müzik listesini paylaşıyor. Devir biraz da yerleşik müzik endüstrisinin dışında varolan, eserlerini internet üzerinden paylaşan müzisyenlerin devri. Müzisyenler eserlerini paylaşıyor, müzikseverler de listelerini. Paylaşılan listelerde en çok rastlanan yerli alternatif gruplar dikkat çekiyor. Söz ettiğimiz müzik gruplarını çok sık televizyon ekranlarında göremez ya da radyolarda duyamazsınız. Medyatik olmaktan çok uzak ve gençlerin müzik listelerinde en sık karşılaştığımız alternatif müzik gruplarını sizlere tanıştırıyoruz.

PEYK
Peyk yeni bir grup olmamasına rağmen gençlerin yeni keşfettiği, meseleleri olan bir grup. Kuruluşu 90'lı yıllara dayanıyor. Kimi zaman reggea, blues, caz, arabesk gibi farklı türler arasında gidip geliyor Peyk. Kulak verdiğinizde ardında yaşanmışlık olan şarkılardan bazıları Modern Zaman, Sobe ve İçimdeki iz. Bir zamanlar grubun konserlerinde orta yaşlı dinleyiciler dikkat çekerdi şimdilerde grubun dinleyicileri daha çok gençler. Bağımsız alternatif grubun üçüncü albümü yolda.

MİRA
İlk albümülerini 2008'de çıkaran, Miray Kurtuluş ve Tan Tunçağ'dan oluşan Mira, ikinci albümü Ayda Kahvaltı'yı 2012'de çıkardı. Saf ve etnik melodiler, kalp atışına denk synthler ve şarkılarındaki sıra dışı sözleriyle grup hızla dikkat çekti. Mira, Efes One Love Festival, Masstival gibi festivallerde Pulp, Kimbra, Stereophonics gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. Grubun hikayesi, bu dünyaya ait olmak ve dünyalı gibi hissetmemek arasında gidip gelirken yaşadıkları üzerine kurulu.

MULTİTAP
Dört arkadaş konsol oyunları oynamayı çok sevdikleri için Multitap adını verdikleri müzik grubunu 2006 yılında kurdu. Onlar sadece kendi mutlulukları için müzik yaptıklarını söylüyor. Demet Evgar'ın desteğiyle 2010 yılında ilk albümleri Takım Oyunu'nu ve 2011 yılında da Özel Birisin'i çıkardı. Grup konser duyurularını kendi çektikleri kısa videolarla yapıyor. Multitap'ın en sevilen şarkıları arasında Battaniyem ve Öpüşelim Barışalım var.

YÜZYÜZEYKEN KONUŞURUZ

Grup 2011 yılında Kadıköy'de bir evde kuruldu. Şarkıları internette o kadar çok paylaşıldı ki sonunda albüm yapmanın yolu açıldı. Şarkıların kimisi şakalarla dolu, kimisi de çaresizliklerle. Kendi çektikleri videolarla başlayan müzik serüvenleri, geçtiğimiz aylarda Evdekilere Selam adını verdikleri bir albümle devam ediyor.. Grubun dinleyeni adeta ele geçiren şarkıları arasında Ankara Kapkara ve Cenaze Evi var.

SENİ GÖRMEM İMKANSIZ
İsmini 1980'li yılların Türk Sanat Müziği şarkısı İmkansız'dan alan grup 2009 yılında kuruldu. Şarkılarını kendi deyişleriyle "Olması mümkün olmayan her şeye" ithaf eden grup synthesizer davulları, sayıklamayı andıran vokalleri, karnaval klavye tonlarıyla alışılmışın dışında performans sergiliyor. İkilinin en çok beğenilen Çok Mutlusun şarkısı ritim ve enstrüman seçimiyle oldukça farklı.

ESKİZ
Eskiz 2007 yılında üç güzel sanat öğrencisi tarafından kuruldu. Grup hızlı adımlarla gençleri kazandı ve 2010 yılında Roxy Müzik Günleri birinciliğini kazandı. Saykodelik rock'n roll yapan grup, bugüne kadar bir çok mekanda ve festivalde yer aldı. Albümlerini konserlerinde edinebileceğiniz grubun sahnesi gençler tarafından çok seviliyor.

BUBİTUZAK
Şimdiye kadar Çilekeş ve Yasemin Mori gibi farklı isimlerle birlikte çalışan Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay Bubituzak'ı kurdu ve geçen ay ilk albümlerinin lansmanını yaptı. Uzay Yolları Taşlı adlı albümde yer alan en sevilen şarkısıysa Tayyare. Grup sahneye sahneye halıyla çıkıyor.

THE RİNGO JETS
2012 yılında kurulan The Ringo Jets, İspanya'daki Primavera Sound Festival'inde sahne alan ilk Türk grup. Tarkan Mertoğlu, Deniz Ağan ve Lale Kardeş'ten oluşan grup "Festivalde kaçırılmaması gereken 10 isim" listesine de girdi. Grubun konserlerindeki performansları beklentilerin üzerindeydi. Şarkılarında iddialı oldukları kadar sahnelerinde de çok hareketliler, o halde bize de "Rock'n Roll bebeğim!" demek düşer.

SON FECİ BİSİKLET
Ankara'da 2011 yılında kurulan Son Feci Bisiklet grubunun tuhaf adı özellikle seçilmiş. Sebebi, ismi değil müziği ön planda tutma arzuları. Dört kişilik ekibin şarkıları tutunca müzik tutkularının peşinden İstanbul'a gelmişler. Son Feci Bisiklet'in sevilen şarkıları arasında basit ama etkileyici sözleri olan Gaffola ve Rahatsız Vals var. Konserleri gençler tarafından büyük ilgi gören grubun single çalışmaları devam ediyor.

HALİMDEN KONAN ANLAR
Genellikle Taksim ve Kadıköy'deki mekanlarda sahneye çıkıyorlar. Konserlerinde kendilerini "Stelyo Pipis, Bülent Ersoy, Mehmet Ali Erbil ve Seda Sayan" olarak tanıtan eğlenceli dört kafadarın 2010 yılında kurduğu Halimden Konan Anlar, MySpace'e yükledikleri şarkılarıyla kısa sürede gençlerin sevdiği grup oldu. Kadıköy kokan grubun bir albümü yok ama internetten ücretsiz olarak şarkıları indirilebiliyor. Grubun evilen parçaları arasında Sergüzeşt-i Kadıköy, Ateş Ederim ve eğlenceli bir parça olan Natali Portmın var. Bizden duymuş olmayın ama grubun adı Adamlar olarak değişiyor ve albüm için çalışmalara başlamışlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternet müzisyenleri sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN