Shaker stili

Yalın formlar, ustalıkla işlenmiş ham ahşap detaylar ve sadeliğin ön planda olduğu Shaker stili, yeniden popülerlik kazanıyor

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Yalınlık, fonksiyonellik ve samimiyeti temel alan Shaker stili, yaşamın olabildiğince basitleştiği yazlık evler için çok uygun bir tarz. Stil, elde imal edilen, ileri teknoloji gerektirmeyen mobilyalar, sade ve basit formlar ve olabildiğince ham görünümlü ahşap mobilyalar ile öne çıkıyor. Son derece düz hatlı, oymalı kakmalı olmayan ve hatta mümkünse cilasız, ham ahşap mobilyalardan oluşan stilin zarif rustik detayları, onu farklı kılıyor. Mobilyaların elde üretiliyor olması kaliteli işçiliği de beraberinde getiriyor. Geleneksel Shaker stili söz konusu olduğunda açık renk, cilasız ahşap kullanımı yaygın. Ahşap işlerinde meşe, akçaağaç ve koyu renk olmasına rağmen kiraz ağacı tercih ediliyor. Duvarlar ve zeminde mümkün olduğunca nötr renkler kullanılıyor. Kalın süpürgelik detaylarına sahip açık meşe parke ve rabıtalar, stili en iyi yansıtan seçimler. Renkler kırmızı, yeşil, mavi ve sarının koyu tonları olarak özetlenebilir. Kendinden desenli ve düz kumaşlar ve özellikle damask desenli duvar kağıtları da stilin vazgeçilmezleri arasında.

SHAKER STİLİ NASIL UYGULANIR?
Söz konusu yaz mevsimi olunca stilin ana renklerinin soluk versiyonlarını kullanmak gerek. Kök boya ile renklendirilmiş kumaşlar, stilin felsefesine uygun olacağı için tercih edilmeli. Tekstil ürünlerinde pamuklu, kanvas ve denim gibi kumaşlar kullanılabilir. Shaker tarzının ana felsefesi olan sadelik, mobilyaların yanı sıra aksesuvarların da basit ve sade formlarda olmasını gerektiriyor. Mekanı hareketlendirmek için renklerin enerjisinden yararlanmak yerine stilin önüne geçmeyecek ve sayfiye vurgusu yapacak çizgili ya da belirgin olmayan ekose gibi desenlerden faydalanılabilir. Masif ahşap mobilyalar, ağırlıklı olarak İskandinav tarzı konik ayaklı tasarımlar seçilebilir. Tarzın olmazsa olmaz parçalarından sırtı çubuklu sandalyeler ve sallanan koltuklar da mekana hareket katacaktır. Boydan boya, neredeyse duvardan ayırt edilemeyecek görünümde dolaplar ve kendinden kulplu çekmeceler, stilin felsefesini iyi yansıtacaktır. Belirgin olmayan çerçeveler içinde siyah-beyaz fotoğraflar, sırsız seramik vazolar, doğal görünümlü objeler, stile dinamizm katabilir. Aydınlatma için mum ampullere sahip avizeler kullanılmalı. Masa üstünde mumluk ve şamdanlar da dekorasyona hareket katacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shaker stili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN