Mekanlar ferahlasın

Bir mekanı olduğundan daha ferah ve geniş göstermek için gözü yanıltıp farklı algılama sağlayacak küçük hilelere başvurabilirsiniz

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Dekorasyon dergisinde çalışmak hemen her gün yeni bir ev görmeyi sağlıyor. Dergi için çekilmiş olanlardan ev sahipleri ve mimarların bizzat çekip gönderdiklerine kadar her türden ev görüyoruz. Çoğu üzerinde çok uğraşılmış evler; çok para harcanmışı da var çok ucuza çıkmış olanı da. Dergide yayımlanması için gereken kriter ise özgün ve fikir verici olması. Fotoğrafları seçtikten sonra, evlerin hikayesini okurken bazen çok şaşırıyorum. Dönüp fotoğraflara bir daha bakmam gerekiyor; inanamıyorum. Ikea'nın '55 metrekarede yaşam' diye showroom'da sunduğu o minicik evlerin gerçeğe dönüşmüş haliyle karşılaşıyorum çoğu zaman. Küçücük ama öyle geniş ve ferah duruyorlar ki işin içinde bir illüzyon olmadan bunun gerçekleşebileceğini düşünemiyor insan. Ev güzel bir doğal ışık alıyorsa zaten fazla bir şeye gerek kalmıyor ama doğal ışık kaynağının olmadığı mekanlar için illüzyona ihtiyaç duyuluyor. Gözü yanıltıp, farklı algılama sağlayacak hilelerle mekanı olduğundan geniş ve ferah göstermek mümkün.

Yerleri boş bırakın: Bir mekanı olduğundan daha büyük göstermeye çalışmanın en önemli kuralı zemini mümkün olduğunca fazla görebilmek. Zemin ne kadar çok görünürse, gözümüz de mekanı o kadar büyük algılıyor. Zemindeki bütünlük duygusunu kıran halı ve kilimleri kaldırın. Duvardan duvara halı da ışığı yansıtmadığı için mekanı olduğundan küçük algılamamıza neden oluyor. Uzun olan duvarın yönünde monte edilen parkeler, ışığı yansıtarak mekanı büyütüyor. Parke dışındaki yer karolarını da diyagonal olarak döşemek mekanı daha büyük algılamaya sebep oluyor. Yerlere kadar uzayan perdeler, yatak örtüleri ve zeminde kullanılan aksesuvarlar da mekanı olduğundan daha küçük algılamamıza neden olan faktörler.
Soğuk renkler: Duvarda buz beyazı gibi soğuk bir renk kullanmak, duvarları olduğundan daha geride algılamamızı sağlıyor. Duvarda ışığı yansıtan bir boya tercih etmek de aynı etkiyi yapacaktır. Tuğla duvar gibi mat duvar panelleri, ışığı emeceği için mekanı olduğundan daha dar gösterir.
Büyük ve kalın perdelerden kaçının: Kalın, pencereleri kapatıp ışığı kesen ağır perdelerden kurtulun. Özellikle mekanizmalı olanların pencerelerin önünde ışığı daha da çok engelleyen faktörler olduklarını unutmayın. Uçuşan, tül ve incecik keten perdeler ışığı geçirerek ferahlık sağlayacaktır.
Işığın gücü: Doğal ışık alan ya da iyi aydınlatılmış bir mekan daima olduğundan daha geniş görünür. Yerden aydınlatma, tavandan spot ışıkları gibi alternatif ışık kaynaklarını artırarak evinizi daha aydınlık hale getirebilirsiniz.
Aynanın yansıtıcı etkisi: Aynaların yansıtıcı etkisinin gücü inkar edilemez. Ayna yüzeyli mobilyalar ve özellikle koridor gibi dar alanlara yerleştirilen aynalar, mekanı olduğundan geniş algılamamızı sağlar. Pencerelerin iki yanına ayna yapıştırmak, hem mevcut ışığın eve daha çok girmesini sağlar, hem de pencereyi boyut olarak daha büyük görmemize neden olur.
Açık renk mobilyalar: Açık renk mobilyalar, mekanı daha ferah algılamamızı sağlar. Düz hatlı, oyması kakması olmayan mobilyalar ve kitaplıklar çok işinize yarayacaktır. Bunlara bir de beyaz ve şeffaf cam kapaklı olanları eklerseniz, mekanda ışık geçişleri de sağlamış olursunuz.

EKSTRA SERVİS ALANI
Yaz akşamları vereceğiniz eğlenceli davetlerde yer sıkıntısı yaşıyorsanız, merdivenden yardım alabilirsiniz. Alt basamaklarına yerleştireceğiniz tahtalarla servis için ekstra alan kazanabilirsiniz.

TAŞA OTURMA!
Yıllarca annelerimizin üşütmeyelim diye taşa oturmamıza izin vermedikleri günler geride kaldı. Tasarımcılar çok farklı materyallerden taş görünümlü puflar üretiyor, biz de rahatça oturuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mekanlar ferahlasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN