'Yavaş moda' akımını yaratmaya çalışıyorum

Tüm dünyanın tanıdığı ünlü Türk tasarımcı Hüseyin Çağlayan, moda endüstrisinin hızından ve tasarımların bir sezonun sonunda gözden düşmesinden rahatsızlık duyduğunu söylüyor

İstanbul, geçtiğimiz hafta İstanbul'74 ve W Magazine işbirliğiyle düzenlenen uluslararası kültür ve sanat festivali Istancool'a ev sahipliği yaptı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale birçok ünlü isim katıldı. Bunlardan biri de ünlü tasarımcı Hüseyin Çağlayan'dı… Festivalin pazar günkü konuşmacıları arasında yer alan Çağlayan; moda dünyasındaki deneyimlerini ve dünyanın belki de en zor endüstrilerinden biri olan moda dünyasında ayakta kalmayı nasıl başardığını anlattı. Çağlayan ile konuşması sonra bir araya geldik.

- Wall Steet Journal'a verdiğiniz bir röportajda "Bazen moda dünyası içinde kendimi biraz terk edilmiş hissediyorum" demiştiniz. Bu kadar ünlü bir tasarımcı terk edilmiş hissediyor olabilir mi?
- Evet, doğru. Gerçekten de bazı konularda böyle hissediyorum. Daha çok alıcılarla alakalıydı aslında bu söylediğim.

- Birçok kişi sizi defilelerinizde yer verdiğiniz avangard parçalarla hatırlıyor. Konuşmanızda aslında medyanın bu şov parçalarına gösterdiği ilgiden rahatsızlık duyduğunuzu söylediniz…
- Tabii ki şov parçaları bir defilenin olmazsa olmazı. Bunu her tasarımcı yapıyor. Bu parçalarla esin kaynağınızı ortaya koyuyorsunuz. Ancak koleksiyonda belki bu tarz bir iki parça varsa, diğer tüm parçalar şık ve herkesin giyebileceği kıyafetler. Oysa birçok potansiyel alıcının benim koleksiyonumu görmeden Chalayan markası hakkında ön yargılı davrandığına şahit oluyorum. Medya tüm koleksiyondan sadece o avangard tasarımları ön plana çıkarınca, biz sadece o tarz kıyafetler yapıyormuşuz ve giyilebilecek parçalar yokmuş gibi düşünenler oluyor.

- Hep çok giyilebilir tasarımlar yaptım ama medya yanlış bir algı oluşturdu diyorsunuz yani…
- Evet modaya ilk adım attığımdan bu yana, koleksiyonlarımın yüzde 90'ı giyilebilir tasarımlar oldu. Ama gazetelerde sadece o avangard tasarımlara yer verilmesi, son tüketicinin algısını çok olumsuz etkiledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Yavaş moda' akımını yaratmaya çalışıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN