Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçe hazır, sıra mobilyalarda

Bahçe mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar var. İlk sırada hava koşullarına dayanıklı materyal seçimi geliyor

Bahçeniz hazır, iş bir tek uygun mobilyaları seçmeye kaldıysa, karar vermeniz gereken unsurlar var. Kış geldiğinde mobilyalarınızı kaldıracaksanız, iç içe girip, üst üste istiflenecek sandalyeler ve pergola ya da bir sundurmanın altına sığabilecek büyüklükte bir masa seçmelisiniz. Bahçe masaları genellikle açılabilir olduğu için kaldırırken küçültmek çok kolay. Bahçeyi bir yaşam yeri olarak belirleyip büyük kanepeler, koltuklar alacak ve onları bulundukları yerde bırakacaksanız da ona göre ürün seçmelisiniz. Bahçe için hava koşullarına dayanıklı materyaller seçmek gerekiyor ki bunların başında tik geliyor.

AHŞAP ÜRÜNLERİN BAKIMI ŞART
Ahşap mobilya seçerken dış hava şartlarına dayanıklı ağaçtan yapılmış olmasına dikkat etmek şart. Tik, akasya ve okaliptus gibi dayanıklı ağaç sınıfına girse de tik diye satılan her mobilya, aynı kalitede değil. Tik ağacı da kendi içinde kalite sınıflarına ayrılıyor. Çok ucuz bulduğunuzda kaçıncı kalite olduğunu da sorup ona göre değerlendirin. Ahşap ürünleri düzenli aralıklarla tik yağıyla yağlamak şart. Bir yaz bile ihmal ederseniz, tik mobilyalarınız gri bir görünüm kazanıyor ve bu geri döndürülebilir bir şey değil. Tik yağı, mobilyalara kullanım süresi kattığı gibi onları ilk günkü ışıltısına kavuşturuyor. Dışarıda hava şartlarına maruz kaldıkça güzelleşen bir ağaç türü olan Burma tikinden üretilmiş mobilyalara sahipseniz bütün kış dışarda bırakabilirsiniz. Ama maalesef bu ağacı dünya genelinde artık bulmak çok zor. Mobilyalarınızı yağmurdan etkilenmeyecekleri bir yere yerleştirin ama sudan etkilenmemesi için mutlaka brandayla kapatın. Plastik mobilyada ise kaliteyi etkileyen kimyasal malzemelerin birleşimine göre ve kullanılan hammaddenin niteliğine göre ürün kalite farklılığı gösterebiliyor. Plastiğin kalitesizliği yüzünden renk solmaları ve masayla sandalyelerin ayaklarının kırılması gibi durumlar olabiliyor. Çevre dostu doğal bir malzeme olan rattan, farklı örgü çeşitleriyle şık ve esnek ama çok dayanıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Aşırı sıcak ve soğuktan etkilenmese de su ve rutubetten korumak şart. Aşırı rutubet küf yapıyor. Rattan örgüsüne benzer, dış mekan için plastik malzemeden tasarlanmış mobilyalar için ekstra bakım gerekmiyor. Yıkanabiliyor, hafifliği sayesinde kolayca taşınabiliyor. Romantik ve nostaljik etkiye sahip ferforje mobilyalar, ağır ve hantal olmaları dışında tüm yıl dışarıda kalabildikleri için tercih ediliyor. Yazın çok sıcak günlerinde aşırı ısınabilme sorununu büyük minderlerle çözebilirsiniz.

TREND ALARMI: HALAT
Bu yaz dekorasyonda her yerde halat var. Mobilyalar, perdeler, sofra aksesuvarları bile halatlı! Siz de bu trendin gerisinde kalmayın.

PEÇETELER UÇMASIN
Plajda bulduğunuz güzel taşları toplayın. Üstünü boyasanız daha iyi ama boyamasanız da yaz sofralarında peçetelerin üstüne yerleştirip rüzgarda uçmasına engel olabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçe hazır, sıra mobilyalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN