Mangal mutfağına özel notlar

Yazın mutfaklara bambaşka bir hava gelir. Dolaplar dolar taşar. Mangal yapılan bir ev söz konusuysa o mutfakta düzen sağlamak için ciddi bir ön çalışma gerekir

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Yazın karpuz kavun, dondurma, et mangal derken buzdolapları tam kapasiteyle çalışır, mutfaklar her zamankinden daha fazla kirlenir ve çok daha fazla düzene ihtiyaç duyulur. Türk insanının genlerine işlemiş olan mangal da yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelir. Bir yandan mangal yapılırken mutfakta da bir koşuşturma başlar. Bu sırada mutfakta mangal yapandan daha çok çalışan, kapkara olmuş patlıcanla harikalar yaratan bir ya da birkaç kişi olur. Kesme tahtaları, yıkama kapları havalarda uçuşur; zamanla yarışırlar çünkü. Bu yüzden de mangal yapılan evin mutfağı için özel bir düzen şarttır. Sık mangal yapanlar bilir, mangal bahçede dursa da alet edevatı, maşası, ızgarası için mutfakta özel bir bölüm gerekir. Ne kadar fırçalasanız da yağlı kara, bulaşabilir halde olan ekstra ızgaralar ve şişler için bahçede kedilerin uzanamayacağı bir yer bulabiliyorsanız ne ala. Yoksa mutfakta muhafaza etmek için büyük, kalın kağıt zarflar edinmelisiniz. Böylece ızgaraları hiçbir yere bulaşmadan, küflenmeden bir dahaki sefere kadar koruyabilirsiniz. Patlıcan, sarımsak ve patates gibi mangaldan çıktıktan sonra ekstra işlem görmesi gereken ve aslında mutfağı en çok kirletecek kabuklu sebzeler için karton kutular ya da karton poşetler ayırın. Yağlı olmayan pizza kutularını ayrı bir bölümde biriktirmek çok iyi oluyor. Ateşten aldığınız kapkara kabuklu patlıcanlar için daha iyisi olamaz.

İKİ AYRI MAŞA ŞART
Mangal yaparken kömür, et ve sebzeler için ayrı maşalar gerektiği konusu var bir de. Yıllar önce annemin babamı bu konuda uyardığını ve babamın iki ayrı maşayı idare edemeyip sonunda mangaldan vazgeçtiğini hatırlıyorum. Şimdi televizyonda kamu spotlarında bile bu konu vurgulanıyor. Sanıldığından çok daha önemli aslında. Kömürün yiyeceklerimize bulaşmasına, çiğ etin çok daha kısa sürede pişecek sebzelerle aynı maşayla tutulmamasına dikkat etmek gerek. Maşaların karışmaması için de bir önerim var. Mangal yakma aşamasında ellerimin yanmasını önlemek amacıyla çok uzun bir maşa aldım Eminönü'nden. Plajda mısırcılarda görmüştüm. Çok kullanışlı, uzunluğu sayesinde de et maşasıyla karışmıyor.

YEMEKLERE TAZE OTLAR
Taze baharatları, otları yemeklere dahil edebilmek için mutfakta minik saksılarda yetiştirmek önemli. Otlar, kesildikçe gürleşiyor ve filizleniyor ama bunun için mutlaka güzel, keskin bir makas edinmelisiniz. Saksıların altında toprağını, fazla suyunu tutacak ve mutfağa dağılmasını engelleyecek küçük tabakları olmasını da ihmal etmeyin.

DENİZCİ TEMASI
Haritalar, çıpalar, yelkenliler... Yaz aylarının vazgeçilmez marin temasını sofra aksesuvarlarında da kullanarak sofranıza deniz esintisi katabilirsiniz.

10. YILA ÖZEL KOLEKSİYON
İstanbul Modern'in müze mağazası, kuruluşunun 10. yılını özel bir koleksiyonla kutluyor. Sekiz tasarımcı ve sanatçının tasarladığı bu özel koleksiyona mutlaka göz atın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mangal mutfağına özel notlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN