Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan eğlencesi geri geldi

İstanbul'da bu yıl Ramazan etkinlikleri Yenikapı'ya taşındı. Konserlerin gerçekleştiği alanda çeşitli lezzetler ve yöresel eşyalar bulmak da mümkün

Son yıllarda bir nostalji modası var. Herkes kendi çocuklugundaki Ramazanların güzelligini ballandıra ballandıra anlatıyor ya... Iste ben orada biraz buruluyorum. Yasımdan dolayı benim çocukluguma göre su an daha güzel Ramazanlar çünkü. Sazı da var, cazı da. Ihtiyacı olan çadırda para ödemeden doyuruyor karnını, dar gelirlisi varlıklısı bir arada. Binbir çesit Ramazan eglencesi doldu meydanlar. Kantosu, karagözü, çocuklara hokkabazı... Özellikle Istanbul'da yasayanlar bu konuda epey sanslı. Çünkü Istanbul Büyüksehir Belediyesi artık bu islerin ustası. Düzen, organizasyon, ulasım kolaylıgı, çocuklara özel programlara kadar her sey ayrı ayrı düsünülmüs. Sultanahmet Meydanı ve Eyüp elbette uyumayan semtler. Ama bu yıl Ramazan etkinlikleri Yenikapı'ya da sıçramıs. Yenikapı sahili boydan boya Ramazan etkinlikleri için hazırlanmıs. Içeri adım atar atmaz sol tarafta itfaiyeciler ve tulumbacılar karsınıza çıkıyor. Bir adım daha atınca sag tarafta koca bir pano karsınıza çıkıyor. Üzerinde gün gün, Ramazan sonuna kadar devam edecek etkinlik programı yazılı. Genelde iftar öncesi çocuklara yönelik programlar oluyor. Her aksam farklı bir konser ve söylesi var. Buraya önce Zeytinburnu, Incirli ve çevre semtlerden gelenler olmus. Kulaktan kulaga yayıldıkça gelenlerin mesafesi sehir dısına kadar uzamıs gitmis. Iznik'ten, Edirne'den gelenler var. Kalabalık olsa da o kadar genis bir mekan ki herkes rahat rahat gezip iftarını açabiliyor. Iftar sonrası da sahne önüne dizilen sandalyelerde yer kapma telası baslıyor. Zira 21.30 gibi Mehteran Takımı sahne alıyor.

ŞERBETÇİ DE VAR TURŞUCU DA
Gelelim içeride kurulan tezgahlara... Yok yok... Tarhananın faydalarını tüm ülkeye anlatmayı kendine görev edinmis Tarhana Baba, Mustafa Yeldan, ta Usak'tan kalkmıs gelmis. Iftarda mis gibi tarhana çorbasını 1 liraya veriyor. Gelibolu'dan Atiye Laçin, Mevlevi Tatlıları tezgahı açmıs. Yagsız, unsuz ve sekersiz yapılan tatlıyı tattırıyor. Ilerlemeye devam edince sıra sıra yemek tezgahları karsımıza çıkıyor. Kanlıca Doga Yogurdu, 200 gram yogurdu üzerine reçel, pekmez ya da pudra sekeri serpip 4 liraya satıyor. Dilerseniz Hacı Abdullah, Sütis gibi mekanlarda 25 liraya fiks menü de var. Serbetçi, macuncu, tursucu, dondurmacı da cabası... Aileler iftar sonrası çay keyfi yaparken çocuklar daha çok sekerci pesinde oluyor. Vefa Bozacısı, gözlemeci, köfteci, Bereket Döner, Simit Sarayı, Sütis... Tek sorun bu kadar seçenek arasında nerede iftar yapacagınıza karar vermek oluyor. Yemek yerlerini geçtikten sonra da alısveris caddesi karsınıza çıkıyor. Kültür Cafe'de yüzlerce çesit ansiklopedi, kitap satılıyor. Kumas, olta tası, dogal sabunlar... Çarsı bölümü de epey dolu. Iznik'ten, Mardin'den, Antep'ten gelip tezgah açanlar olmus. Yenikapı henüz Sultanahmet ya da Eyüp sokakları kadar dolu olmuyor. Satıcılar ilgiden memnun ama önümüzdeki günlerde ziyaretçi sayısının çogalmasını bekliyorlar. Eski Ramazan eglencelerini deneyimlemek isterseniz Yenikapı dogru adres.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan eğlencesi geri geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN