Hayran olduğum tasarımcılardan biri Türk!

Hollywood yıldızlarının tasarımcısı olarak tanınan İtalyan asıllı İngiliz Antonio Berardi, İstanbul'daydı. Berardi ile moda serüveni ve Türkiye üzerine konuştuk

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Onun ismini bilmeyenler herhalde Gwyneth Paltrow'un Demir Adam 3 filminin prömiyerine Antonio Berardi'nin tasarladığı iki yanı transparan elbiseden hatırlayacaktır. Hollywood yıldızlarının tasarımcısı olarak tanınan İtalyan asıllı İngiliz Antonio Berardi, 7. Moda Konferansı'na konuşmacı olarak katılmak için İstanbul'daydı. Tasarımlarında sık sık kullandığı merinos yününün tekstil sektöründeki önemini anlatan Berardi tam bir İstanbul aşığı çıktı. Ünlü modacı sorularımızı yanıtladı:

- İstanbul'a ilk gelişiniz değil sanırım…
Evet bu üçüncü gelişim. Her gelişimde de çok heyecanlandım. Şehrinizi çok seviyorum.

- Üçüncü kez geldiğiniz için rahatlıkla sorabilirim sanırım. Neler düşündüğünüz bu şehir ve insanları hakkında?
- Bence büyüleyici bir şehir İstanbul. Tabii ki üç gelişimde de çok uzun kalamadığım için ancak çok belli başlı yerleri gördüm. Genel olarak insanlar çok ilgili, modaya çok meraklı ve nazik. Ben Sicilyalıyım ve İstanbullular'ı biraz Sicilyalılar'a benzetiyorum. Sıcak ve ilgililer.

- Tanıdığınız Türk tasarımcı var mı?
Tabii ki var. Rıfat Özbek, Hüseyin Çağlayan ve Ümit Benan. Üçü de inanılmaz yetenekli tasarımcılar. Türk olmalarının yanı sıra her üçü de kendilerini uluslararası arenada tanıtmayı başarmış isimler.

- Sizi etkileyen tasarımcılar var mı?
John Galliano. Onun yanında yetiştiğim için zaten benim için ayrı bir önemi vardır. Stella McCartney inanılmaz başarılı. Ve bir Türk tasarımcı söyleyeceğim o da Hüseyin Çağlayan. Tasarıma bakışından etkilenmemek imkansız.

- Birçok kişi sizi Gwyneth Paltrow'un giydiği elbiseyle tanıdı. Sizin için en unutulmaz kırmızı halı etkinliği hangisiydi?
Tabii ki Gwyneth Paltrow'un Demir Adam 3 prömiyerindeki hali unutulmaz. Ben de çok etkilenmiştim. Çok zor bir elbiseydi ve inanılmaz başarıyla taşıdı. Cate Blanchett'in New York Critics Awards'daki hali ve Amy Adams'ın Sag Awards'daki hali. Her üçü de benim için unutulmazdı.

- En beğendiğiniz manken kim?
1970 doğumlu ama onda olan şey birçok mankende yok bence. Stella Tennant cidden inanılmaz bir manken.

- Tasarımlarınızı giymesini istediğiniz biri var mı?
Jessica Lange'i giydirmek isterdim, bu en büyük hayalim.

- Bu kadar ünlü isim için tasarım yapmış biri olarak her biri hakkında bize birçok farklı şey anlatabilirsiniz…
Biliyormusunuz, çoğunu kişisel olarak tanımıyorum ve onlarla tanışmanın yolunu da aramıyorum. Benim tasarımlarımı giymeleri çok güzel. Ama ben biraz özel hayatını ve iş hayatını ayıran bir insanım ve onların çok da yakınında durmaya çalışmıyorum. Ama tabii benim tasarımımı giymeleri bana yapabilecekleri en büyük kompliman.

KÜPELERİNİZLE İLGİYİ ÜZERİNİZE ÇEKERSİNİZ
- Moda dünyasında ayakta kalmak çok zor olmalı, en çok sizi ne zorladı bu dünyada?
İşin maddi olarak idaresi sanırım. Daha doğru iş tavsiyeleri alsaydım belki birçok şey çok daha farklı olabilirdi. Ben biraz karanlıkta yolumu bulmaya çalıştım.

- Şu an markanız için nasıl bir projeniz var?
- İnternet üzerinde satışa başlamaya çalışıyoruz. Ayrıca artık ayakkabı ve çanta koleksiyonları hazırlamanın zamanı geldi.

- Nereden ilham alıyorsunuz?
Sanırım Sicilyalı kadınlardan.

- Kimdir Berardi kadını?
- Korkusuz, kontrollü ve duyarlı bir kadın…

- Sizin gibi bir ustayı bulup da sormamak olmaz. Bir davete giyerken ne giymeliyiz sizce?
- Bence küpelerinizin dikkat çekici olmasına dikkat edin. Eğer küpeleriniz dikkat çekiciyse birilerinin sizinle ilgilenmesi kesin olur.

- Bir de bize zorluklarla baş etmemiz için bir tavsiyede bulunun.
- Asla asla demeyin ve pes etmeyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayran olduğum tasarımcılardan biri Türk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN