Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomobil paylaştıkça güzel

Trafik, vergi yükü, park sorunu derken özellikle metropollerde bir otomobile sahip olmak büyük dert haline geldi. Şimdi internetteki paylaşım ekonomisi ve kiralama modelleri hem ulaşım hem de tasarruf derdini çözüyor

Giriş Tarihi: 26.4.2014
İstanbul' un çilesi bitmez. Yaya olmak zordur, otomobil sahibi olmak da. Yaya olarak karşıdan karşıya geçmeye korkan birisi, sonra direksiyon başına geçince korkutan rolünü üstlenebilir. Otomobil sahibi olma kültürü yıldan yıla değişti. Farklı otomobil tipleri moda oldu. Düz yoldan çıkmayanlar bile arazi aracından inmez oldu. Ancak satın alma gücü yüksek olsa da zamanın daha kıymetli olduğu şehirlerde otomobil kiralamak veya paylaşmak en iyi çözüm. ZipCar gibi başlayan uygulamalar kısa sürede farklı ülke ve şehirlere yayıldı.

SAHİP OLMAK GÖRGÜSÜZLÜK
Malum, Türkiye'de otomobil sahibi olduğunu göstermek, ilk kazandığı parayla otomobil almak önemli bir prestij unsurudur. Ama internet yaşam tarzı bu görgüyü de değiştiriyor. Çünkü dönem tasarruf ve zaman kazanma dönemi. Dolayısıyla araba kiralamak önemli bir alternatif olarak tüketicinin önünde duruyor. Türkiye'de Mobicar, Yoyo gibi örnekler araç kiralama konusunda farklı bir seçenek oluşmasını sağlıyor. ShareMyFare gibi çözümler ise koltuk paylaşımını gündeme getiriyor. Kiralama hizmetleri, İstanbul gibi metropollerde toplu ulaşım sorununu kısmen çözse de yine de düzene sokmak gerekiyor. Türkiye'de meslek birlikleri ortak çıkarı korurken maalesef mesleki itibarı ve kaliteyi yükseltmeyi başaramıyor. Küçük ve bireysel değişimler olsa da temel anlayış büyük ölçüde değişmiyor. Taksiye binen müşterilerin şikayetleri, duraklar, korsan taksi sorunu hiçbir zaman çözülmek istenmiyor. Bu konuda en iyi çözüm BiTaksi ile yine mobil internet çözümüyle geldi. Şu sıralar popüler bir uygulama olan Bitaksi ise size en yakın üye sürücünün yerini söylüyor. Anında onay verip sürücüyle temasa geçebiliyorsunuz.

UBER SERVİS YAYILDI
Mobil internetin yaygın kullanımıyla birlikte araç ve sürücü kiralama hizmetleri artıyor. İlk kez San Francisco'da kullandığım UBER servisi otomobili sürücüsüyle birlikte kiralarken hem araç hem de sürücüyle ilgili bilgiye kolayca ulaşıyorsunuz. UBER kısa sürede Londra, Paris ve New York gibi diğer metropollere taşındı. Yine aynı yöne gidenlerin koltuklarını kiraladıkları modeller de büyük ilgi görüyor. Özellikle California'da en sol şeridi iki veya daha fazla yolcu olan araçların kullanması araç paylaşımını kolaylaştırıyor. Nakit para taşımanıza gerek kalmıyor. Üstelik sürücü ve araba konusunda detaylı bilgi ve öneriler bulunuyor.

KİRALAMAK VE PAYLAŞMAK DAHA KâRLI
Araç kiralamak ve paylaşmak vergi, servis gibi pek çok maliyetten sizi kurtarıyor.
Kullanmadığınız sürede atıl duran, değeri düşen bir araca yatırım yapmaktan kurtuluyorsunuz.
En değerli şey zaman ve trafik derdiniz azalıyor.
Ulaşım konusunda daha uygun seçenekleri değerlendirme şansınız oluyor.
Ayrıca başka kullanıcıların önerileri ve deneyimlerini takip edebiliyorsunuz.

FİYAKALI ARAÇ OTOPARKTA
Mobicar uygulaması, VW Polo, Renault Clio, Ford Fiesta, Beettle, Mini Cooper gibi fiyakalı araçları istediğiniz noktada ve sürede kiralamanıza izin veriyor. Örneğin Bakırköy'de değil de araç size Kadıköy yakasında lazımsa Kadıköy'e deniz otobüsüyle gidip işinizi halledince aracı 21 noktadan birine bırakabiliyorsunuz. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin ilgi gösterdiği Mobicar, kullandığın kadar ödeme sistemi ile saatlik, günlük veya gecelik araç paylaşım olanağı sunuyor. Sisteme bir kere üye olduktan sonra akıllı kartınızı anahtar gibi kullanıyorsunuz. Kart size saatlik veya günlük kiralama imkanı sunuyor.

TAKSİ DERDİ BİTİYOR
BiTaksi servisi özellikle İstanbul'da önemli bir derdi çözüyor. Öncelikli olarak bilinen kayıtlı bir sürücü ile seyahat ediyorsunuz. Kredi kartı veya nakit ödeme yapacağınızı önceden belirleyebiliyorsunuz. Böylece 'bozuk yok mu ile başlayan' gereksiz tartışmalar son buluyor. Araçta bir şey unutursanız da taksi plakası ve sürücü bilgilerine sahip olduğunuz için unuttuğunuz eşyanızı geri alabiliyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomobil paylaştıkça güzel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN