Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dekorasyonda beyaz kullanmanın püf noktaları

Her tarza uyan, bulunduğu mekanı aydınlatan ve genişlik algısı yaratan, özellikle yazlık evlerin baş tacı beyaz, risksiz gibi görünse de birtakım kurallara dikkat edilmediğinde sizi hayal kırıklığına uğratabilir

Beyazı sıkıcı bulabilirsiniz hatta "Neden dünyada onca renk varken evimde beyaz kullanayım?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama beyazın her tarza uyabilme özelliğine sahip belki de tek renk olduğunu unutmayın. Özellikle yazlık evlerin vazgeçilmezi beyaz, bulunduğu mekanı aydınlatıyor ve genişlik algısı yaratıyor. Farklı tonlarının kullanımı ortaya bambaşka mekanlar çıkmasını sağlıyor. Kırık tonları konfor hissi yaratırken parlak tonları modern ve minimalist bir çizgiyi yansıtıyor. Evinizi beyaz ile dekore etmeye başladığınız an itibariyle onlarca farklı tonu olan beyazdan sadece beyaz diye söz etmenin mümkün olmadığını anlıyorsunuz. Farklı renklerle bir arada kullanmak yerine beyazın farklı tonlarını ve farklı doku-malzeme seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Risksiz, yanlış yapmanın çok da mümkün olmadığı bir renk olsa da beyazı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Mimar Erkmen Savaşkan ve İç Mimar Yöntem Sunar beyaz kullanırken neye dikkat ettiklerini anlattı.

MİMAR ERKMEN SAVAŞKAN
Beyaz, tüm diğer renkleri vurgulamak için ideal bir fon olabileceği gibi, tüm renkler arasında güçlü bir aksan olarak da kullanılabilir. Bütünleştirici veya ayrıştırıcı olabilir, bu yüzden yerinde ve ustalıkla kullanılması gerekir. Yoğun kullanımı, tıpkı aydınlatmadaki gibi, farklı tonlarını tanımakla başarılı olur, örneğin mavi-beyaz ciddi ve soğuktur, sarı-beyaz daha huzur vericidir. Işığı harika yansıttığı için aydınlatması özel projelerde çok iyi bir bütünleştirici olarak çalışır. Farklı dokular beyazın etkisini değiştirir. Örneğin, beyaz kadifeyle beyaz keten çok farklı etkiler yaratır. Kullanılacağı yere göre doğru doku seçmek gerekir. Beyaz, bir trend takip etmek için değil, yerini bulacağı için kullanılmalı. Sanıldığı gibi mekanı "daha geniş göstermez", ışığı yansıttığı için köşeleri ve sivrilikleri yumuşatır, rahatlatıcı özelliği vardır.

İÇ MİMAR YÖNTEM SUNAR
Beyaz, özellikle küçük mekanlarda derinlik ve ferahlık hissi uyandırır. Kullanılan malzeme farklılıkları vasıtasıyla beyazı degrade ederek malzemelerin ton sür ton geçişini sağlamak önemli. Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz, saflığın ve temizliğin simgesi. Aynı zamanda soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Bembeyaz bir ortam insanlarda soğuk bir his uyandırabilir. Bu durumdan kurtulmak için beyazı canlı renklerle bir arada kullanmak gerekir. Özellikle eskitme ve provans tarzı mobilyalarda beyaz vazgeçilmezdir. Salondan banyoya kadar her alanda rahatlıkla kullanılan beyazı aydınlatmada kullanırken dikkatli olmak gerekir. Işıkla ilişkisi iyi ayarlanmadığı takdirde bembeyaz bir ortam huzur yerine yorgunluk verebilir.

KIRILMAYAN ŞIKLIK
Yazlıkta, teknede, piknikte kullanabileceğiniz kırılmaz pleksi ürünler, şimdi her zamankinden çok daha şık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dekorasyonda beyaz kullanmanın püf noktaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN