Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın asil rengi mavi

Hem soğuk hem de sıcak tonları bulunan maviyi yaz evlerinde kullanmak tüm diğer renklerden çok daha kolay

Davetkar ama gururlu bir renk mavi. Çok farklı etkilere sahip yüzlerce tonu var. Güç, bolluk, barış, huzur, sükunet ve asaleti aynı anda çağrıştırabilen bir başka renk daha yoktur herhalde. Tüm bunları çağrıştırırken mekanlara ferahlık da getirir. Yazlık ev dendiğinde akla ilk gelen rengin mavi olması da bu yüzden. Mavinin içine siyah katılmış bir tonu olan lacivert artık yaz evlerinin yeni siyahı! Koyu ve doygun tonlarından açık, soluk tonlarına kadar her haliyle yaz evlerine uyan mavi, cömertçe kullanılabilecek ender renklerden. Çivit ve buz mavisi gibi soğuk olarak ifade edilebilecek mavi tonları, mekana sakinlik ve ferahlık getirirken mavinin konsantrasyon üzerinde de olumlu etki yaptığı söyleniyor. Yani aslında şaşırtıcı bir şekilde mavi hem yatak odası hem de çalışma odası için uygun bir renk. Mavinin sıcak tonları daha çok suyu, dolayısıyla banyoyu çağrıştırıyor. İçinde daha çok sarı bulunan, bu yüzden de yeşile dönük olan turkuvaz gibi tonları daha çok banyoda kullanılıyor. Denizin ve gökyüzünün rengi olan mavinin özellikle yazın bulunmadığı mekan mekan hayal etmek çok zor.

EN FAZLA ÜÇ TON
Çok farklı tonları bulunan mavi bu özelliği sayesinde çok farklı etkiler yaratabiliyor. Farklı tonları bir arada kullanmak mekana derinlik kazandırdığı gibi verilmek istenen etkinin de çeşitlilik kazanmasını sağlıyor ama siz yine de üçten fazla tonu bir arada kullanmayın. Mavi, yalnızca beyazla değil, çok farklı renk tonları ile kombinlenebilen, uyumlu bir renk aynı zamanda. Gri, bej, vizon rengi, kahve tonları, sarı ve dore, hatta turuncu ile rahatlıkla kullanılabilen mavi birlikte kullanıldığı rengin etkisiyle değişebilen bir etkiye de sahip. Bej ile çok sakin ve dinlendirici bir etki yapan mavi gri tonları ile birlikte kullanıldığında daha soğuk bir etki yapıyor.

İŞTAHI KESİYOR
Maviyi yemek odası ya da mutfak gibi mekanlarda hiç görmememizin sebebi, mavinin iştah kesici bir özelliğinin bulunması. Eğer diyetteyseniz yemek bölümünü ya da mutfağı geçici olarak maviye boyatabilirsiniz. Çok fazla tonu olsa da baskın bir renk olan maviyi ara renk olarak kullanmak daha doğru. Yalnızca aksesuvar olarak kullanıldığında da çok fark yaratan maviyi yazlık evinize dahil etmek için birkaç pratik öneri. Mavinin farklı tonlarında yastıklar ve mavi-beyaz kombinasyonuyla salonunuza marin etkisi kazandırabilirsiniz. Eskiciden alacağınız bir yatağı maviye boyayıp patine ederek sıra dışı bir görüntü elde edebilirsiniz. Mavinin farklı tonlarında desenlere sahip yatak örtüsüyle kimsede olmayan bir yatak odasına sahip olacağınız kesin. Bir duvarı maviye, diğer duvarları açık griye boyayarak kasvetli olmayan bir mavi oda elde edebilirsiniz.

MAVİ-BEYAZ
Sandalyelerinize sıra dışı bir görünüm kazandırmak için onları püskürtme boya ile degrade boyayın. Beyaz mavi geçişlerini her iki tarafta da yaparak etkiyi güçlendirebilirsiniz.

SERAMİK TABURE
Çini desenli tabureler bu yaz da çok trendy. Özellikle beyaz ağırlıklı evlere geleneksel ama taze bir etki kazandıran tabureler hemen her tarza uyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın asil rengi mavi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN