Ali Baba'nın değil İngiliz çiftliği

İngiltere'de en keyifli hobilerden biri şahin, baykuş, papağan ve koyun gibi hayvanlarla dolu çiftliklerde bir gün geçirmek

Geçtiğimiz pazartesi günü İngiltere'de 'Spring Bank Holiday' adı verilen resmi tatildi. Bu nedenle üç gün boyunca pek çok yerde değişik etkinlikler düzenlendi. İngilizlerin tatilde aileleriyle birlikte vakit geçirmeyi tercih ettiği yerlerden biri, her zamanki gibi hayvan çiftlikleri oldu. Havanın yağmurlu olması, İngilizleri hayvan çiftliklerine gitmekten alıkoymadı. İngiltere'de hayvanat bahçesi gibi gidip ziyaret edilebilecek çok sayıda popüler hayvan çiftliği var. Doğaya ve hayvanlara çok düşkün olan İngilizler sık sık bu çiftliklere gidiyor. Özellikle çocukların hayvanları yakından tanımalarına yardımcı olan çiftlikler aslında her yaştan insanın eğlenceli vakit geçirebileceği yerler. Bu çiftliklerden biri de Londra'ya 45 dakika uzaklıkta bulunan Essex'teki Marsh Farm (Marsh Çifliği). Burası geniş bir arazi üzerine kurulu olan, içinde çok sayıda hayvanının bulunduğu büyük bir çiftlik. Çiftliğe girmek için hafta içi 7.5 pound (yaklaşık 27 TL), hafta sonu ve resmi tatillerdeyse 11.5 pound (yaklaşık 41 TL) ödemek gerekiyor. Sık sık gelenler 55 pound (yaklaşık 200 TL) vererek, yıllık kart alabiliyor. Marsh Çifliği'nin girişinde hayvan yemleri satılıyor. Böylece gelenler çiftlikteki hayvanları besleyip onlarla daha yakın ilişki kurabiliyorlar. Çiftlikte at, inek, koyun, domuz gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra kartal, şahin, baykuş gibi vahşi hayvan türleri var. Buradaki vahşi kuşların, doğada yaşayan vahşi kuşlardan farkı hepsinin eğitilmiş olması. Çiftlikte her gün belli zaman dilimlerinde bu kuşların, eğiticileriyle birlikte gerçekleştirdikleri şovlar oluyor. Büyük ilgi gören bu şovlar, Marsh Çifliği'ne gitmek için en büyük nedenlerden biri. Bir atmacanın seyircilerin arasından hızla geçmesi ya da eğiticisinin işaretiyle gökyüzüne doğru havalanan bir baykuşun aniden gözden kaybolması, ziyaretçilere heyecanlı dakikalar yaşatıyor.

KOYUN KOŞUSU YARIŞI DA YAPILIYOR
Çiftlikte ayrıca seyretmesi son derece keyifli koyun koşusu yarışları yapılıyor. Hayvanlarla ilgili bütün bilgilerin panolarda asılı olduğu çiftlikte, görevliler de hayvanlar hakkında her türlü bilgiyi ziyaretçilerle paylaşıyor. Çocuklar için özel aktivitelerin ve doğum günü partilerinin düzenlendiği çiftliğin eğitici yönünün de olması, ailelerin çocuklarını buraya getirmesinde rol oynuyor. Muhabbet kuşları ve papağanlarla dolu dev bir kafese girmek, bir domuzun yavrularını emzirmesini seyretmek ya da her 20 dakikada çiftlikten kalkan traktörle tarlaları gezmek Marsh Çiftliği'nin sunduğu imkanların bazıları... İngilizler gün boyu hayvanlarla ve doğayla iç içe olma imkanı sağlayan bu çiftliklerde, doğanın güzelliğini keşfediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Baba'nın değil İngiliz çiftliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN