Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Desenlerin gücü adına!

Sıkıcı bir evi enerjik bir mekana dönüştürmek istiyorsanız farklı desenleri bir arada kullanmayı deneyin. Desenler arasında dengeyi tutturmak önemli

Bir duvarda çarpıcı bir renk kullanmak artık son derece sıradan bir hareket! Dekorasyonda cesur olmak, beklenmedik farklı renk ve desenleri bir arada kullanmak anlamına geliyor şimdilerde. Çizgili, puanlı ve çiçekli desenleri bir arada kullanabilenler fark yaratıyor. Bunu başarmak kolay değil ama dengeyi tutturduktan sonra endişelenmeye de çok gerek kalmıyor. Çizgilinin baskın etkisini çiçeklilerle yumuşatmak o dengeyi sağlamak anlamına geliyor aslında. Desenleri bir arada kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç kural var:

- Bir renk belirleyin:
Bir renge karar verin ve kullanacağınız desenleri bu renk çerçevesinde belirleyin. Aynı tonu tutturmak zorunda değilsiniz. Yakın tonlarla şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

- Gözlere dinlenme fırsatı yaratın:
Beyaz, renklere ve desenlere nefes aldırır. Bu nedenle desenlerin içinde bir miktar beyaz olmasına dikkat edin. Duvarlar, kanepeler ve zemin için ne kadar nötr bir renk seçerseniz perde, yastık ve sandalyeleriniz için o kadar rahat desen kullanabilirsiniz.

- Aksesuvarları unutmayın:
Desenlerin çok baskın olacağı enerjik bir ortamı alengirli aksesuvarlarla karmakarışık bir hale getirebilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız rengi ve desenleri, modern tasarımlı, cam objelerle destekleyin. Cam objeler, şeffaf yapılarıyla desen ve renkleri nötralize ediyor. Ahşap mobilyalarınızı seçtiğiniz rengin pastel tonlarında boyayabilirsiniz, bu da iyi bir geçişe olanak sağlar.

- Desen oranları:
Bir diğer yaklaşım da yüzde hesabı yapmak. Örneğin elinizde çok beğendiğiniz bir çizgili, bir çiçekli, bir de geometrik desene sahip duvar kağıdı var; en çok beğendiğinizi yüzde 60'lık başrole oturtup diğerlerine yan roller vermelisiniz ama o söz konusu yüzde 30 ve yüzde 10'luk role sahip desenlerin rolünü de azımsamayın.

- Mobilyalar boğulmasın:
Ahşap mobilyalarda çok koyu renk cilaya sahip olanlar yerine açık renk olanları tercih ederseniz ya da beyaz cila yaptırırsanız ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz.

- Deseni baskın bir renkle birleştirin:
Çok büyük bir deseni tek bir duvara uygulamak hoş olabilir. Bu duvarı vurgulamak için odanın genelinde bu desenin içinden bir renk, odadaki birkaç parça için ise -sandalye ve koltuklar olabilir- bambaşka, çok çarpıcı bir renk seçerseniz, sıra dışı bir dekorasyon anlayışı yakalamış olursunuz.

- Desenlerin psikolojik etkisi:
Geometrik desenler, evinize çılgın bir hava verirken çiçek desenleri romantik bir görünüm sağlar.

- Çizgili desenler her tarza uyuyor:
Çizgili desenler hem modern hem de klasik bir etki yaratabiliyor. Burada önemli olan yaratılmak istenen etkiye uygun bir renk seçmek. Mavi çizgiler her zaman sayfiye yerlerini çağrıştırıyor. Tek başına kullanılacağı zaman çizgili desenlerin kontrastı çok güzel oluyor ama başka desenler ve renkler de araya girdiğinde çizgilerin arasındaki kontrast ne kadar az olursa o kadar başarılı oluyor.

RENKLER ARASINDA BÜTÜNLÜĞE DİKKAT
Birkaç farklı deseni karıştırmak genellikle iyi sonuç verir. Ama bunun da incelikleri var. Bir odada kullanılabilecek en büyük desen duvarda olmalı, desenlerin boyutları yavaş yavaş küçülerek, koltuk döşemesi ya da yatak örtüsü gibi kumaşlarda minimum düzeye ulaşmalı.
Bir yatak odasında hem duvarda, hem yatak örtüsünde hem de perdede desen kullanmak istiyor ve iddialı bir görünüm yaratmayı amaçlıyorsanız, seçeceğiniz tüm desenlerin boyutlarının birbirinden farklı olması gerekiyor. Orta büyüklükte çizgilerin olduğu bir duvar kağıdı, büyük puanlı bir yatak örtüsü ve incecik çizgileri olan bir perde gibi...
Pek çok deseni bir arada kullanmak istediğinizde renkler arasında bütünlük olduğundan emin olun.
Eğer büyük bir hacmi dekore ediyorsanız büyük desenler kullanın.
Desenler ve gözü yormamak için bırakacağınız desensiz boşluklar için homojen bir dağılım yaratın.
Desenleri aynı temadan seçmeye gayret ederseniz bütünlükten kopmazsınız.
Kardeş desen bilgisini de buradan vermiş olayım: - Puanlar ve grafik desenler - Noktalı, çizgili ve küçük çiçekliler - Ekose, şal, grafik desenler - İkat, puanlı ve şal desen - Zikzak, çiçekli, geometrik - Damask, çiçekli ve çizgili

ÇOCUK ODALARINA HAREKET KATIN
Perde deseninin, çocuk odasındaki önemi büyük. Çünkü farklı ışık koşullarında bambaşka bir hal alıyor perde. Ve üzerindeki desenler her seferinde başka bir şey ifade ediyor çocuğa. O yüzden desenin baskın ve hareketli olması gerekiyor. Mümkünse pembe ve maviden olabildiğince uzak ve çok bilinen çizgi karakterler gibi çocukların hayal gücünü öldürecek desenlerden olmamalı. Çocuk odalarında çizgili, geometrik ve ekoseler de çok eğlenceli olabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Desenlerin gücü adına!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN