Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan alışverişi nereden yapılır?

11 ayın sultanı yüzleri güldürdü ve sofraları kalabalıklaştırdı. Ramazan sadece bereketi değil, zamları da beraberinde getirdi. Zam en ucuz tezgahları bile vurmuş

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Ramazan heyecanı başladı. Sahur ve iftar vakitlerinde önce gözler doyacak sonra karınlar. Ramazan ayının bereketiyle misafirler de gelecek. Daha günler öncesinden zam haberleri yapılmaya başlandı. İnsanlar alışverişi nereden yapacaklarını kara kara düşünüyor, tabii ben de. Ramazan alışverişi için ekonomik noktalardan ikisi Eminönü ve Üsküdar. Eminönü'ne sabah saatlerinde giderseniz siftah geleneğine uyan esnaf size direkt indirim yapıyor. Ramazan hazırlıklarını esnaf çoktan yapmış. Gerek mekanlarının dekorasyonlarında, gerekse fiyatlarda! Daha birkaç hafta önce kuru meyve aldığım tezgahlarda fiyatlar değişmiş. Öncekiyle şimdi arasında ortalama 2 hatta kimi yerde 5 TL fark var. Fiyatları görünce birden "Ucuz diye buraya gelmekle hata mı ettim?" dedim içimden. Mısır Çarşısı'nın içinde fiyatlar gerçekten uçmuş durumda. İki, üç dükkan geçtikten sonra birinin önünde durdum. Hurmanın kilosu 9 TL'den başlıyor. Tezgahın önünde durduğumu görünce Vural abi "O sana yaramaz, gel sana Medine Hurması vereyim" dedi. Bir baktım o da ne? Medine Hurması'nın kilosu 52 liradan başlıyor. "Abi benim cebimde bu kadar para yok, sen ne yaptın? Nedir bu pahalılık?" dediğimde, gelen çaylar eşliğinde başlıyor dert yanmaya: "Eskiden Ramazan gelince fiyatları düşürürdük. Şimdi zam yapmazsan batıyorsun. Kim memnun ki bu halinden çarşının?..." Böyle diyor ama müşteri gelince mutlaka Medine Hurması'ndan ikram ediyor ve indirimini yapıyor. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Hurma ve kuru meyve fiyatları çarşının içinde aynı.

EMİNÖNÜN'DE NE ARARSAN VAR
Yeni Camii'nin yanında Vakıflar Genel Müdürlüğü Ayvalık Zeytincilik İşletmesi'ne girdim. Burada envai çeşit zeytin ve zeytinyağı bulabilirsiniz. Bir yandan zeytin tadımı yapın, bir yandan da pazarlık. İki, üç itirazdan sonra Ramazan vakti kimsenin gönlü el vermiyor, anında indirim yapılıyor. Özellikle buranın yeşil zeytini çok lezzetli. Zeytini aldık, peynirsiz olur mu hiç? Kurukahveci Mehmet Efendi'nin yoğun kahve kokusunu takip edin, tam karşısında bir peynirci var. Zaten bu ara sokakta peynirci, zeytinci, salçacı, kahveci artık ne arasanız var. Burada teneke peyniri AVM'de aldıklarınızdan ortalama 15 lira kadar daha ucuz alıyorsunuz. Eski kaşar fiyatı biraz yüksek ama tadına baktığınızda size bu fiyat bile çok pahalı gelmeyecek. Üstelik buradan alışveriş yaparken de peynire doyuyorsunuz. Açıkçası bir alışverişe geldim, daha iki lokma bir şey satın alamadan esnaf ağabeyler sağ olsun doydum.

TEYZEYE BENDEN İNDİRİM
Salçaların kilosu 9 TL'den başlıyor. Ekmeğe sürmelik salça ayrı yemeklik salça ayrı. Tam fiyat soracağım bir salça ekmek geldi. Yemek yemek benim için bir hobi olduğundan hiç şikayetçi olmadım elbette. Salça da salçaymış hani deyince yanımdaki teyze "Pahalı kızım ama..." diyor. Teyze öyle deyince giriştik tezgahtarla indirim mücadelesine. Teyzenin yemeklik ve kahvaltılık salçası toplam 7 liraydı, 5 liraya iki tarafın da yüzünü güldürdüm. Hemen yan tezgahta kuru bakliyat satılıyor. Orada da fiyatlar 5 TL'den başlıyor. Et fiyatları Eminönü'nde pek de uygun değil. Üsküdar'da ÖSYM binasının arkasında iki kasap var, hem uygun hem de hoş sohbetli. Gönlümüz esnaftan yana olsa da birkaç marketin Ramazan fiyatları yazan broşürüne denk geldim, oldukça uygun. Sanırım bu Ramazan'da da marketlerin hazırladığı paketler çok gidecek. Yine de diline güvenen çarşıya gitsin derim, üstelik ikramı ve sohbeti gerçekten yüz güldürüyor!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan alışverişi nereden yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN