Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kitap fiyatına üç kitap!

Giriş Tarihi: 10.5.2014

Elektronik kitap çıkmış olsa da kitaplara dokunmadan ve sevdiği satırların altını çizmeden okuyamayanlar çoğunlukta. Kütüphanesini uygun fiyata genişletmek isteyenler için ikinci el kitap satan dükkanları gezdim

Bir kitaba verilen paraya kimsenin içi gitmez ama kütüphane oluşturmak için büyük paralar lazım. Üstelik öğrenciyseniz kitapçıların önünden iç çekerek geçersiniz. Bu hafta aradığını bulamayan ya da uygun fiyata ikinci el kitap almak isteyenler için yola koyuldum. Açıkçası bu ekonomik seyahatten elim boş dönmeye niyetim yoktu. Üç semt seçtim ve kitaplar arası yolculuğa başladım. İşe girişmeden önce ikinci el kitap alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle bandrolü olup olmadığına bakmalısınız. Kimi zaman gözden kaçmış olabiliyor. Kitabın kapağının durumuna bakın, sayfaların eksik olup olmadığından emin olun, kaçıncı basım olduğunu kontrol edin. İmzalı bir kitap alacaksanız mutlaka kişinin imzasını internetten ya da güvendiğiniz birinden teyit etmelisiniz. Esnaf biraz yüksekten açabilir fiyatı ama kitaptaki hasara göre fiyat düşer.

SELAMIMI SÖYLE İNDİRİMİ KAP
Kadıköy'de her derde deva uygun ürünler bulmanız mümkün. Çarşıdaki Akmar Pasajı, kitapseverlerin yıllardır yollarını aşındırdığı mekanlardan. Burada özellikle okul kitapları ve eğitim setleri bulabilirsiniz. Pasajdaki yolculuğumu dükkanlardan gelen klasik müzik eşliğinde yaparken bir horoz öttü. Horozun sesi nereden geliyor diye etrafa bakınırken bir de ne göreyim, Umberto Eco, Michel Foucault ve nicesinin kitabı bir tezgahta sıralanmış. Kitaplara iştahla baktığımı gören dükkan sahibi Oytun Dırnaksız hemen başka kitaplar serdi önüme. Hepsini almak istedim ama 60 lira harcarım diye düşündüğümden doğru seçimler yapmalıydım. Oytun Bey çay eşliğinde pasajın horozundan, buraya uğrayan insanlardan, neler bulunabileceğinden ve dükkanlardan söz etti. Ara Güler imzalı kitaplardan tutun, çeşitli değerli kitaplara kadar bu pasajda aradığınızı bulabilirsiniz. Kitapların fiyat aralığı 1 liradan 5 bin liraya kadar gidiyor. Bu dükkana girdiğinizde adımı verirseniz güzel bir indirim de alabilirsiniz! Ayrıca Kadıköy'de Moda yolu ve ara sokaklarında ikinci el ve sıfır kitap satan öğrenci dostu kitapçılar bulabilirsiniz.

BEYAZIT'I YENİDEN KEŞFEDİN
Aldığım kitaplara sarılıp Eminönü vapuruna yetişmek için koşmaya başladım. Vapur sefamı çay ve simitle taçlandırmayı da eksik etmedim. Eminönü dediğime göre nereye gittiğimi anlamışsınızdır, Beyazıt. Sahaflar Çarşısı'na bir baktım ama eskiden anlatıldığı gibi değerli kitaplardan çok okul kitapları satılıyor burada. Bir de öğrenciler kitaplarını satmak için çok sık geliyor çarşıya. Çarşıda kitaplar 5 liradan başlıyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nün ek binasının arkasındaki yolda iki kitapçı var. Burada da kitaplar 2 liradan başlıyor. Geçen sene bulamadığım üç kitabı bu iki dükkanda bulmuştum. Üstelik normalde 70 lira olan bir kitabın tertemiz ikinci elini sadece 15 liraya almıştım. Beyazıt'a kitap almak için gidenler sadece Sahaflar'a uğruyor. Üniversitenin ana kampüsü dışında kalan fakültelerinin ara sokaklarına göz atmadan karar vermeyin derim.

1989'DAN NOT
Çukurcuma' da antikacıların ufak birer kitap tezgahı var. Ama genelde piyasada kolayca bulabileceğiniz türden kitaplar oluyor. Çukurcuma'nın gözde mekanlarından Mesele Kitapçısı'na gittim. Mesele'de hem sıfır hem ikinci el kitaplar mevcut. Burada da kitaplar 5 liradan başlıyor. Özellikle sanat kitapları ve İngilizce kitap bulmakta sıkıntı çekenler buraya gelmeli. Buradan Özdemir Asaf'ın iki şiir kitabı gözüme ilişti. Saman kağıt, biraz eski kokusu ve içinde de bir kağıt "Gitmeseydin bize dair olacaktı her şey..." yazıyor. Aslında içindeki notları alıyorlarmış ama gözden kaçmış şansıma. 7 lira verip hem kitabı hem de Temmuz 1989 tarihli notu almış oldum. Mutluluğumu gören genç adam bir de ayraç hediye etti. Gün güzelleşiyor anlayacağınız.

BEYOĞLU KİTAPLAR DİYARI
Katip Çelebi Mahallesi'ne geçtim. Bahar yağmurları bu ara seyahatlerime eşlik etmekten vazgeçmiyor. Biraz bekledikten sonra Pandora Kitabevi'nin karşı sokağındaki kitapçıya girdim. Burası kitapların üzerinde uyuyan kedileriyle meşhur. Sadece kedileriyle de denemez, uygun fiyatlarıyla da bilinir. Kitabın yanı sıra dergi koleksiyonunuzun eksiğini buradan tamamlayabilirsiniz. Son olarak mezatlarından da çok kitap aldığım Lamelif'e geçtim. Sahibi Oktay Bey ne arıyorsanız uygun fiyata bulmakta usta bir esnaf. Burada kitaplar 2 liradan başlıyor. Ayrıca İngilizce, Fransızca ve Almanca kitaplar da bulabilirsiniz. Ama benim önerim Lamelif'in Çarşamba günleri yapılan mezatlarına katılmanız olacak. Orada 5 kitabı 10 liraya alabilmeniz bile mümkün. Gün sonu yorgunluğumu kahveyle çıkarırken kütüphaneme Umberto Eco, Salvador Dali, Özdemir Asaf ve Aldous Huxley'in kitapları eklendi. Hepsi orijinal ve tertemiz olan kitaplara sadece 61 lira ödeyerek 1 lira zarara uğramış oldum ama canım sağ olsun. Uygun fiyata aradığınız ya da arayıp bulamadığınız varsa mail adresimi biliyorsunuz!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kitap fiyatına üç kitap!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN