Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hindistan'ın Picassosu

Radikal Hindular tarafından ölümle tehdit edilince İngiltere'ye kaçan ressam M. F. Husain'in eserleri Londra'da sergileniyor. Haftaya çıplak bisiklete binme gününe katılmak cesaret istiyor

Londra yaz sezonun açılmasıyla birlikte özellikle sanatsal alanda çok sayıda yeni etkinliğe sahne oluyor. Festivaller, konserler, sahnelenmeye başlayan yeni tiyatro oyunları, sergilerle alternatif artmış durumda. En önemli etkinliklerden biri Victoria and Albert Museum'da geçtiğimiz hafta başlayan 'M. F. Husain: Master of Modern Indian Painting' (Modern Hint resminin ustası) adlı sergi. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan Maqbool Fida Husain'in resim sergisinde, sanatçının daha önce sergilenmemiş dokuz eseri yer alıyor. Bu eserler sanatçıya, Londra'da yaşayan Hintli işadamı Lakshmi Mittal ve eşi tarafından Hint medeniyetinin zenginliğini göstermesi için ısmarlanmış. Husain'in 2008-2011 yılları arasında yaptığı bu eserler, aynı zamanda sanatçının son çalışmaları olma özelliğini taşıyor. Husain, Hindu tanrı ve tanrıçalarını çıplak resmettiği için radikal Hinduları kızdırmış, ölüm tehditleri alınca 2006'da Hindistan'ı terk etmişti. Eserleri milyon dolarlara satılan sanatçı, 2011'de Londra'da öldü. Hindistan'ın Picasso'su olarak bilinen Husain' in sergisi, 27 Temmuz'a kadar açık. Önümüzdeki hafta Londra sokakları bir hayli renklenecek. 2004'te başlayan 'World Naked Bike Ride' (Dünya çıplak bisiklet sürme) etkinliği, önümüzdeki cumartesi günü Londra'da yapılacak. İlk kez 2004'te düzenlenen ve dünyanın pek çok yerinde gerçekleşen etkinliğin amacı petrol bağımlılığını protesto ederek insanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek. Etkinliğin bir diğer amacı da büyük şehirlerde trafiğin bisiklet sürücüleri için daha güvenli hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekmek.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇIPLAK PROTESTOSU
Sloganı 'As bare as you dare' (Cesaret edebildiğin kadar soyun) olan etkinlikte, bisiklet sürücülerinin ne kadar soyunacakları, kendi tercihlerine kalıyor. 14 Haziran Cumartesi günü öğle saatlerinde başlayacak etkinlik Tower Hill, Regents Park, Kings Cross gibi Londra'nın farklı noktalarında gerçekleşecek. Dünyanın en büyük çıplak protestosu olan etkinliğe, İngiltere'de her yıl yaklaşık üç bin kişi katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'ın Picassosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN