Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da Rock'n halay

Elektronik müziğe kendini kaptıranlar ve headbang yapan rockçılar Dabke Star Omar Souleyman'ın şarkılarına karşı koyamadı, mendili kapan halaya koştu

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Geçen hafta Parkorman'da düzenlenen One Love Festival 13'te ikinci gün sahne alan sürpriz isimlerden biri de Suriyeli Dabke Star Omar Souleyman oldu. Akşam başlayan konserler dışında çok sevilen Büyük Ev Ablukada dahil öğlen saatlerindeki konserlerle festivalciler pek ilgilenmedi. Fakat ne zaman "Ya habibi" diyerek sahneye Souleyman çıktı, konser alanı yakıcı sıcaklığa rağmen tıklım tıklım oldu. Şaşkınlığı ilk şarkıda hızlıca atan mor saçlı hippisi, rastalısı, dövmeli motorcusu, simsiyah giyinen metalcisi, LGBT grubu, bohemi, bağımsızı, festival çalışanı, gazetecisi Dabke Star'ın müziğine bıraktı kendini. Festival alanında mendil bulmak en büyük meseleyken, mendiller ceplerden çıktı ve halay çekildi. Bubituzak grubu sahnedeyken kafa sallayanlar halay konusunda Mahmut Tuncer ile yarışabilirdi. Uzaktan baktığınızda müzik festivalinden çok toplu bir sünnet düğününde gibiydik. Souleyman'ın ilk Türkiye konseri onu çok mutlu etmiş olmalı ki bir ara kahkaha atıp seyirciyi izledi. Festivalciler yaklaşık 40 dakika sahnede kalan Souleyman'ın müziğini çok tanıdık buldukları için sevdiklerini söyledi.

ÇİFTÇİLİKTEN DABKE STARLIĞA
Güneş gözlüğü ve bıyığıyla Ortadoğulu imajını eksiksiz yansıtan Suriyeli şarkıcı Omar Souleyman her yıl onlarca festivalde müzikseverlerle buluşuyor. 48 yaşındaki Souleyman düğünlerde duyduğumuz dabke müzik yani elektronik bağlama ve klavyeyle çalınan Doğu kökenli müziği yapıyor. Düğünlerde şarkı söyleyenlerden onu ayıran en büyük özelliğiyse dünyanın dört bir yanında gençlerin doldurduğu festivallerde sahneye çıkması. Souleyman sayesinde dabke müzik uluslararası popüler müzik türlerinden biri de oldu. Festivallerin en renkli fotoğrafları genelde o sahnedeyken çekiliyor. Björk'ün The Crystalline Series albümü için üç şarkısına yaptığı remix ile adı duyulan Souleyman, çoğu elektronik müzik festivalinde sahneye çıktığından Suriyeli Tekno olarak da anılıyor. Birkaç yıldır Şanlıurfa'da yaşayan Omar Souleyman aslında çiftçi. Çiftçilik ve hayvancılık köyde geçinmenin tek yoluyken Souleyman'ın hayali star olmaktı. Para biriktirip hayalinin peşinden koştu ve Suriye'de Dabke Star albüm serisini çıkardı. Gündüzleri tarlasıyla ilgilendi, akşamları düğünlerde şarkılarını söyledi. 1996'da Suriye ve Güneydoğuda dabke denilince akla artık tek isim geliyordu: Dabke Star Omar Souleyman! Dabke Star'ın müziğinin sınırları aşmasını sağlayan kişi Sublime Frequencies plak şirketinin ortaklarından müzisyen Mark Gergis oldu. Suriye seyahatinde Gergis Souleyman'ın kasetini dinledi ve 2011'de başta Glastonbury Festivali ve Montreal Uluslararası Caz Festivali olmak üzere önemli festivallerde çıkmasını sağladı. "Başarı hikayem uzun" diyen Ortadoğulu şarkıcı "Müziğim beğenildiği için mutlu ve şanslıyım. Batı'daki rock yıldızlarıyla sahneye çıktım, tanındım. Müziğimle insanların iyi vakit geçirmesine aracılık edebiliyorum" diyor. Kendi koyduğu kuralların aşılmasını kabul etmeyen şarkıcı röportajlarda sadece beğendiği soruları yanıtlıyor. İyi müzik yaptığını söyleyen Omar Souleyman'ın 500'den fazla müzik videosu ve kullanıcıların paylaştığı yüzlerce video var. "Bütün konserlerim benim için özel" diyen Souleyman'ın geçen sene yer aldığı festivallerden bazıları İsviçre Stockholm Müzik ve Sanat Festivali, ABD Los Angeles CA-FYF Festivali, Brooklyn Issue Project Room, Fransa Pitchfork Müzik Festivali ve Japonya Hostess Club Weekender Festivali. Bu yıl sahneye çıkacağı ülkeler arasında ise Kanada, ABD, İspanya, Almanya, Fransa, Danimarka ve İngiltere var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da Rock'n halay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN