Barda felsefe dersleri

Çalışanlarından piyanosuna kadar Atina'nın en antika barrestoranı olan Magemenos Avlos'un kalender sahibi Dimitris Theofilou, müşterilerine öğütler vermeyi ihmal etmiyor

Yunanlar ehli keyif, müzikyemek- eğlence trilojisine sadık kalan bir millet olarak tanınır. Öyle olmasa Theodorakis, Hacıdakis, Ksarhakos gibi büyük bestecileri, Seferis, Elitis gibi Nobelli şairler çıkaramazlardı. Eskilere gidersek de Platon ve Sokrat gibi filozofları olmazdı. Yunanlar'ın en büyük bestecilerden biri Manos Hacidakis'tir. Theodorakis'in kalibresinde ancak onun devrimci ruhunun aksine romantik ruhunu bestelerine yansıtırdı. Hacıdakis, Atina'nın Pangrati semtinde 'sihirli flüt' anlamına gelen Magemenos Avlos barrestoranın müdavimlerinden olup keyfe gelince de piyanonun başına geçerek hem de müşterilerin hatırını kırmaz, kendi bestelerini 'R' harfi özürlü olması nedeniyle kendine özgü sesiyle mırıldanır, hatta daha da keyfe gelince politik ve felsefi içerikli konuşmalar yapardı. Hacidakis, 1994'te 71 yaşında öldü. Ancak ruhu, Magemenos Avlos'ta cirit atmaya devam ediyor. Atina'nın en antika mekanlarından Magemenos Avlos'taki masalar, sandalyeler, piyano, keman ve duvarlara asılı trompetle kemanların hepsi antika. Garsonlarından vestiyercisine kadar yıllardır hep aynı kişiler. Aralarında en değişmeyeni ise Magemenos Avlos'un sahibi Dimitris Theofilou. Her zaman şık giyinen ve ceketinin cebindeki mendilini eksik etmeyen Theofilou, müşterilerine arkadaş muamelesi yapıyor. Bir zamanlar Hacidakis'in tuşlarına bastığı antika piyanonun başında ve asla mikrofon kullanmayan şarkıcılara bazen kendisi de eşlik ediyor. Arada sırada da siyasi ve felsefi konuşmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Atina'yı ziyaret eden çocukluk arkadaşım Ferruh Tanay ile eşi Ayşe'yi Magemenos Avlos'a götürdüm. Theofilou'nun keyfi yerindeydi. Kah şarkı söylüyor, kah herkesi nutuklarını dinlemeye davet ediyordu.

HİÇBİR ŞEYİ BÜYÜTMEYİN
Theofilou "Uçakta aşağıya baktığınızda evler kibrit kutusu, insanlar karınca gibi görünür. Hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeyin. Hayat her şeye rağmen güzeldir" mısralarından oluşan şarkı sözlerini analiz etti. Gençlere de "Yaşlıları hor görmeyin. Onlardan, hayatta sizi bekleyen birçok şeyi öğrenmeye çalışın" diye öğütler verdi. Anlaşılan Magemenos Avlos, Atina'nın ender mekanlarından biri olarak Hacidakis'in izinde evam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barda felsefe dersleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN