Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4G cepler şebekesini bekliyor

Giriş Tarihi: 7.6.2014

Akıllı telefonların yeteneklerini keşfetmek için mobil hızlı internetin tadına bakmak yeterli oluyor. Akıllı telefonda kimi televizyon dizisi, kimisi kesintisiz müzik klibi izleme derdinde. Hepsinin ilacı 4G şebekesinde

Mobil hızlı internetle tanışmamız aslında çok da eski bir hikaye değil. 2009 yılının temmuz ayına rastlıyor. Yani yaklaşık 5 yıl önce 3G servisi hayatımıza girdi. Üstelik mobil operatörler koştura koştura 3G şebekesini yazlık kasaba ve mekanlara taşıdı. Ancak tüketici şebekeden hızlı gitti. Video izleme ve paylaşma çılgınlığı kişi başı internet tüketimini tetikledi. Kotalar kısa sürede tükenince restoranlarda menüden önce wifi şifresi sorulur oldu. Bu davranış bile operatörlere ve regülasyona "hadi artık geç kalma" dedirtiyor. Sonuçta herkes "Komşuda var, 104 ülkede başladı, bizde neden yok" demeye başladı.

İNTERNET BİR HAYAT TARZI
Tüm cep telefonu üreticileri amiral gemisi ürünlerini vitrine çıkardı. Hepsi 4G servis verebilen bu telefonlar, Türkiye'de fiber altyapı ve şebeke bekliyor. İnternet hayat tarzı haline gelince 4G şebekesi beklentisi de arttı. Video izlemek yetmez oldu. Herkes artık video paylaşmak istiyor. Görüntülü konuşma o kadar fazla yaygınlaşmasa da görüntü paylaşma ihtiyacı sosyal ağlarla birlikte fazlalaştı. Herkes Facebook, Youtube benzeri uygulamalarla daha çok video paylaşıyor.

KOMŞU 4G'Yİ ADALARDAN UZATIYOR
Ege'deki sahil yörelerinde dolaşırken en büyük kabusumuz Yunanistan operatörlerinin taciz eden frekanslarına maruz kalmaktı. Hem faturaların şişmesine neden oluyor, hem de komşuluğa yakışmıyordu. Ancak şimdi kendi tarifenizden 4G deneme şansınız var. Sınır bölgelerde yaşayanlar için en büyük kabus, farkında olmadan uluslararası dolaşım (roaming) üzerinden konuşmak zorunda kalmaktır. Komşu operatörler frekans tacizini ihracat kapısı olarak gördü. Eskiden bunun için kendilerini savunan operatörler, sonradan sınır bölgelerinde, sahil kasabalarında bolca yatırım yaptı. Ancak en güzeli iş birliği yapmakmış. Şimdi kısmen riskli olsa da operatör ve tarife seçimiyle işi 4G keyfine dönüştürmek mümkün. Tabii eğer Vodafone hizmeti adalara kadar taşımışsa...Tüm operatörler yurtdışı anlaşmalar yapıyor ve yıldan yıla roaming ücretleri yük olmaktan çıkıyor. Ancak eskiden 4G kullanmak mümkün değildi. 4G konusunda uluslararası dolaşım 2013 sonu itibarıyle mümkün oldu. Biz en iyi ihtimalle 2016 yılına kadar 4G'yi unutmak zorundayız.

KOMŞUNUN 4G'Sİ ÇOK TATLI
Komşu komşunun 4G'sine muhtaç olunca çözüm bulmak zor olmuyor. Yani 'armut piş ağzıma düş' hesabı olmasa da Vodafone RED aboneleri Yunanistan ve Romanya'nın da dahil olduğu 5 ülkede 4G hizmetinden faydalanabilecek. Bu yaz 4G hizmeti olan ülke sayısı 18'e çıkarken aboneler kendi tarifesi üzerinden ücretlendirilecek. Abonelerin kendi tarifeleri üzerinden kullanabilecekleri 4G servisi Portekiz, İtalya, Romanya, Yunanistan ve İspanya'da kullanılabilecek. Bu uygulama ile Vodafone RED ve Vodafone RED Business üyeleri Portekiz, İtalya, Romanya, Yunanistan ve İspanya'da hatlarını tıpkı Türkiye'deymiş gibi ücretlendirilerek kullanabiliyor. Uygulamadan faydalanacak müşterilerin bu beş ülkeden birini ziyaret etmeden önce 4G YURTDISI yazıp 7000'e ücretsiz SMS atması yeterli oluyor. Her Şey Dahil Pasaport'un akıllı ücretlendirme altyapısıyla sadece kullanım yapılan gün başına 9.90 TL ücret alınıyor.

CİHAZLAR HAZIR NE BEKLİYORUZ
4G için akıllı telefonlar hazır. Eskiden şebekeler telefon diye sürünürdü. Şimdi tablet ve telefonlar da 4G şebekesi için hazır. Apple iPhone 5S ile 4G uyumlu oldu. Samsung Galaxy S5 ve HTC One M8 ile çoktan yola çıktı. LG G3 ve Sony Xperia Z2 de vitrinlerde yerini aldı.

104 ÜLKEDE 4G HİZMETİ VAR
Şu anda 104 ülkede 288 şebekede 4G (LTE) hizmeti sunuluyor. Bu altyapı sayesinde bireysel kullanıcılar cep telefonundan canlı yayın yapma fırsatı bulurken, canlı yayınları kesinti olmadan izleyebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4G cepler şebekesini bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN