Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adım adım İstanbul'un eğlence rotası

İstanbul'da eğlencenin ve sosyal hayatın kalbinin attığı semtlerde kimler, nerelerde takılıyor? Bu semtlerin gizli kodları neler?

MOBİL ÇALIŞANDAN ÖZGÜR RUHLU ENTELEKTÜELE
Bebek mekanları sahil hattında spor yapan insanlarla dolup taşıyor gündüz saatleri, akşamları ise biraz 'takılıp' giderim rahatlığındaki spor giyimlilerle. Özellikle sabah saatlerinde birbirinden şık spor kıyafetleri ile parizyen bistro oturmalar yapan kadınlar, mahalle kültürünü en üst düzeyde yaşatıyorlar. Lucca'sı, Happily Ever After'ı, Mangerie'si... Hepsinin ayrı bir havası, ayrı bir ruhu var. İlginç bir ayrıntı da hafta sonları, kalabalıktan insanların sokaklarında yürümekte zorladığı Bebek'te semt sakinlerinin kapı dışarı çıkmadığını fark etmek... Gerçek Bebekli gibi davranmak istiyorsanız ilk önce Bebek parkında biraz turlayın, şansınıza güneş varsa çimlere yayılın. Tatlı kaçamağı yapıp Ayşe'nin (Kucuroğlu) hal hatırını sormak için Happily'e uğrayın, ardından Satsuma kokteyli içmek için Lucca'ya gidip Bahadır'ı bulun ve Cevat'ın size kokteyl hazırlamasını rica edin. Dışarıdaki masalara kafanıza göre hemen oturmayın, muhtemelen rezervasyonludur. Aslında Lucca müdavimi rahattır, yer derdine düşmez, ayakta da takılsa kasılmadan eğlenir. Kahvaltı ve romantik takılmalar için ise Mangerie ideal. Bebek Kahvesi'ni de unutmamalı. Mobil çalışandan özgür ruhlu entelektüele kimi ararsanız orada... Özcan Abi'nin bol köpüklü kahvesini de içmeyi unutmayın.
Top beş mekan: Lucca, Happily Ever After, Mangerie, Tektekçi, Bebek Balıkçısı

CİHANGİR'DE YAŞANAN CİHANGİR'DE KALIR
Umursamazlık denince akla bu semt gelir. Beyoğlu'nun kaosundan uzak olsa da kendi içinde birçok hikayesi, olayı vardır. Ne giydim, kim görecek telaşı yaşanmayan semtte insanlar genelde 'entelektüel' kimlikleri ile göze çarpar. Eğer buraya ait değilseniz kendinizi direkt ele verirsiniz. O kadar homojen bir yapısı var ki; her an yabancı bir cisim olarak adlandırılabilirsiniz. O yüzden topuklu ayakkabınızı, pahalı çantanızı ve lüks arabanızı bir köşeye bırakıp koltuğunuzun altına iki tane kitap alın ve umursamaz tavırlarla çevredeki kafelerden birine oturun. Semt müdavimlerinin vazgeçilmez aksesuvarı yaz-kış demeden güneş gözlüğü. Nejat İşler, Rıza Kocaoğlu, Can Bonomo gibi ünlü isimleri sıkça görebileceğiniz semtin en popüler mekanları ise White Mill, Mona, Smyrna ve Journey. Bu mekanların arasında Mona en sıra dışı olanı çünkü zaman zaman Bebek tayfasını da Cihangir'e çektiği için semttekileri şaşırtabiliyor. Bütün mekanlarda kahvaltı tüm gün servis ediliyor çünkü müdavimlerin kimisi sabahın köründe uyanıyor kimisi akşamın 17.00'sinde... Çok fazla oyuncu olduğu için düzenli hayattan uzak ve dengesi bozuk bir mahalle özetle... "Cihangirdir, ne yapsan yeridir" mahallenin sloganı denebilir. Çünkü en şaşırtıcı, en çılgın olaylar bile mahalleliler için sıradan geliyor...
Top beş mekan: Mona, Journey, White Mill, Smyrna, Otto

YENİ MEKANLAR, BEYAZ YAKALI MÜDAVİMLER
Semt 'elit'liğinden arınarak beyaz yakalı müşteriyi, çalışan genç tüketiciyi kucaklayan yeni mekanlarla cazipleşmeye başladı. Kimine göre spor bir semt, kimine göre ise aklı karışık bir alışveriş merkezinin yemek katı. Geleneksel Şamdan kültüründen yeni nesil bar Fenix'e kadar ne ararsan var burada... Teppanyaki Alaturka, The Galliard, P.F. Chang's gibi fine dining tabir ettiğimiz üst segment restoranların yanı sıra cafe-bistro kültürünü yaygınlaştıran Limonata Etiler, Kitchenette, Midpoint, Nusret, Big Chefs gibi mekanlar da büyük ilgi görüyor. Etiler'de bir akşam stilettolarınız, Chanel elbiseniz ve lüks otomobilinizle bir mekana gelirken ertesi akşam spor ayakkabı-tayt rahatlığıyla takılabilirsiniz. Görmek ve görülmek istenilen semtler listesinde ilk sırada yer alıyor, Etiler. Caner-Asena Erkin gibi son dönemin popüler isimlerinden Halit Ergenç-Bergüzar Korel gibi popüler oyunculara flaşlar altında yaşamaya alışık profil bu semti çok seviyor. Etiler'de son zamanların en popüler aktivitesi Şamdan eğlencesi öncesi Fenix'te yemek yemek. Şimdilerde yenilenen yüzü ile Akmerkez de yeme-içme atılımı yapmaya hazırlanıyor. Rezervasyon listelerine girmek için yaşanan kıran kırana savaş şehrin popüler isimlerinin en yeni uğraşı hatta yarışı denebilir.
Top beş mekan: Fenix, Nusret, Limonata Etiler, The Galliard, Big Chefs

GİYİMİYLE KUŞAMIYLA, TAVRIYLA NİŞANTAŞILI RAHATTIR, COOL'DUR
Nişantaşı bugüne kadar klasikleşen mekanları arasında mekik dokuyan bir kesime hizmet ederdi. Nişantaşı 'cool'luğunun eskilerde kaldığı düşünülse de geleneği devam ettiren mekanlar halen bulunmakta. Beymen Brasserie, Delicatessen, La Brise ve yeni nesil Nopa, iş toplantıları için de tercih edilen mekanların başında yer alıyor ve Nişantaşı'nın eski ruhuna ayak uyduruyor. Tasarım dünyasından gazetecilere çapkın iş adamlarından 'kredi kartını patlatan' cemiyet kadınlarına her kesimden insan var bu semtte... Abdi İpekçi Caddesi, renkli ve dolu dolu. Atiye Sokak içerisindeki mekanlar daha çok kafe kültürünün yaygınlaşmasıyla bütçeye uygun takılanlarla dolup taşıyor. Sokaktaki mekanlarda kuyrukta bekleme süresi iyice uzadı ve sokak tam bir podyuma dönüştü. Türkçe müzikle dans etmek isteyene Sess de var bu deli dolu semtte. Ayşegül İlsever'in birkaç adım yukarıdaki Mini Bar'ında 30 yaş ve üzeri takılmalar pek havalı şu sıralar. Reasürans Pasajı'nın alt katındaki Corridor Bar ise evinde oturan müzmin bekarı bile bir bira içmek için sokağa çıkarır cinsten. Park Şamdan'ın içerisinde yer alan &The Bar'da Emre Ergani ve Celal Çapa ikilisini bir arada görebilirsiniz. Çevredeki özel spor stüdyolarının sayısının artmasıyla beraber mekanlarda spor kıyafeti ile takılan ünlü bir isme de denk gelebilirsiniz, cemiyetin flaşlar altında yaşayan havalı kadınına da. Eski bir Nişantaşılı olan İlsever'in deyişiyle öz Nişantaşılı rahattır, cool'dur, mahalleli hislerini ve değerlerini taşır. İlsever, "Gerçek Nişantaşılı'yı giyiminden kuşamından hemen anlarım" diyor, "çünkü asla fazlaya kaçmaz."
Top beş mekan: Mini Bar, Frankie, Delicatessen, Nopa, Beymen Brasserie

BOHEM HAYATIN KURTARILMIŞ BÖLGESİ
Karaköy mekanları hipster tabir edilen genç, bohem, sanatçı ruhlu insanlarla dolup taşıyor. Kitap okuyup sergi gezebileceğiniz, aynı zamanda mobil çalışanların önlerinde kahveleriyle işlerini nasıl keyifle yaptığına tanık olabileceğiniz semt, gün geçtikçe farklı kesimlerin de ilgisini çekiyor. Sokakta ya da mekanlarda Mabel Matiz'den Olgun Şimşek'e birçok müzisyen ve oyuncuyu görebilirsiniz. Son günlerde Ralf Tezman ve İzzet Özilhan gibi cemiyetten isimler de burayı tercih ediyor. Ama hemen belirtelim bu semtin sokaklarında 'görmek ve görülmek' önemli değil. Karaköy'de mekanların birçoğu gastro-pub olarak anıldığı için burada İngilizlere özgü pub kültürü hakim. Ayrıca gece çıkanlar, her barda bir içki içme anlamına gelen 'bar hopping'i çok sevmiş, hemen benimsemiş. Mekanlar pazar günleri de brunch yapmak isteyenlerin işgaline uğruyor. Giyim kuşama gelince romantik rock stiliyle gerçek bir Karaköylü olabilirsiniz. İçinizdeki rockçı aynı zamanda romantik bir prens, prenses unutmayın... Semtin olmazsa olmazı ise rengarenk, stil stil spor ayakkabılar.
Top beş mekan: Louis, Unter, Gaspar, Naif, Tükkan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adım adım İstanbul'un eğlence rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN