65 yaş üstü Facebook çetesi

Bilgisayarla 40'ından sonra tanışan kuşak sosyal ağları yeniden keşfediyor. Facebook'a göre daha henüz 18 yaşında bile sayılmayan 65 yaş üstü kadınlar sanal dünyada ikinci baharını yaşıyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
65 yaş üstü kuşak, özellikle kadınlar, genç kalmanın yolunu sosyal ağlarda buldu. Sık gittikleri kuaförlerde artık ücretsiz WiFi arıyor, arkadaşlarının evlerinde hemen WiFi şifresini soruyorlar. Genç kalmalarını sağlayacak tüyoları, ucuza alışveriş yapmak için gerekli bilgileri, akrabalarıyla ilgili son gelişmeleri Facebook'tan öğreniyorlar. Nüfus cüzdanlarında 65 yazsa bile Facebook'a göre henüz 18 bile değiller. Her şey anneme Facebook hesabı açmamla başladı. Tablet kullanırken gösterdiği beceri ve akrabaları eklemede gösterdiği azim babamı kıskandırınca babama da Facebook hesabı açmak zorunda kaldım. Asıl büyük darbe halalar ve teyzelerden geldi. Candy Crash oynayan teyzemin tacizleri beni oyundan soğuttu. İlle de selfie yapalım diyen anne ve babalarının, Facebook'ta "Beni ekle" diyen ailelerinin ısrarından sıkılan gençler soluğu Instagram ve benzeri sosyal ağlarda alıyor. Facebook'un ömrü uzatıp uzatmadığını bilmiyorum ama eğer böyle bir şey varsa, bunu mutlaka kadınlar keşfedecek. Araştırma sonuçlarına göre 65 yaşın üstündeki internet kullanıcılarının yüzde 45'i Facebook kullanıyor. Twitter'da bu rakam yüzde 5 iken, Instagram'da yüzde 1. Rakamlar gösteriyor ki, 65 yaş üstü kullanıcıların Facebook hesabı açmalarının en önemli sebebi yakınlarıyla aynı ağda buluşma isteği.

GENÇLER KAÇIYOR
Anne babasına Facebook kullanmayı öğretince başlarına ne geleceğinden habersiz olan gençler, sonra pişmanlık duymaya başlıyor. Arkadaşlarıyla herhangi bir mekanda etiketlendikten sonra anne babaları tarafından takip ediliyor, ekledikleri fotoğraflara yorum yağmuruna tutuluyorlar. Böyle olunca da çareyi pılıyı pırtıyı toplayıp kapağı Twitter veya Instagram'a atmakta buluyorlar.

CİHAZLAR UCUZLADI KULLANIM KOLAYLAŞTI
Sosyal ağlarda kullanıcı yaşının yükselmesinin bir önemli sebebi de akıllı telefon fiyatlarının daha erişilebilir hale gelmesi ve kullanım kolaylığı. Facebook'un her yaştan insanın kolay kullanabileceği bir arayüze sahip olması da önemli bir avantaj. Diğer uygulamalar genelde Facebook'u takip ediyor. Herkesin geçmişte bıraktığı izleri görme arzusu Facebook kullanımını artıran bir diğer unsur.

ÇETE ÜYELERİNİ NASIL TANIRSINIZ?
Çoğunluğu kadındır.
Kuaför, çay partileri ve alışveriş merkezlerinde bir araya gelerek birbirlerini cesaretlendirirler.
Aile üyelerinin bir araya geldiği günlerde selfie paylaşmaya bayılırlar.
Ailede memur veya doktor varsa genelde çift hat ve çift SIM kartlı telefon kullanırlar.
Düğünlerde sevdikleriyle hemen grup fotoğrafı çektirirler.
Nüfus cüzdanlarında 65 yaş üstü yazsa da hayat enerjileri ve öğrenme arzuları onları hep 45'inde gösterir.
Uzun uzun notlar almak yerine daha kısa yazılarla dertlerini anlatırlar.
Alışveriş sırasında birbirlerini aramaya ve uzun konuşmaya bayılırlar.
İnternet paketlerinden dolayı mağdur olmamak için WiFi kullanmaya özen gösterirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
65 yaş üstü Facebook çetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN