Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün kendinize beş dakika ayırın

Kronik ağrıların, kaygıların bir nedeni de doğru nefes almamak olabilir. Nefes terapisti ve yaşam koçu Mehtap Utuş "Nasıl nefes alıyorsanız, öyle yaşıyorsunuz" diyor

Giriş Tarihi: 17.5.2014
"Su içmeden, yemek yemeden bir süre yaşanabilir ama nefes almadan bir dakika bile yaşayamıyoruz. Bize Allah'ın verdiği en güzel hediye... Her nefes alışımda şükrediyorum" diye başlıyor sohbetimize Mehtap Utuş. O bir nefes terapisti ve yaşam koçu. Danışanlarına doğru nefes alıp vermeyi, böylece hayatın yüklerinden, nedensiz ağrılardan, korku ve kaygılardan kurtulmayı öğretiyor. "Nefes almayı öğrenmek de ne demek? Zaten her saniye almıyor muyuz?" diyenler olabilir, bu yazı onlar için... Çünkü her konuda bir fikrimiz var ama doğru nefes almayı bilmiyoruz. Ve inanın, yazının sonuna gelmeden, yaşam kalitenizi düşüren nedensiz ağrılarınızdan ve kaygılarınızdan kurtulmak için gün içinde kendinize sadece beş dakika ayırmak isteyeceksiniz. Mehtap Utuş'un nefesle tanışma konusundaki kişisel hikayesi çok etkileyici... Utuş, yıldızlı firmalarda uzun yıllar moda tasarımcısı olarak çalışır. Saatler boyunca masadan kalkmadan çalıştığı son işyerinde bütün düşünce sistemi değişir. Üzerinde ağır bir psikolojik yük hissetmeye başlar. Zamanla da uçağa binemez, kapalı yerlerde kalamaz hale gelir. Sonuç? Utuş'un anksiyete nöbetleri artar, en iyi psikologlara gider ama hiçbir sonuç alınamaz: "Kendimi korkuların içine o kadar güzel biçimde soktum ki kanser oldum. Doktora gittim, ameliyat oldum. Üç ay sonra ise nefes çalışmalarına başladım. Nefes hayatıma girince her şey değişti. Bu dünyada nefesini tutan tek canlıyız, başka hiçbir canlı tutmuyor. Üç yaşına kadar nefesimizi tutmuyoruz ama o yaştan itibaren 'Ona güvenme', 'Bunu yapma' diye bizi o kadar çok korkuların içine sıkıştırıyorlar ki her dakika nefesimizi tutmaya başlıyoruz." Gerçek nefes alıp vermeyi kanserden sonra öğrendiğini söyleyen Utuş'a göre nasıl nefes alıyorsanız öyle yaşıyorsunuz: "Nefesin nasılsa, hayata yansıman da aynı. Nefes yaşamın döngüsü, en yüksek titreşim. Size verilen bu en güzel hediyeyi kullanın. Gerçekten nefes çalışınca zihniniz pırıl pırıl, pürüzsüz oluyor. Bağışıklık sisteminiz güçleniyor. Kendinize dönme ve potansiyelinizi tanıma imkanı buluyorsunuz. Başkalarını bırakıp kendi hayat alanınızı yaşıyorsunuz. Başkalarının hayat alanını yaşarsanız, bu en sonunda sizi hasta eder."

HÜCRE HAFIZASI YENİLENİYOR
Peki, doğru nefes almaya başladıktan sonra neler değişiyor? Utuş, öncelikle kronik ağrılara veda edeceğinizi söylüyor: "İnanılmaz kronik ağrılarım vardı. Masa başında uzun saatler çalıştığım için boyun, bel, kol, sırt ve baş ağrıları yaşardım. Nefes çalışmasıyla bütün fiziksel ağrılarım bitti. Beden aşamasından sonra da duygusal düzeydeki travmalardan kurtuluyorsunuz. Bütün hücre hafızanız yenileniyor. Pozitif enerjinin yanında negatif enerji barınamıyor. Her sabah o kadar neşeli kalkıyorum ki... Herkes botoks ya da detoks yaptırdığımı zannediyor ama hayır, sadece nefes çalışıyorum." Mehtap Utuş, bugün saat 10.00'da Suadiye Oteli'nin sahilinde 'beş dakika nefes çalışması' yapacak. Utuş yolu oradan geçen ve doğru nefes almayı öğrenerek mucizeler yaşamak isteyen herkesi davet ediyor.

HERKES KOLAYLIKLA YAPABİLİR
Her sabah 100 neşe nefesi çalışması yapın. Ağzınızdan üç kez nefes alın, iki kez verin. Bunu herkes kolaylıkla yapabilir. Vücutta blokaj halindeki enerjinin akmasına yardımcı olur. Aldığınız nefes karnınıza kadar iniyor ve bütün bilinçaltınız, hücre hafızanız yenilenmiş ve tazelenmiş oluyor. Karın nefesiyle hareket etmeye başladığınızda yaşam enerjinizi de almaya başlıyorsunuz. Gerçek köklenme burada başlıyor. Geçmişte yaşanan bütün travmalar hücre hafızanızdan siliniyor, tazeleniyorsunuz. Çünkü aldığınız nefes, sizi tamamen dengeye getiriyor. Bütün gün de aynı dengede devam etmenizi sağlıyor. Eskiler bunu çok güzel keşfetmiş. Mevlana da 'Bir nefesle gittik, mucizelerle döndük' der.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün kendinize beş dakika ayırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN