Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nikotin savaşı başlıyor

Giriş Tarihi: 10.5.2014

Sigara ile mücadele edenlerin hedefinde artık elektronik sigara var. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, "Elektronik sigaranın içinde kanserojen maddeler var" uyarısında bulundu

Tütün, 20. yüzyılda yaklaşık 100 milyon kişinin ölümüne neden oldu. Eğer önüne geçilemezse 21. yüzyılda bu rakamın 1 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Sigarayla savaş tüm hızıyla sürüyor ama artık mücadele edilmesi gereken bir başka cephe daha var: Elektronik sigara. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da sigara endüstrisinin tütün yerine nikotini dayatmaya başladığına dikkat çekiyor: "2017 yılına kadar sigara firmaları elektronik sigara üreteceğini bildirdi. Üç büyük firma elektronik sigara üretim tesisini bu yıl kurmuş olacak. Sigara firmaları tütünü bitirmek üzere. Tütün bitecek ama nikotin savaşı başlayacak." Nikotin aynı zamanda ilaç firmaları tarafından tedavi edici madde olarak kullanılıyor. Sigara firmaları "biz de tedavi ediyoruz" diyebilir. Yani ilaç firmaları ile sigara endüstrisi arasındaki çizginin kaybolma tehlikesi de gündemde. Dağlı, ayrıca bu konudaki mevzuat boşluğuna da değiniyor: "Tütün kontrolünde mevzuat oluşturduğumuz ürün, tütün. Artık sigara endüstrisi tütün tanımıyla uğraşmadan laboratuvarda ürettiği ürünleri piyasaya sürecek. Elektronik sigara gibi. Tütün yok denilerek oluşturulan ürün karşısında hiçbir mevzuat çalışmayacaktır. Bu çok akıllı bir oyundur"

PASİF BUHARLA MÜCADELE
Bu arada tıpkı özendirici sigara reklamlarında olduğu gibi elinde elektronik sigara olan güzel kadınların fotoğrafları İskoçya gibi Avrupa ülkelerinde billboard'ları süslemeye başladı. Bazı ülkelerde kapalı alanda elektronik sigara içmek yasak değil. Sigara savaşçılarının önümüzdeki 10 yılda 'pasif buhar' olarak adlandırılan elektronik sigaralara karşı mücadele kararı aldığını açıklayan Dağlı, "Sigara endüstrisi, tütün yerine nikotini dayatmaya başladı. Elektronik sigarayla ilgili Avrupa'da yaşananlar Türkiye'de olmadan adımlar atmalıyız. Yeni savaş başlıyor. Sigara savaşçıları olarak hazırlıklı olmalıyız. Yeni savaş bu manevralarla devam edecek. Elektronik sigaranın içinde kanserojen maddeler var. Aktif ve pasif içme tartışması başlayacak" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nikotin savaşı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN