Türk kadınları hem çok feminen hem de çok güçlü

Kısa süre önce Türkiye'deki ilk butiğini açan Fransız tasarımcı Barbara Bui, Türk kadınlarının feminen havalarının tarzlarına yansıdığını söylüyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Neredeyse 30 yıldır sofistike Parizyen kadınının tarzını yansıtan Barbara Bui, kısa süre önce Türkiye'de ilk butiğini açtı. Maçka'da Demsa Group bünyesindeki ST Regist Hotel'deki butiği şimdiden moda tutkunlarını buluşturan bir nokta haline gelen Bui, bu sezon koleksiyonu en çok beğenilen tasarımcılardan biri. Mavi tonlarını ve jean'leri kendisine özgü bir tarzla bir araya getiren ve hem elegan hem de rock chic bir tarz yaratmayı Başaran Bui ile moda ve İstanbul üzerine konuştuk:

- İstanbul'daki butiğiniz açılalı henüz çok kısa bir süre oldu. Genel olarak mağazaya olan ilgiden memnun musunuz?
- Hem de çok. Tasarımlarım Harvey Nichols bünyesinde satılıyordu zaten bir süredir. Tasarımlarıma va tarzıma sadık bir Türk müşteri profile de oluşmuştu. Onlar butiğe de aynı ilgiyi gösteriyor.

- Arka arkaya birçok yerde butik açtınız, İstanbul'u seçmenizin özel bir nedeni var mı?
- İstanbul'un enerjisini çok seviyorum. Birçok kez iş nedeniyle İstanbul'da bulundum ve şehrin hem Avrupai hem de oryantal bir havası olduğunu düşünüyorum. Bu da gerçekten çok güzel.

- Butiğiniz şehrin en güzel noktalarından birinde. Bir tasarımcı olarak butiğinizden sokağa çıktığınızda pek çok kadın görüyorsunuz. Neler düşünüyorsunuz genel olarak Türk kadınları ve stilleri hakkında?
- Türk kadınları hem çok feminen hem de çok güçlü. Tarzlarına da bu havaları yansıyor bence.

- Dünyanın en başarılı tasarımcılarından birisiniz. Kariyerinizin ilk gününden itibaren başarınızın sırrı nedir?
- Bağlılık. Müşterilerimin bağlılığı sayesinde başarılı olduğumu düşünüyorum. Bu sayede büyük finansal kuruluşların desteği olmadan bu işi başarıyla yürütmeyi başardım.

- Barbara Bui markası 1987 yılında kuruldu. Aynı yıl Paris'te ilk defilenizi gerçekleştirdiniz ve ilk butiğinizi açtınız… Fark edilememekten ve moda endüstrisi içinde kaybolup gitmekten korkmadınız mı?
- Hayır, tam tersine moda dünyasının çok geniş olduğunu ve her yeni gelene bir yer açılabileceğini düşündüm.

- Sizce kökenleriniz tasarımlarınızı ve moda severleri etkiledi mi?
- Vietnamlı bir babanın ve Fransız bir annenin kızıyım. Onlardan yani Doğu'dan ve Batı'dan aldıklarım tabii ki tasarımlarımı etkiledi. Daha farklı bir tarzım olduğunu herkes gördü.

- Tasarımlarınızı etkileyen bir kişi ya da bir akım var mı?
- Yves Saint Laurent unutulmaz bir tasarımcı. Onun feminen ve maskülen öğeleri bir arada kullanması cidden büyüleyici. Ben de bundan etkilendim.

- 2014 koleksiyonunuzda mavi tonları ve jean'ler geniş yer tutuyor. Bize koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?
- Deriyi kullanmayı ne kadar sevdiğimi herkes biliyor. İlk butiğimden beri deri tasarımlar benim için çok özel. Benzer bir duyguyu jean için de yaşıyor. Jean ile çalışmak eğlenceli ve ortaya farklı, özel bir görüntü çıkıyor.

AYAKKABI KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN
- Trendler çok değişiyor ve bazen modaya uymak cidden çok zor oluyor. Bu işin kalbinde biri olarak, modadan uzak olmamak için bizlere neler tavsiye edersiniz?
- Bence herkes kendisini tanımalı ve kendi giyim tarzını oturtmalı. Sadece trend ve marka takıntılı olarak güzel giyinemezsiniz.

- Peki bir kadının giyim konusunda yapabileceği en büyük hata nedir?
- Yanlış ayakkabı seçmek! Cidden konu ayakkabıysa dikkatli olun. Yanlış bir çift ayakkabı tüm görünümünüzü mahveder.

- Peki bir kadının dolabında muhakkak ne olmalı?
- İyi kalitede dar bir jean ya da pantolon. Bunları her şeyle kombinleyip ortaya hoş bir görünüm çıkarabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk kadınları hem çok feminen hem de çok güçlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN