Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katla kaldır

Evler küçüldü, bir şeyleri depolama ihtiyacı arttı ama eşyalar daha pratik hale geldi. Özellikle yazlık evlerin ihtiyacı olan bu tür fonksiyonel eşyalar, çok işe yarıyor

Yıllar önce anneannemin komşusu olan bir teyzenin devamlı sandalyelerinden yakındığını hatırlıyorum. Bir kutlama için birkaç kat aşağıdaki komşularına sandalye gerekince seferber olan teyzecik, kutlama bittikten sonra üst üste konularak asansöre tıkıştırıldığı için ayakları çarpılan, yere tam oturamayan zavallı sandalyelerinden yakınıyordu. Emanete hıyanet denen şey tam da bu olmalı. Biri evindeki en önemli parçaları güvenip veriyor ama son derece özensiz bir şekilde ve zarar görmüş olarak geri alıyor, ne sorumsuzluk! Bu hikayeyi küçükken çok dinlediğimden midir bilmiyorum, evde hep gerektiğinden fazla sandalye bulundurma ihtiyacı duyuyorum. Günün birinde gerekecek diye kimse evinde 20 kişiye yetecek kadar sandalye bulunduramaz ama ihtiyaç olduğunda aktif hale gelebilen çözümler var artık. Katlanır ya da üst üste konulup istiflenebilir sandalyeler, şişme kanepeler... Fişe takar takmaz kendiliğinden şişip, sonra tekrar küçücük olabiliyorlar.

KATLANABİLİR SANDALYE
Evde mutlaka bulunması gerekenlerin başında katlanır ya da üst üste konularak istiflenebilir sandalyeler geliyor. O kadar şık olanlar var ki... Çek-yat diye bir kavram vardı eskiden. Hâlâ var herhalde. Bugüne kadar birçok örneğini gördük. Güzel değildi, hantaldı. Mekanizmalı olanları çok zor açılıp kapanıyordu. Şimdi piyasada bulunan ve yatak olabilen bütün kanepeler, çek-yatın torunları! Evet gerçekten sanki genetiğiyle oynanmış ve kodları daha iyi hale getirilmiş torunlar gibiler... Sırtı, kolçağı her yeri çıkabiliyor yeni modellerin. Ayrıca yaylı, mekanizmalı bir sistem gerektirmeden kolayca yatağa dönüşebiliyor.

ŞİŞME KANEPELER
Evinde tek bir kanepeye yer olan ve sık sık parti düzenleyen gençler için mükemmel bir çözüm şişme kanepe. Ama kalitesiz olanlara da dikkat etmek gerekiyor. Piyasada oturunca altınızdan kayacak olanlar da var. Her halükarda geçici bir çözüm olmanın ötesine geçmemeli. Bel problemi yaşayanlar, yaşlılar için de uygun değil. Bir de şişmesini ve küçülmesini sağlayan motoru, aleti edevatı derken küçük hali neredeyse şişmiş halinin yarısı olanlar var. İnternetten alışveriş ederken bütün bunlara dikkat etmek gerekiyor.

ZİGON VE RANZA

Yıllarca hor gördüğümüz, yalnızca altın günlerinde kullanıldığını sandığımız ve artık modernleşip tekrar evlerimizde yer almaya başlayan zigonlar da iç içe girip hayatımızı kolaylaştırıyor. Ranzalar da modernleşti. Artık 'arkadaş yatağı' diye bir kavram var. Gerektiğinde yatağın altından bir yatak daha çıkıyor. Hem yerden kazandırıyor hem de ranzanın alt katında oluşan klostrofobik duruma çözüm getiriyor.

KOŞU BANDI

Artık koşu bantları bile katlanabilir olarak tasarlanıyor. Dekorasyon söz konusu olduğunda değil salonda herhangi bir odanın ortasında bile görmeye tahammül edemediğim koşu bandı görüntüsüne, tasarımcıların çözüm bulmuş olması çok sevindirici. Her gün spor yapan biri için bile kaldırıp tekrar kurması çok zor değil. Zaten yalnızca kışın kullanılmalı. Baharda ve yaz aylarında açık havada spor yapmak varken içeri tıkılmanın ne âlemi var?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katla kaldır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN