Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefe tam isabet

Giriş Tarihi: 3.5.2014

Kamburlaşan vücudu dikleştirmeye yardımcı oluyor, kol kaslarını sıkılaştırıyor. Hiperaktif çocuklara da önerilen okçuluk sporu, geçen yıl hizmete giren vakıf sayesinde yediden 70'e yayılıyor

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor... Önceleri avlanmak için kullanmıs insanoglu... Sonrasında savasmak için... Simdi ise olimpiyatlarda yarısan branslardan biri. Üstelik Türkiye'de her geçen yıl daha fazla basarılar elde ediyor. Okçuluktan bahsediyorum. Yediden 70'e birçok kisinin ilgi duydugu okçuluktan... Okmeydanı'ndaki Okçuluk Federasyonu Vakfı, Türkiye'de okçulugun yapıldıgı en kapsamlı yer. 18 bin 200 metrekarelik alanda dokuz egitmen üç ayda yaklasık 500 kisiyi egitiyor. Üstelik çok yakında bu sayı 1500 kisiye çıkacakmıs. Okçuluga ilgi her geçen gün artıyor. Vakıf yetkilileri "Talep çok ama henüz karsılayamıyoruz" diyorlar. Fraklı sosyoekonomik kesimlerden de okçuluga merak var. Özellikle dik durmak isteyen kadınların yeni gözde sporu olmus durumda. Okçuluk pahalı bir spor da degil. Üç aylık egitim için 150 TL vermeniz yeterli. Ama "Kendi malzemelerimi kendim alacagım" derseniz 10 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Okçuluk en çok sırt kaslarını çalıstırıyor. Zamanla yer çekimine karsı koyamayan ve kamburlasmaya baslayan vücudun diklesmesine yardımcı oluyor. Kol kasları ve bel de çalısan diger yerler. Ama göründügü kadar kolay degil. Ilk baslarda lastik yaylarda deneme yapıyorsunuz. Alıstıkça, yeteneginize baglı olarak daha sert yaylara geçiyorsunuz.

HİPERAKTİFLERE ÖNERİLİYOR
Ok atmak hem eglenceli hem de dinlendirici. Iki farklı türü var. Biri uzaga atmak, digeri hedefi vurmak. Ama bunları yapmak çok da kolay degil. Hedef almak ciddi konsantrasyon ve odaklanma gerektirdiginden özellikle hiperaktif çocuklara öneriliyor. Zaten Okçuluk Vakfı'na gittiginizde birçok hiperaktif çocukla karsılasıyorsunuz.

RUMELİHİSARI'NDA EĞLENCE ZAMANI
Rumelihisarı şu sıralar eğlencenin yeni adresi olmaya başladı. Bunlardan ilki pazar gecelerinin en sükseli adresi..."Pazar akşamı da ne eğlencesi?" demeyin. Şu sıralar herkes Rumelihisarı'ndaki Fuga'ya gidiyor. Burcu Esmersoy, Murat Boz, Burak Özçivit, Merve Boluğur, benim mekanda rastladığım isimlerden sadece birkaçı. Fuga'da Pazar günleri Yol Project günü. Çeşme müdavimleri grubu Paparazzi'den zaten tanıyor. Kendilerini "rockn Yol" diye tanımlıyorlar. English Man in New York, Palavra, Islak Islak... Repertuarlarında neler yok ki... Üstelik her Pazar hınca hınç dolu oluyor. Öyle ki kapıda "Rezervasyonunuz var mı?" diye soruyorlar. İçeride tanıdık yoksa önceden masa ayarlamanızda fayda var. Saat 23.30'da sahne alıyorlar, gece 01.00 gibi de programı bitiriyorlar. Böylece tadı damağınızda kalıyor ve ertesi hafta yeniden gitmek istiyorsunuz. Çeşme'de dinlemek aslında çok daha keyifli. Ama pazar geceleri İstanbul'a iyi bir müzik alternatifi getirmişler.

MÜZİKLER VE YEMEKLER İYİ
Rumelihisarı'nın ikinci mekanıysa Floripa. Sahilde, hemen İskele Balık'ın karşısında. Aslında burası kahvaltı ve yemek için de iyi bir adres. Domates bruchettası ve bruttası çok lezzetli. Pizzaları da denemeye değer. Ama DJ partileri de en az yemekler kadar başarılı. Özellikle çevre semtlerde oturan gençler saat 23.00 gibi mekanı doldurmaya başlıyor. Müziğin sesi açılıyor ve herkes dans ediyor. Sadece yaş ortalaması biraz genç. Ama haftada yedi gün eğlence devam ediyor.

JAPON IZGARASI SORTİE'DE
Etiler'de açılan Teppanyaki Alaturka ilk açıldığında epey eleştiri konusu olmuştu. Öğlen servisinde gittiğimde mekanda sadece iki-üç masa vardı. Şimdiyse pazartesi akşamı bile yer bulmak imkansız. İçeri adım atınca kendinizi bambaşka bir ülkede hissediyorsunuz. Mekanın yemekleri kadar barı da iddialı. Çok yakında 23.00-03.00 arası partiler düzenlemeye başlayacaklarmış. Ayrıca Sortie'yle anlaşmışlar. Yazın Sortie'nin içinde şube açacaklarmış.

HAFTANIN NOTLARI
Geçtiğimiz hafta Günay'da Kibariye sahne aldı. 23 Nisan tatilinden ötürü mekan çok dolu değildi ama Kibariye'nin sahnesi de enerjisi de görülmeye değerdi.
Jamie's Italian happy hour partilerine başladı. İş çıkış saatinde müziğin sesi yükseliyor ve farklı kokteyller içiliyor. Zorlu Center'daki mekanlar birbirine sinerji vermeye de devam ediyor. Jamies's Italian'ın happy hour partileri de hiç fena gitmiyor.
Romantik bir nokta... Rumelifeneri'ndeki Barınak. Önünüzde Karadeniz manzarası, masada lezzetli yemekler. Fiyatlar da makul. Hep aynı yerlerde balık yemekten sıkılanlar için iyi bir adres...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefe tam isabet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN