Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hafta gözlükler benden

Gözlük dediğin kolay kolay seçilmez. Yüze uygun olanı bulmak kadar cebe uygun olanı da bulmak mesela. Geçen hafta battım ama bu hafta sizler için indirimi kaptım!

Giriş Tarihi: 26.4.2014
Sekiz senedir gözlük kullanıyorum. Bu nedenle kişinin hem yüzüne hem tarzına hem de cebine uygun biz gözlük bulmasının zorluklarını iyi bilirim. Bunu bildiğim gibi gözlükçülere git gel artık belirli kuralları da öğrenmiş oldum. Mesela şu sıralar büyük çerçeveli gözlükler moda ama özellikle küçük suratlı genç kızlar bu gözlük modellerini kullanınca hem yaşça büyük gösteriyor hem de gözlüğün arkasında resmen kayboluyor. Yazın gelişiyle insanlar fellik fellik güneş gözlüğü arıyor. Sırt çantam ve ben yepyeni bir ekonomik tura atılma kararı verdik.

SEYYARLAR UYGUN AMA ZARARLI
Eminönü gözlükçüler diyarı desek çokta yanlış olmaz. İmitasyonundan orijinaline her renk ve her çeşit gözlük satan hem dükkan hem de seyyar satıcılar var. Şunu belirtmeliyim ki seyyar satıcılar çok ucuza gözlük satıyor olsa da sağlığınıza zararlı. Çerçeve burnunuzda normalden daha fazla iz bırakabilir ve yara yapmasına neden olur. Daha önemlisi camların kalitesinin düşük olmasından dolayı yansımalar yapabilir. Seyyar satıcılar malum numaralı gözlük de satıyor ama cebinizi düşünürken başınızı da düşünmelisiniz, çünkü kendinize uygun gözlüğü bulamadığınızda baş ağrısı hayatınızı felç edebilir.

SİZİN İÇİN İNDİRİMİ KAPTIM
Birkaç soruşturmayla Optipol Optik'e gittim. Dükkanın görevlisi Selçuk Abi'nin dediğine göre AVM'lerin etkilemediği yerlerden biriymiş burası. Üstelik hikayesi de çok. "James Bond filmi İstanbul'da çekilirken filmin baş makyözü gelmişti. Adam bana 'Ben insanların yüzünü değiştiriyorum ama sen de benim yüzümü değiştirebildin' dedi. Nasıl mutlu oldum anlatamam." Anlattıklarına göre buraya birçok gazeteci, oyuncu ve manken geliyormuş. Ama işin aslı neyi ne kadara sattığında. AVM'lerden etkilenmeme sebebini fiyatları duyunca anladım. Burada Prada, Cartier, Miu Miu,Ray-Ban ve aklınıza gelen her gözlüğü piyasa fiyatının ortalama 150-300 lira altında satıyor. Laf lafı açınca Selçuk Abi ile pazarlığa oturuyorduk. İşin aslı "Ekonomik Ece'de gördüm" deyip gidene yüzde 25 indirim yapacağına söz verdi. Peşini bırakmayın derim. Günü bir mağazayla bitirmiyorum elbette. Doğubank Han'ın hemen yanında Sadece saat ve gözlük satan bir han var. Buradaki dükkanların hepsi birbirine çok yakın fiyatlarda gözlük satıyor ama her zaman dediğim gibi tatlı dilinizi iyi kullanırsanız iskonto kapabilirsiniz. Çok sık ve uygun fiyata gözlükler bulabileceğiniz bir yer de Fatih. Fatih'teki Gözlükçüler Han, Sirkeci'dekine göre daha uygun. Üstelik biraz da öğrenci dostu.

GÖZLÜK TRENDLERİ
Gözlükçüleri gezdim de bu sene ki gözlük trendlerini ve hangi yüz biçimine hangi gözlük modeli gider diye sormadan günü bitirmedim elbette. 2014'te yuvarlak çerçeveli ya da büyük çerçeveli gözlükler trend. Vintage furyası gözlüklere de sıçramış durumda. 1960'ların gözlük modelleri vitrinlerde parlıyor. Güneş gözlüklerinde en çok Miu Miu, numaralı gözlüklerdeyse Ray- Ban en çok tercih edilenler arasında. Yuvarlak yüzlüler yüksek şakaklı ve kemik gözlük çerçeve kullandıklarında yüzü daha uzun ve toplu gösterir. Kare yüzü olanlarsa yuvarlak çerçeveli gözlükleri tercih etmeliler. Böylece elmacık kemikleri ortaya çıkar. Uzun yüzlüler büyük çerçeveli ve kare gözlükler tercih edebilir. Özellikle en sık yapılan hatalar yuvarlak çerçeveli gözlükler kullanmaları. Son olarak üçgen yüz biçimindekiler üst hatları düz, kemik ve kare gözlükleri tercih etmeliler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hafta gözlükler benden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN